Zavrieť

Porady

OA a výdavky

Dobrý deň, chcem sa opýtať ,čo si môžem dať do výdavkov ( ako znížiť nabudúci rok daň ) , ak som Osobná asistentka. Starám sa o priateľa,ktorý je ležiaci, ÚPSVaR mi uznali 10 hod denne...je to dosť , aj ked sa ozaj starám skoro 24 hodín...Bola som na DÚ sa zaregistrovať, v Sociálke - tam mi štát platí dôchod.poistenie , v Zdaravot.poisťovni, tiež platí štát. Niekde mi hovorili,že si musím platiť sama odvody, no a ked som všetko oblietala,tak nakoniec to je všetko inak. Len ak chcem dobrovolne si môžem platiť v Sociálke - poistenia. Tak sa pýtam , čo si môžem dať do výdavkov? Cestovné, nezdaniteľnú časť ( a ak by som len napr.robila OA tri mesiace, tak možem NČ za celý rok?) , čo ešte iné by som mohla ???? Samozrejme daň musím z toho zaplatiť. Srdečná vďaka za odpovede... Ahojte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    paula2 je offline (nepripojený) paula2

    paula2
    Ďakujem Katy, no aspoň toto vyšlo...Priateľovi uznali invalid.dôchodok "až 155,- Eur". To je sila , z toho má vyžiť? Len na lieky toľko dávam, a kde je všetko ostatné - strava, byt , a pod... Už som pozerala všetko o tej OA, len tam moc nebolo písané o výdavkoch. Teda môžem na budúci rok uplatniť 40% paušálné ? Lebo zase sa niekde písalo,že už to nebude...

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    paula2 Pozri príspevok
    Ďakujem Katy, no aspoň toto vyšlo...Priateľovi uznali invalid.dôchodok "až 155,- Eur". To je sila , z toho má vyžiť? Len na lieky toľko dávam, a kde je všetko ostatné - strava, byt , a pod... Už som pozerala všetko o tej OA, len tam moc nebolo písané o výdavkoch. Teda môžem na budúci rok uplatniť 40% paušálné ? Lebo zase sa niekde písalo,že už to nebude...
    je tam už obmedzenie pri paušálnych výdavkoch .. viď §6 odst 10 zák o DzP ... ale asi to je najlepšie riešenie.
    Samozrejme - ak by si mala skutočné výdavky vyššie - tak treba uplatniť tie. (ale to musia byť tvoje výdavky v súvislosti s touto tvojou činnosťou - nie jeho výdavky! )

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    paula2 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa opýtať ,čo si môžem dať do výdavkov ( ako znížiť nabudúci rok daň ) , ak som Osobná asistentka. Starám sa o priateľa,ktorý je ležiaci, ÚPSVaR mi uznali 10 hod denne...je to dosť , aj ked sa ozaj starám skoro 24 hodín...Bola som na DÚ sa zaregistrovať, v Sociálke - tam mi štát platí dôchod.poistenie , v Zdaravot.poisťovni, tiež platí štát. Niekde mi hovorili,že si musím platiť sama odvody, no a ked som všetko oblietala,tak nakoniec to je všetko inak. Len ak chcem dobrovolne si môžem platiť v Sociálke - poistenia. Tak sa pýtam , čo si môžem dať do výdavkov? Cestovné, nezdaniteľnú časť ( a ak by som len napr.robila OA tri mesiace, tak možem NČ za celý rok?) , čo ešte iné by som mohla ???? Samozrejme daň musím z toho zaplatiť. Srdečná vďaka za odpovede... Ahojte.
    pozri tuto - nájdeš tam hádam všetko http://www.porada.sk/t98021-osobna-a...-1-1-09-a.html

    je to veru slušný počet hodín - tak aspoň toto vyšlo .. takže dôchodkové poistenie za teba platí štát (nad 140 hod) - len sa treba zaregistrovať - už si bola asi.
    No a dobrovoľne si môžeš platiť nejaký balík poistenia v SP - ale nemusíš.
    Výdavky je najjednoduchšie uplatniť paušálne (40%) - lebo skutočné asi vyššie nebudú
    Je to aktívny príjem - máš nárok na celú NČZD (aj za tento rok ). budeš robiť Bčkové DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.