Zavrieť

Porady

Príjem spoločenstva vlastníkov bytov

Prosím všetkých skúsených v účtovaní SVB - poprosilo ma takéto spoločenstvo, aby som im urobila DP za rok 2005 a zaúčtovala všetky pohyby. Skôr ako to zoberiem, by som chcela vedieť, či:
1. účtovníctvo SVB je veľmi odlišné od podnik. sektoru. Rozlične sa posudzujú aj výdavky resp. náklady ovpl. DzP?
2. či sa berie ako príjem spoločenstva úrok na účte stavebného sporenia, resp. štátna prémia
3. táto SVB neprenajíma žiadne priestory, neplatí odmeny ani nič podobné, jedine "zozbiera" od všetkých členov vopred určenú sumu a zaplatí z tejto sumy faktúry, ktoré dojdú na SVB. Ako majú určené koľko kto prispieva, ma v tejto chvíli nezaujíma - skôr to, či je tento náklad nákladom SVB, ak sa na to zbierajú členovia. Ak sa hradí poukážka poštou, je poštovné ich výdavkom, aj keď sa vyzbierajú aj na poštovné?
4. Platí aj pre SVB, že do 40tis. príjmov nemusí podať DP? Ak áno, čo urobiť s prípadnou stratou, aby neboli v strate a nemuseli DP podať?
Všetkým fundovaným vopred srdečne ďakujem za pomoc. Je to pre mňa momentálne španielska dedina, aj keď sa snažím čo to prečítať.
Usporiadat
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

svojar
...Niekde som dokonca čítal, že pohľadávky vôči vlastníkom bytov vznikajú práve až po ročnom zúčtovaní , teda po 31.5...
Svojar, zaujala ma táto informácia, tak by som sa Ťa chcel spýtať, kde si ju čítal. Ja považujem neuhradenú predpísanú zálohovú platbu, s ktorou je vlastník bytu v omeškaní dlhšom ako 1 mesiac, za pohľadávku voči nemu, a ak nie je možné skontaktovať ho osobne a zistiť dôvod nezaplatenia, napíšem mu prvú upomienku.

Neviem či uvediem dobrý príklad, ale podobne to robí napr. SPP - máme dohodnuté zálohové platby, ročný cyklus vyúčtovaní, ale ak nezaplatíme zálohovú platbu do myslím 15 dní po splatnosti faktúry, dostaneme upomienku s výzvou na zaplatenie.
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

... máme to priamo v zákone ...

㤠10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú
povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so
zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne
vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého
dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho
práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku
do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov
a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden
rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na
prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu,
spoločných zariadení domu, spoločných nebytových
priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj
výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu
domu. Ak zmluva o spoločenstve alebo zmluva o výkone
správy neurčuje inak, znášajú vlastníci bytov a nebytových
priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho
podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm. b).
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Jasné PeterNR, že i my posíláme upomienky pri nezaplatení podľa predpisu. Na to sú dokonca asi 3 vzory- najskôr priateľský - akože se pozabudli atď, potom už úradnejšia a tvrdšia formulácia . Len to nedávame do evidencie pohľadávok. Príslušný byt túto platbu nemá iba zapísanú v evidencii platieb za daný mesiac. Keď zaplatí, dopíše sa s príslušným dátumom splatenia.
Čítal som o tom v niektorom denníku asi PRAVDA, ktorý sa vlani zoberal práve ročným zúčtovaním preddavkou na služby. Bolo tam napísané asi toto, nebude to presná citácia: Pohľadávky vôci majiteľom bytom vznikajú zpravidla po ročnom vyúčtovaní u tých, ktorí majú za zúčtovávaný rok nedoplatok.
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

