Zavrieť

Porady

Jediný dedič podľa zákona vs. možný závet - prizvanie k dedičskému konaniu

zomrela mi sestra vdova bezdetná zo zákona by som bol jedinym dedičom.Neviem však,či
nezanechala závet nikdy sme o tom síce nehovorili ale mám také podozrenie pretože pohreb
vystrojila cudzia osoba.Chcel by som vedieť,či v prípade existencie závetu ma notar prizve
na konanie ,alebo nebudem ani vedieť, že sa niečo uskutočnilo aka bola hodnota majetku.Ďakujem
Naposledy upravil Mariana B. : 04.07.13 at 07:48
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    A sestra s nikym nezila posledny rok v jednej domacnosti?
    O existencii zavetu sa dozvies na dedicskom konani ... musi sa dostat do ruk notarovi.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    §175b OSP Účastníkmi konania sú tí, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú poručiteľovými dedičmi, a ak takých osôb niet, štát. Poručiteľov veriteľ je účastníkom konania v prípade § 175p, v prípade, keď sa vyporiadava jeho pohľadávka, a pri likvidácii dedičstva. V konaní podľa § 175h ods. 2 je účastníkom konania iba ten, kto sa postaral o pohreb.

    Ak zanechala závet, kde ti nič neodkázala, nemal by si byť prizvaný k dedičskému konaniu

    j.oliva je offline (nepripojený) j.oliva

    j.oliva
    sestra nežila s nikym v jednej domácnosti ešte bola pracovne činná v 73 rokoch.Nakolko
    sme vzdialený takmer 400 km tak som nebol až tak informovaný pretože ochorela velmi
    rýchlo a do 6 týždnov zomrela.V nemocnici uviedla kontaktnú osobu nazvala ju neter,č
    nie je pravda a ta zariadila všetko okolo pohrebu a nás ani nekontaktovala.Preto si myslím,že je možne že zanechala záveť.Ako sa to môžem dozvedieť,či môžem požadovať informáciu od notara aj v prípade,že by som nebol účastníkom konania.ďakujem

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    mattto Pozri príspevok
    §175b OSP Účastníkmi konania sú tí, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú poručiteľovými dedičmi, a ak takých osôb niet, štát. Poručiteľov veriteľ je účastníkom konania v prípade § 175p, v prípade, keď sa vyporiadava jeho pohľadávka, a pri likvidácii dedičstva. V konaní podľa § 175h ods. 2 je účastníkom konania iba ten, kto sa postaral o pohreb.

    Ak zanechala závet, kde ti nič neodkázala, nemal by si byť prizvaný k dedičskému konaniu

    podľa môjho názoru by ju notár mal minimálne informovať o existencii závetu, pretože ak by právoplatne napadla jeho platnosť, bola by dedičkou zo zákona v III. dedičskej skupine.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    doktor23 Pozri príspevok
    podľa môjho názoru by ju notár mal minimálne informovať o existencii závetu, pretože ak by právoplatne napadla jeho platnosť, bola by dedičkou zo zákona v III. dedičskej skupine.
    hypotéza, v OSP je "...o ktorých sa možno dôvodne domnievať..." Čo by bolo, ak by bolo nie je dôvodná domnienka, hlavne ak existuje závet. Notári väčšinou nezisťujú súrodencov, iba manžela, deti.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    je to dedič zo zákona. Takže sa o ňom možne dôvodne domnievať, že je účastníkom konania. (môj názor)

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    doktor23 Pozri príspevok
    je to dedič zo zákona. Takže sa o ňom možne dôvodne domnievať, že je účastníkom konania. (môj názor)
    o jeho existencii notár ani nebude vedieť, má závet, osoba vybavujúca pohreb (dedič zo závetu) povie, že nemá žiadnu vedomosť o existencii iných príbuzných, notár nebude ďalej skúmať

    j.oliva je offline (nepripojený) j.oliva

    j.oliva
    ďakujem za Vaše odpovede a dost ma to znepokojilo,pretože je takmer isté,že kontaktná
    osoba nevie, alebo ani nechce vediet ,že existujem a vôbec neuvedie príbuznych.Preto
    mi poradte,či mám sa sám ozvat notárovi a dat dotaz,či existuje nejaká závet a tým by
    som ohlásil svoju existenciu,ďakujem

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    j.oliva Pozri príspevok
    ďakujem za Vaše odpovede a dost ma to znepokojilo,pretože je takmer isté,že kontaktná
    osoba nevie, alebo ani nechce vediet ,že existujem a vôbec neuvedie príbuznych.Preto
    mi poradte,či mám sa sám ozvat notárovi a dat dotaz,či existuje nejaká závet a tým by
    som ohlásil svoju existenciu,ďakujem
    Akému notárovi sa chceš ozvať, keď netušíš, ktorému to bude pridelené?
    Iba ak by sa Ti podarilo dostať túto informáciu zo súdu v mieste trvalého bydliska poručiteľky, ktorý bude toho notára určovať - čomu teda veľmi neverím...

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Oliwa Pozri príspevok
    Akému notárovi sa chceš ozvať, keď netušíš, ktorému to bude pridelené?
    Iba ak by sa Ti podarilo dostať túto informáciu zo súdu v mieste trvalého bydliska poručiteľky, ktorý bude toho notára určovať - čomu teda veľmi neverím...
    nech si pozrie rozvrh práce príslušného súdu, uvádzajú sa tam aj notári a spôsob rozdeľovania spisov - podľa písmena priezviska

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    niekde je to podľa dátumu úmrtia, ale nevidím dôvod, prečo by informačné centrum neposkytlo informáciu, komu je spis pridelený ....

    maculik78 je offline (nepripojený) maculik78

    maculik78
    prosím súrne potrebujem info stručne zomrel svokor mal sporenie v stabilite v zmluve bolo že jediným dedičom bude jeho žena lenže keď zistil že aká harpia to je tak bol potajme robiť v zmluve zmeny,lenže po smrti si jeho manželka vybavila že jej celú sumu ešte pred dedičským konaním vyplatili,v stabilite sa to snažia ututlať a notárka na to kašle aj keď bola nato upozornená čo mám robiť bola to velká suma

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    maculik78 Pozri príspevok
    prosím súrne potrebujem info stručne zomrel svokor mal sporenie v stabilite v zmluve bolo že jediným dedičom bude jeho žena lenže keď zistil že aká harpia to je tak bol potajme robiť v zmluve zmeny,lenže po smrti si jeho manželka vybavila že jej celú sumu ešte pred dedičským konaním vyplatili,v stabilite sa to snažia ututlať a notárka na to kašle aj keď bola nato upozornená čo mám robiť bola to velká suma
    Si si ista, ze svokor naozaj stihol svoj plan zrealizovat? Pochybujem, ze nejaka "spolocnost" by si dovolila vyplatit peniaze / dedicstvo/ inemu cloveku,ako je uvedene v zmluve.
    Ak mas dokaz,ziadaj o vysvetlenie "stabilitu",alebo sa obrat na sud.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.