Zavrieť

Porady

Nárok na doživotné užívanie rodinného domu

Dobrý deň,
Naša situácia je komplikovaná. Pokúsim sa to vysvetliť. Dúfam, že mi budete vedieť poradiť.
Moji rodičia majú spoločný 1-izbový byt. Pred 2 rokmi sa rozhodli postaviť si rodinný dom (RD) na pozemku pri rodičoch mojej mamy. Postavili sme hrubú stavbu. Doteraz bolo všetko v poriadku, až kým sa na otca nenalepila jedna zlatokopka a otec zmenil svoje plány s nami a začal si nárokovať práva na dom. Lenže dom je pri rodičoch mojej mamy, a ona sa domu kvôli tomu nechce,ani nemôže vzdať kvôli medziľudským vzťahom s jej rodičmi. Nikdy by jej to neodpustili, keďže jej ten pozemok darovali.
Ale rodičia sa dohodli, že RD spoločne dostavajú fifty-fifty, s tým, že moja mama sa vzdá bytu. Lenže otec si začal klásť podmienky. Za to, že prispeje na výstavbu domu do kolaudácie, chce mať právo doživotného užívania domu. Lenže zriadením vecného bremena a zápisom bremena do katastra, nehnuteľnosťou už nikdy nebude možné nehnuteľnosťou ručiť, a tak sme otca presvedčili, že len spíšeme zmluvu o dohode, že otec do konca života bude môcť užívať dom. Kedže bývať má kde (v tom byte). Lenže som sa dozvedela, že právo užívania nehnuteľnosti zahŕňa aj právo bývania v nehnuteľnosti. (opravte ma, ak sa mýlim)
Takže by sme potrebovali, napísať zmluvu o dohode že bude môcť kedykoľvek prísť na návštevu do domu a nikdy by sme mu to nezakazovali. Ale tak, že bude môcť prísť len on, a nikto iný, žiadna jeho druhá žena a ich deti, ktoré spolu plánujú. Len on. A že si nikdy nebude nárokovať právo na bývanie. My s ním nechceme žiť pod jednou strechou. Za to čo nám urobil.
Dá sa použiť v zmluve - právo doživotného užívania, pretože on to podpíše len keď to takto bude napísané. Aké práva bude mať, keď bude mať v dome právo doživotného užívania, ktoré bude len na zmluve podpísanej u notára.
Ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Niečo také neexistuje, zbytočne si to komplikujete do budúcnosti. Najlepšie je sa riadne vyporiadať aj za cenu pôžičky a otca vyplatiť s tým, že každý si pôjde svojou cestou.

    Nárok na doživotné užívanie rodinného domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.