A ako sa postavíš k danému problému, keď Ti nezaplatia viacerí na začiatku roka a faktúra od dodávateľa tepla Ťa položí ?
Tiež nemáš voči nim pohľadávku, ale až na budúci rok po 31. 5. ?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Zareagujem na Váš príspevok ohľadom pohľadávok. Tiež som mala tento problém minulý rok. Mala som vlastníkov bytov asi 2-3, ktorí nezaplatili mesačnú zálohovú platbu. Hneď na konci mesiaca, ako som z výpisu zistila, že platbu neuskutočnili, som zaslala upozornenie. Ak ani na druhý mesiac nebola platba uhradená, poslala som upomienku I. Potom platbu uhradili. Mám však jedného, ktorý už pol roka jednu platbu neuhradil, ten dostal aj Upomienku II. a podľa zákona by som mohla postupovať aj tvrdšie, lebo v zmluve a v stanovách máme ukotvené, že ak po 3 mesiacoch po výzve na zaplatenie svoju pohľadávku nevyrovná, môže spoločenstvo pristúpiť k exekučnému konaniu. Tak ako Minika333 spomínala, máme samozrejme problém so zaplatením faktúr hlavne na konci predchádzajúceho a začiatku nového roka, kedy sú tie faktúry za teplo neúmerne vysoké. Riešime to presunom peňazí z fondu opráv, ale je tam riziko, že ak nie je na fonde opráv dostok peňazí, nemôže sa vyčerpať celý (ak by došlo k neodkladným opravám, prípadne haváriam, môže nastať problém). Preto treba od ľudí vymáhať ich nedoplatky hneď, lebo v konečnom dôsledku potom chýbajú pri platení faktúr. Uvedený pán vzhľadom k tomu, že jeho vyúčtovanie tvorí nedoplatok v dosť vysokej sume si ho zvýšil aj tým, že jednu splátku nezaplatil, teraz pri vyúčtovaní však pôjdeme na neho tvrdo, pretože my ako SVB sme faktúry zaplatiť museli, nikto sa nepýta, či máme peniaze alebo nie, ak nezaplatíme, okamžite sa rátajú úroky z omeškania a podobné. Takže ľuďom treba vysvetliť, že ak nebudú mesačne prispievať tak ako majú, ich dlh sa bude navyšovať a pri ročnom vyúčtovaní sa im dá 15 dní na zaplatenie, ak ani vtedy nezaplatia, príde to najhoršie a môžu prísť o byt. Toto zatiaľ vždy zabralo a my máme zatiaľ platobnú disciplínu v norme (až na tohto jedného umelca).
GabiZ
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

Súhlasím Gabi, ale jednoducho zákon hovorí o povinnosti platiť mesačne, takže takémuto umelcovi by som stúpila na otlak aj v júli.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Heni
no, mňa to veľmi zvádza, dať tam tie pohľadávky voči vlastníkom meškajúcim s platením, ako aj záväzky voči dodavateľom tepla, vody, a pod...
No možno by to aj mňa zavádzalo, ale toto je asi jediné SVB na svete, ktoré nemá ani pohľadávku, ani záväzok. Sú úplne čistí!!! Takže u mňa nebolo čo riešiť...
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Monika 333, Tvoj uvádzaný problém, že viacero rodín na začiatku roka nezaplatí, je naozaj pre naše SVB iba teóriou. Platby podľa zákona sa vykonávajú mesačne vpred. U nás to naozaj v praxi vyzerá tak, že keď niekto nezaplatí inkaso (výnimočne 1 max 2), tak príslušnú čiastku vyrovná v danom mesiaci za ktorý platba skutočne je. A ani fa za teplo by nás nepoložila, pretože ani tak v zimnom období neplatíme celkové faktury, ale iba zálohy, ktoré v letných mesiacoch vyrovnáme. Sme totiž tak dohovorení s dodávateľom tepla a teplej vody. Nikdy sa nám za 5 rokov nestalo, že by sme museli použiť prostriedky FO na úhradu služieb.
Takže naozaj u nás evidujeme pohľadávky iba po ročnom vyúčtovaní, pričom preplatky vyplatíme v stanovenom termínu. Ide taktiež o správne nastavenie záloh na služby, aj keď to vždy nevyjde. My t.r. budeme mať 25 preplatkov a 7 nedoplatkov. Tie budú tak do 1000,- Sk okrem 1, kde mali novorodenca a tým väčšiu spotebu tepla teplej vody. Aj tak to budú iba 4000,- Sk. Už o tom predbežne vedia a sú si toho vedomí a schopní pohľadávku včas splatiť.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

