Zavrieť

Porady

Sú práva slobodnej matky k dieťaťu a práva otca dieťaťa rovnaké?

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o pomoc.

Potrebujem si naštudovať presne, aké mám práva voči môjmu dieťaťu, a čo si môže dovoliť jeho otec zapísaný v rodnom liste.

Môj syn má štyri roky, rozišli sme sa, keď mal rok, som slobodná mamička. On má o dieťa záujem, iba ak sa jemu chce.
Prispieva mi mesačne sto eurami na výživné, nič sme neriešili súdom.
Ale prejavil sa mi ako totálne nezodpovedný a ľahkovážny človek.

1, má na neho rovnaké právo ako ja? Mala by som súd požiadať o zverenie výlučne do mojej opatery?

2, ako sa rieši výživné?

3, môže mu on bez môjho vedomia vystaviť nejaké doklady, napríklad pas a podobne?

4, Dá sa zmeniť doeťaťu priezvisko na moje? Viem, že si poviete, že som synovi nemala dávať priezvisko po otcovi, ale vtedy žena pozerá na veci inak.

Budem vďačná za akúkoľvek odpoveď, ktorá mi urobí vo veciach jasno.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    1. Na dieťa má rovnaké právo ako ty.
    2. Výživné sa rieši buď dohodou, alebo ho určí súd. Treba podať návrh na súd.
    3. Vystaviť doklady mu môže dať aj bez tvojho vedomia, keďže sa jedná o zákonného zástupcu dieťaťa.
    4. Dá sa zmeniť priezvisko, ale musí s tým súhlasiť aj jeho otec (osoba zapísaná v rodnom liste).

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Dieta ma dvoch rodicov, obaja maju rovnake prava aj povinnosti.

    Na to,aby sud zbavil otca jeho rodicovskych prav by si musela mat "velky" dovod a musela by si dokazat, ze sa o dieta nezaujima, dlhodobo neplati vyzivne a pod.
    To, ze otec ma nejake vlastnosti, ktore mu teraz vycitas este neznamena, ze nie je dobry otec a ze nema dieta rovnako rad ako ty...

    ​Vybavovanie si uctov cez dieta,nie je najrozumnejsie riesenie, raz sa ti to moze vratit...a skodite najviac dietatu.

    Sú práva slobodnej matky k dieťaťu a práva otca dieťaťa rovnaké?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.