Zavrieť

Porady

potvrdenie DL k tuzemským faktúram

naši audítori požadujú dodacie listy, podpísané odberateľom ku všetkým naším vystaveným faktúram. Faktúr máme na mraky a hoci máme na nich napísané,že požadujete vrátenie potvrdeného DL, tak mnoho nám ich chýba. Pritom mnoho z tých faktúr už je aj zaplatených.
Máme potrvrdené prevzatie balíka, priradeného k určitej faktúre od špeditéra a v prípade potreby vieme dohľadať prostredníctvom špedičnej spoločnosti, kto zásielku prevzal u odberateľa. Ja som v zákone o dph nenašla povinnosť mať povrdený DL u tuzemského odberateľa. Dokonca nám audítori tvrdili, že kým nemáme to potvrdenie o prevzatí, nemáme právo účtovať o výnose!! To mi pripadá už ako úplný nezmysel.
Viete mi poradiť, kde a v ktorom zákone je určená takáto povinnosť mať potvrdený DL od tuzemského odberateľa? Prípadne má niekto obdodnú skúsenosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Ja uvádzam na niektorých faktúrach vetu, že faktúra zároveň slúži ako dodací list. To iba vtedy, ak zásielku posielam prostredníctvom prepravcu. Mám však doklad o prevzatí zásielky.

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Daňová povinnosť
    § 19 Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
    (1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.

    Tu je podľa môjho názoru jasne napísané, že musíš preukázať zmenu vlastníckeho práva a to fa nie je, pokiaľ priamo na fa nemáš podpis prevzatia tovaru.

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Obyčajne k fa mám DL, doklad pošty alebo iného prepravcu o prevzatí zásielky, atď.

    elisabeth je offline (nepripojený) elisabeth

    elisabeth
    no veď my máme potvrdené, že od nás tovar patriaci k DL č. X a faktúre č. Y, zabalený do balíka č. Z prevzala špedičná spol. a v prípade potreby špedičná spoloč. nám dá kópiu potvrdenia, že balík č. Z u odberateľa prevzal pracovník NN.
    Lenže oni chcú úplne všetky potvrdené dodáky a my máme za rok 3000 vystavených faktúr.

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Bohužiaľ zákon nerobí výnimky v počte vystavených faktúr. Je pravda, že je to administratívne zaťažujúce, ale je to tak, že dodanie musí byť vydokladované vždy a ak nie je, hrozí problém.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    zanetka68 Pozri príspevok
    Bohužiaľ zákon nerobí výnimky v počte vystavených faktúr. Je pravda, že je to administratívne zaťažujúce, ale je to tak, že dodanie musí byť vydokladované vždy a ak nie je, hrozí problém.
    ale veď napr. faktúra môže byť položkovitá čo sa týka dodania tovaru a dole jedna veta napr, že ak odberateľ nebude namietať obsah a fakturovanú sumu do 14 dní, tak to dodávateľ považuje za súhlas odberateľa. či?

    potvrdenie DL k tuzemským faktúram

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.