svojar
Monika 333, Tvoj uvádzaný problém, že viacero rodín na začiatku roka nezaplatí, je naozaj pre naše SVB iba teóriou. Platby podľa zákona sa vykonávajú mesačne vpred. U nás to naozaj v praxi vyzerá tak, že keď niekto nezaplatí inkaso (výnimočne 1 max 2), tak príslušnú čiastku vyrovná v danom mesiaci za ktorý platba skutočne je. A ani fa za teplo by nás nepoložila, pretože ani tak v zimnom období neplatíme celkové faktury, ale iba zálohy, ktoré v letných mesiacoch vyrovnáme. Sme totiž tak dohovorení s dodávateľom tepla a teplej vody. Nikdy sa nám za 5 rokov nestalo, že by sme museli použiť prostriedky FO na úhradu služieb.
Takže naozaj u nás evidujeme pohľadávky iba po ročnom vyúčtovaní, pričom preplatky vyplatíme v stanovenom termínu. Ide taktiež o správne nastavenie záloh na služby, aj keď to vždy nevyjde. My t.r. budeme mať 25 preplatkov a 7 nedoplatkov. Tie budú tak do 1000,- Sk okrem 1, kde mali novorodenca a tým väčšiu spotebu tepla teplej vody. Aj tak to budú iba 4000,- Sk. Už o tom predbežne vedia a sú si toho vedomí a schopní pohľadávku včas splatiť.
Čo sa týka tých platieb dodávateľom. To máte naozaj šťastie, že na také niečo pristúpili, pretožu u nás musíme platiť zálohu na mesiac dopredu do 5. dňa v mesiaci a okolo 15. dňa v mesiaci chodí vyúčtovanie za predchádzajúci mesiac. Samozrejme že záleží, ako sa s dodávateľom dohodne platenie, či mesačne, štvrťročne, a pod. My platíme mesačne a takto, ako som spomínala. Tiež zvažujeme pri podpísaní zmluvy na budúci rok zmeniť podmienky, ale zatiaľ sa nám to nepodarilo presadiť, dodávateľ má naformátované podmienky, ktorých sa drží až na to platenie mesačne, to sme asi prehnali. Ale aj tak máme tým pádom obrovské problémy platiť aj zálohu aj vyúčtovanie v danom mesiaci.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Náš dodávateľ tepla nepristupoval na žiadne naše podmienky. On nám ich dokonca navrhol. Keby sme mi podľa nich postupovali po celý rok, tak by sme na tom prerobili a potom čakali na ich dobropisy. Dohodnutú zálohu platíme v mesiacoch 1-3, potom už skutočné faktury. V letných mesiacoch zhruba 5-9 doplatíme zvyšky z 1-3 a potom už platíme celú sumu faktúr. Už som tu písal, že je treba stanoviť pre jednotlivé byty optimálne zálohy na dodávku tepla pre vykurovanie a pre ohrev vody. Nie podľa toho čo by chcel kto platiť, ale akú má skutočnú spoterbu.
Taktiež si je teba dať pozor na zmluvy o dodávke množstva odobratatého tepla na nasledujúci rok. Výsledná cena za 1 GJ sa vyrátáva z dvoch zložiek a to variabilnej a fixnej.
Variabilnú zložku Vám vyrátajú zo skutočného odobratého tepla, ale fixnú zo zmluvného.
Uvediem príklad. Je dohodnuté množstvo odobratého tepla 1300 GJ.
V skutočnosti sa odoberie 1150 GJ. Variabilnú zložku Vám zarátajú za tých 1150 GJ, ale fixnú za dohodnuté množstvo 1300GJ.
My sme s tým na začiatku mali taktiež problém, ale sme si to vyriešili, aby zmluva bola zhruba na predpokladanej výške odberu. Mal by to byť priemer z posledných troch rokov. Ale treba brať aj do úvahy, či sa vykonala termoregulácia a ostané opatenia k zníženiu tepelnej náročnosti objektu.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Včera som sa vrátil domov neskoro, takže denník PRAVDA som čítal až dnes ráno. Je tam príloha o rozúčtovávaní záloh a špeciáne ako je to s teplom. Volá sa to Vyznáte sa? Len tak pre zaujímavosť máme vykonanú reguláciu, pomerové merače a vyšla nám spotreba 0,42 GJ na m2. Je tam uvedený príklad, že dom so zateplenými štítovými stenami má priemer 0,30 GJ/m2.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Svojar, presne tak to je s tou fixnou zložkou, treba si dať pozor, aké množstvo na ďalší rok si bytovka objedná a ak sa počíta s vyregulovaním, termostatizáciu, prípadne zateplením, je dobré si vopred prepočítať približnú spotrebu a o to upraviť objednávku na nasledujúci rok. Lebo ak objednané množstvo odoberieš a ešte niečo naviac, tak doplatíš, ale ak si objednáš a spotrebuješ menej, bohužiaľ to ti nevrátia. Aspoň tak to vysvetlil dodávateľ nám. Ak by mal niekto možnosť, tento príspevok z tej Pravdy, dá sa sem prilepiť?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

GabiZ
Svojar, presne tak to je s tou fixnou zložkou, treba si dať pozor, aké množstvo na ďalší rok si bytovka objedná a ak sa počíta s vyregulovaním, termostatizáciu, prípadne zateplením, je dobré si vopred prepočítať približnú spotrebu a o to upraviť objednávku na nasledujúci rok. Lebo ak objednané množstvo odoberieš a ešte niečo naviac, tak doplatíš, ale ak si objednáš a spotrebuješ menej, bohužiaľ to ti nevrátia. Aspoň tak to vysvetlil dodávateľ nám. Ak by mal niekto možnosť, tento príspevok z tej Pravdy, dá sa sem prilepiť?
Gabi nájdi si na nete www.pravda.sk a tam si daj z ktorého dňa, všetky články a máš to nájdené. Ak by bol problém daj vedieť, veď vieš...
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Elena Navrátilová
Gabi nájdi si na nete www.pravda.sk a tam si daj z ktorého dňa, všetky články a máš to nájdené. Ak by bol problém daj vedieť, veď vieš...
Ďakujem, už tie články mám, viem..
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať