Zavrieť

Porady

Peňažný denník a odvody SP, ZP

Ahoj poraďáci. Začínam s jednoduchým účtovníctvom a chcela by som Vás poprosiť o radu. Jedná sa o zápisy v peňažnom denníku.

1. Zamestnancovi na DOvP sa odvádzala daň z DOvP na DÚ a do soc. poisťovňe úrazové poistenie. Kam to zapísať? Sú to výdavky na dosiahnutie, zabez. a udrž. príjmov, alebo výdavky nezahŕňané do základu dane s príjmov?
2. Odvod za zamestnanca (TPP) do zdravotnej poisťovne a soc. poisťovne. Môžem dať obe odvody do Výdavkov 8d platby na ZP/NP a DP?
3. A ako to rozúčtovať keď tieto odvody platí zamestnávateľ spolu za zamestnanca a zamestnávateľa? Časť na odvody, ktorú odvázda zamestnancovi zamestnávateľ za organizáciu ide na 8d ? A časť, ktorú odvádza zamestnancovi za zamestnanca ide do miezd na 8c ?
/Dúfam, že ste to pochopili, ja už sama sebe nerozumiem./
4. Kam zapísať cestnú daň za autobus a automobil? Je to výdavok na dosiah..... príjmov a tam to dať na 8e prev. réž., al. výdavok nezahŕňaný do základu dane z príjmov?
5. A na záver čo s odvodom dane /DP r.2004/ FO-živnostník? Kam zapísať toto?



Viem, že je to veľa otázok naraz, no dúfam, že mi pomôžete. Vopred ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ZuzkaOE
    Ahoj poraďáci. Začínam s jednoduchým účtovníctvom a chcela by som Vás poprosiť o radu. Jedná sa o zápisy v peňažnom denníku.

    1. Zamestnancovi na DOvP sa odvádzala daň z DOvP na DÚ a do soc. poisťovňe úrazové poistenie. Kam to zapísať? Sú to výdavky na dosiahnutie, zabez. a udrž. príjmov, alebo výdavky nezahŕňané do základu dane s príjmov?

    áno sú to výdavky ovpl.základ dane a zapíšeš to do kolonky mzdy.

    2. Odvod za zamestnanca (TPP) do zdravotnej poisťovne a soc. poisťovne. Môžem dať obe odvody do Výdavkov 8d platby na ZP/NP a DP?

    je to tiež tvoj výdav.ovplyv.základ dane, platby do fondov.

    3. A ako to rozúčtovať keď tieto odvody platí zamestnávateľ spolu za zamestnanca a zamestnávateľa? Časť na odvody, ktorú odvázda zamestnancovi zamestnávateľ za organizáciu ide na 8d ? A časť, ktorú odvádza zamestnancovi za zamestnanca ide do miezd na 8c ?
    /Dúfam, že ste to pochopili, ja už sama sebe nerozumiem./

    ak sa jedná len o vypl.odvody účtovanie bude to isté ako v predchádz.odpovediach, ak chceš naúčtov.vyplatenú mzdu zamest. tak naúčtuješ do kolonky mzdy. V každom prípade ide o výdavok ovpl.základ dane.

    4. Kam zapísať cestnú daň za autobus a automobil? Je to výdavok na dosiah..... príjmov a tam to dať na 8e prev. réž., al. výdavok nezahŕňaný do základu dane z príjmov?

    je to výdavok ovpl.základ dane , do prevádz.réžie

    5. A na záver čo s odvodom dane /DP r.2004/ FO-živnostník? Kam zapísať toto?

    máš na mysli daň z príjmu FO za r.2004? vypočítana daň.povinnosť z daň.priznania za r.2004?, ak áno tak to bude výdavok neovp.základ dane , v druh.členení daň z príjmu.



