Zavrieť

Porady

Slobodna, bezdetna a chcem 'vydedit' brata

Som slobodna a bezdetna, takze v pripade mojej smrti bude moj majetok dedit matka. Ak by vsak nebola nazive, dedi moj brat. Tomuto chcem zabranit. Vydedenie zrejme nie je lepsi napad, vzhladom na to, ze je napadnutelne, zdlhave a musia byt splenene zakonom stanovene podmienky. Rozmyslam nad moznostou spisania zavetu, v ktorom urcim komu pripadnu konkretne casti mojho majetku (uvediem meno, rodne cislo, datum narodenia). Zaruci takto napisany zavet, ze brat nic nezdedi? Co by sa stalo v pripade smrti matky? Je mozne osetrit v zavete zaroven aj tuto moznost? Co sa tyka spisania zavetu o notara - zodpoveda notar za pripravu a pravnu platnost zavetu? Alebo si poplatok uctuje len za to, ze je zavet podpisany v jeho pritomnosti? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Notár môže spisovať listinu ale môže aj len overovať podpisy - čo si zaplatíš. - (Notársky poriadok)
    Neopomenuteľní dedičia sú len potomci (§ 479 obč.z.).
    Ak by bol závet chybný po formálnej stránke, mohol by byť uznaný za neplatný, dedili by zákonní dedičia (napr. aj brat).
    Ak by si nemala v závete univerzálneho dediča (dedí všetko bez menovavania vecí), ale by si dedičstvo delila, mohla by si na niečo zabudnúť a to by zase dedil zákonný dedič.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    tuto nájdeš všetky info ... môžeš aj sama vlastnou rukou napísať závet - len teda, aby spĺňal náležitosti a aby sa potom aj našiel

    http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...ype=-1&aid=412

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Vydediť možno len neopomenuteľných dedičov - deti, vnúčatá atď. Pri bratovi je to podľa mňa veľmi jednoduché. Prídete k notárovi aj s mamou, každá spíše závet v ktorom odkážete svoj majetok jedna druhej prípadne ustanovíte náhradných dedičov pre prípad, že dedič zo závetu sa nedožije smrti závetcu. Am chcete niečo konkrétne zanechať ešte niekomu inému, je to samozrejme možné. Cena za závet u notára je cca. 50 €, pripadne niečo za poskytnutie právnych rád.
    super, dakujem!

    Takze do zavetu mozem aj uviest 'ak matka uz nie je nazive', tak dedi ten a ten....

    Pretoze vacsinu majetku chcem odkazat matke. Ale pre pripad, ze by sme napr. obe zomreli naraz, chcem mat osetrenu aj takuto situaciu.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Myslim si, ze aj pri spisani zavetu su klauzule, z ktorych vyplyva, ktorych dedicov nie je mozne z dedictva vynat.
    buchač ...hm , zasa nečítaš od začiatku ??? Príspevok No. 2 , odst. 1 ...Príspevok No.3 , link - Vydedenie ....
    alaya1 a?

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    otázka je čo vlastne chceš odkázať... napr. ak je to nehnuteľnosť rovno ju odkáž komu chceš - osobe xy s tým, že matke zriadiš doživotné užívacie právo... a tým pádom máš ošetrené aj to, že po maminej smrti brat nič nedostane...

    prípadne matke môžeš odkázať určitú sumu peňazí, čo možno stihne minúť za života.... ak peniaze nebudú dediť nebude čo... a brata máš vydedeného....
    Zavet by konkrentne vyzeral takto:
    matka - hotovost suma ... (v pripade, ze matka zomrela po napisani zavetu, rozdeli sa medzi osobu a a b)
    osoba a - auto, hotovost suma...
    osoba b - nehnutelnost
    osoby c - e - hotovost suma...

    alaya1, pochybujem, ze mas pravdu, to by potom zavet nemal ziadny zmysel?!
    alaya1 Ok, ako myslis.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    draggon Pozri príspevok
    Máš zaujímavé myšlienkové pochody :

    1, ty zomrieš / matka bude žiť - - pomerne málo pravdepodobné
    2, ty zomrieš / matka už nebude nažive (ale brat áno ) - veľmi pravdepodobné

    Chcela by si aby dedila matka , ale brat nie.

    Ak by predsa nastalo 1, - - - po jej smrti to aj tak zdedí on.


    1. najlepšie riešenie : zostaň žiť


    2. najlepšie riešenie : nech zomrie brat


    3. najlepšie riešenie : daruj matke polovicu teraz a zvyšok daj cez závet hocikomu
    Možno tomu nerozumiem dobre,ale zaujal ma bod 3)daruj matke 1/2 teraz...Matka zomrie a po nej predsa zdedí brat 1/2 majetku (čiže 1/4 tvojho majetku a ešte zaplatíte majlant notárovi za prejednanie dedičstva + súdne poplatky.Obávam sa,že toto asi nebude najlepšia cesta.
    draggon, moznosti je vela... Ako sa hovori, nahoda je blbec a moze sa stat, ze matka zomrie skor ako ja.
    Matka ide brata vydedit tiez, takze predpoklad 'aj tak to zdedi on' nie je spravny
    Peggynka Smutné- tieto rodinné vzťahy

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Vydediť možno aj deti a ostatných potomkov – vnukov, pravnukov a ich ďalších potomkov , ale len na základe štyroch fixne stanovených dôvodov určených zákonom.

    Ostatné osoby možno vylúčiť z dedenia jednoduchým spôsobom a to tým, že v závete jednoducho nebudú určené ako dediči .

    Ak by dedila po Tebe matka a neskôr umrela , nuž brat by bol dedič , ktorý je neopomenuteľný - čiže by dedil ...

    Notár , ak spíše závet sám , plne zodpovedá za vyhotovenie a aj obsah .

    Poplatok za podpis v prítomnosti notára a platba za vyhotovenie závetu je rozdielna ..
    Za ten podpis ( overenie podpisu ) si vypýta pár eur , no za kompletné vyhotovenie je to vyššia suma ...

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    No a ja ešte dodám, že k notárovi choďte radšej do druhého mesta, takéto veci sa zvyknú rozkríknuť. Inak máš dosť morbídne úvahy, teraz začiatkom jari by si mala mať iné myšlienky ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.