    Viem, že je to veľa otázok naraz, no dúfam, že mi pomôžete. Vopred ďakujem za odpovede.
    Prekontroluj si červenou farbou odpovede, dúfam že sme sa rozumeli.
    Naposledy upravil renča1 : 08.03.06 at 16:29

    suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

    suzi663
    A čo pri odvodoch do Zdravotenej poistovni za SZČO. Je to príjem ovplyv. ZD? Ak ano, tak kde to zaúčtujem.. Pretože pri členení v peňažnom denníku možnosť odvody nemám....

    Je tam: nákup tovaru
    materiál, DHIM
    Mzdy a daň
    Poistné
    Prevádzková réžia
    Sociálny fond

    suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

    suzi663
    A čo pri odvodoch do Zdravotenej poistovni za SZČO. Je to príjem ovplyv. ZD. Tak kde to potom zaúčtujem.. Pretože pri členení v peňažnom denníku možnosť odvody nemám....

    Je tam: nákup tovaru
    materiál, DHIM
    Mzdy a daň
    Poistné
    Prevádzková réžia
    Sociálny fond
    Ostatné výdavky

    Kde zapíšem? Medzi ostatné výdavky? Poistné? Fakt neviem. Čo sa kde dáva...

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    suzi663 Pozri príspevok
    A čo pri odvodoch do Zdravotenej poistovni za SZČO. Je to príjem ovplyv. ZD? Ak ano, tak kde to zaúčtujem.. Pretože pri členení v peňažnom denníku možnosť odvody nemám....

    Je tam: nákup tovaru
    materiál, DHIM
    Mzdy a daň
    Poistné
    Prevádzková réžia
    Sociálny fond

    Poistné za SZČO ako podnikateľa = výdavok ovpl. základ dane "poistné".

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Odvody do zdrav.poisťovne za SZČO, ktoré platí mesačne príp. nedoplatok je výdaj ovplyvňujúci základ dane a účtujeme do: poistné (teda sú to platby do fondov)

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    suzi663 Pozri príspevok
    A čo pri odvodoch do Zdravotenej poistovni za SZČO. Je to príjem ovplyv. ZD. Tak kde to potom zaúčtujem.. Pretože pri členení v peňažnom denníku možnosť odvody nemám....

    Je tam: nákup tovaru
    materiál, DHIM
    Mzdy a daň
    Poistné
    Prevádzková réžia
    Sociálny fond
    Ostatné výdavky

    Kde zapíšem? Medzi ostatné výdavky? Poistné? Fakt neviem. Čo sa kde dáva...
    Používajte pri svojej práci aj http://www.porada.sk/t38186-postupy-...-1-2008-a.html , kde je uvedené okrem iných ustanovení aj
    § 4
    Peňažný denník
    (6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
    a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
    b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
    c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
    d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
    1. predaj tovaru,
    2. predaj výrobkov a služieb,
    3. ostatné príjmy,
    e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
    1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
    2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
    3. mzdy,
    4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
    5. prevádzkovú réžiu,
    6. tvorbu sociálneho fondu,
    f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
    g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Nie je mi jasné prečo to chcete účtovať ako príjem . Ak by sa jednalo náhodou o preplatok na poistnom tak postupujte podľa http://www.porada.sk/t38186-postupy-...-1-2008-a.html

    § 23
    (3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

    (4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    Ahojte, potrebovala by som poradiť: SZČO založil živnosť 1.9.08, vieml, že ak neprekročí za rok 97.200,- príjem - vyplatený, tak mu nevznikne povinnosť platiť do SP, ako je to v tomto prípade, môžem rátať: 97.200/12x4=32.400. Takže keby neprekročil tento príjem tak mu nevznikne povinnosť? ďakujem

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    sybila3 Pozri príspevok
    Ahojte, potrebovala by som poradiť: SZČO založil živnosť 1.9.08, vieml, že ak neprekročí za rok 97.200,- príjem - vyplatený, tak mu nevznikne povinnosť platiť do SP, ako je to v tomto prípade, môžem rátať: 97.200/12x4=32.400. Takže keby neprekročil tento príjem tak mu nevznikne povinnosť? ďakujem
    Nie. Ten príjem sa myslí bez ohľadu na počet mesiacov podnikateľskej činnosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    sybila3 Pozri príspevok
    Ahojte, potrebovala by som poradiť: SZČO založil živnosť 1.9.08, vieml, že ak neprekročí za rok 97.200,- príjem - vyplatený, tak mu nevznikne povinnosť platiť do SP, ako je to v tomto prípade, môžem rátať: 97.200/12x4=32.400. Takže keby neprekročil tento príjem tak mu nevznikne povinnosť? ďakujem
    12-násobok min.mzdy platí či je živnosť jeden mesiac alebo celý rok. Bude to však suma 106800 /8900x12/, /min.mzda od 1.1.09 by mala byť 8900sk/

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    Takže aj keď začal podnikať v septembri tak ak nedosiahne príjem za r. 2008 97.200, tak mu nevzniká povinnosť? Nič sa tam nekráti?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    sybila3 Pozri príspevok
    Takže aj keď začal podnikať v septembri tak ak nedosiahne príjem za r. 2008 97.200, tak mu nevzniká povinnosť? Nič sa tam nekráti?
    Správne. Nič sa nekráti...

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    suzi663 Pozri príspevok
    Ale za rok 2008 podá výpis z daňového priznania na sociálnu poisťovňu?
    Áno...

    suzi663 je offline (nepripojený) suzi663

    suzi663
    Ale ešte mám jednu otázku. Ak má živnostník príjem nižší ako 97.200,- tak nemusí platiť odvody do sociálnej poisťovni. Ale potom nechápem prečo ak si dám výpočítať odvody na stránke sociálnej poiťovni a dám tam príjem vo výške 76.300,- tak mi vypočíta odvody za SZČO?

    Môžete mi to prosím vysvetliť? Lebo v tom prípade bol jeho príjem nižší ako 97.200 a tak by odvody nemal platiť.. Aj keď podniká len od septembra a popri tom mal príjem zo závislej činnosti.

    A ak tomu dobre chápem, tak ak bol jeho príjem vyžší ako 97.200, tak si to vypočíta vzorcom napr. 100.000/2 = 50.000/4(počet mesiacov)12500,- a z toho si vypočíta odvody... z 12.500,-

    A v tom prípade, ak je príjem tých 76.300,- tak povinnosť platiť od 01.7.2008 mu nevzniká?

    Ďakujem

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    suzi663 Pozri príspevok
    Ale ešte mám jednu otázku. Ak má živnostník príjem nižší ako 97.200,- tak nemusí platiť odvody do sociálnej poisťovni. Ale potom nechápem prečo ak si dám výpočítať odvody na stránke sociálnej poiťovni a dám tam príjem vo výške 76.300,- tak mi vypočíta odvody za SZČO?

    Môžete mi to prosím vysvetliť? Lebo v tom prípade bol jeho príjem nižší ako 97.200 a tak by odvody nemal platiť.. Aj keď podniká len od septembra a popri tom mal príjem zo závislej činnosti.

    A ak tomu dobre chápem, tak ak bol jeho príjem vyžší ako 97.200, tak si to vypočíta vzorcom napr. 100.000/2 = 50.000/4(počet mesiacov)12500,- a z toho si vypočíta odvody... z 12.500,-

    A v tom prípade, ak je príjem tých 76.300,- tak povinnosť platiť od 01.7.2008 mu nevzniká?

    Ďakujem
    Odvody sa platia z daňového základu a ten môže byť nižší ako 97200 Sk. SZČO môže byť dokonca aj v strate a má povinnosť platiť minimálne odvody... My sme sa však bavili o príjme, ktorý je rozhodujúci pre určenie povinnosti platiť odvody do SP...

    aknelh je offline (nepripojený) aknelh

    aknelh
    Kde na stránke Sociálnej poisťovne sa dajú vypočítať odvody? Môžete, prosím, pripojiť link?

    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.