Zavrieť

Porady

Nadobudnutie tovaru - faktúra vystavená vopred


Potreboval by som sa uistiť, či postupujem správne v nasledujúcom prípade. 19.12.2005 sme nadobudli tovar z Čiech v hodnote 99140,- Kč (spolu aj s faktúrou), hoci vystavenou 16.12.2005. Faktúru som prepočítal kurzom NBS k 19.12.2005, vyšla mi suma 129774,26 Sk. Túto sumu uvediem na r. 04 v daňovom priznaní. Súčasne vypočítam 19% daň z tejto sumy t.j. 24657,10 Sk a tú uvediem do r. 02 a súčasne do r. 16, bývalý riadok 17. Je to všetko správne?
Daňová povinnosť pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru vzniká podľa § 20 Zákona o dani z pridanej hodnoty. Predmetný § môžeme naaplikovať so zreteľom na konkrétne podmienky dodania tovaru z ČR. Ak podľa uvádzaných podmienok bola faktúra dodávateľom vystavená pred dodaním tovaru, daňová povinnosť vznikne podľa § 20 ods. 1 písm. a) ZDPH 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Pre účely prepočtu daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 11 daňový subjekt použije kurz zo dňa 15. januára 2006. Nie je možné použiť kurz zo dňa 19. 12. 2005, nakoľko týmto dňom nevzniká slovenskému platiteľovi daňová povinnosť.


Platiteľ dane má právo na odpočítanie dane v súlade s § 49-51 pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru ak pri nadobudnutí vznikla daňová povinnosť a to vo výške platiteľom uplatnenej dane. Podmienkou uplatnenia práva na odpočítanie dane je aj faktúra od dodávateľa z iného členského štátu a ostatné podmienky uvádzané v dotknutých ustanoveniach ZDPH. Právo na odpočítanie dane je možné uplatniť podľa § 51 ods. 2 v zdaňovacom období, kedy vznikla daňová povinnosť, alebo v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období. V prípade mesačného platiteľa je možné uplatniť právo na odpočítanie dane za mesiac január, alebo február 2006, nakoľko daňová povinnosť vznikla 15. januára 2006.

K vyplneniu daňového priznania:
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru: základ dane sa uvedie na riadkoch 04, súčtovom riadku 01 a k tomu prislúchajúca daň sa uvedie na riadku 02.
Odpočítanie dane: daň uplatnená pri nadobudnutí tovaru sa uvedie na riadku 16 a nadväzujúcich riadkoch.

Mám vystavenú fa z Nemecka za nákup tovaru v júli na dovoz tovaru, ktorý bol v oktobri. Kedy mám spraviť samovýpočet DPH? Deň nadobudnutia tovaru bol 29. 10. 2005. Faktúra je zo dňa 15. 7. 2005 a nie je to zálohová faktúra. Nakoľko je november 2005 mám spraviť dodatočné za 7/2005?

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade daňová povinnosť vznikla podľa § 20 ods. 1 písm. a) ZDPH dňa 15. novembra 2005. Nakoľko faktúru ste mali vystavenú pred dodaním tovaru, daňová povinnosť sa neviaže k vystaveniu faktúry. Nepodávate dodatočné daňové priznanie. Ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 s tým, že faktúru prepočítate kurzom NBS v deň vzniku daňovej povinnosti t.j. 15. november 2005. Právo na odpočítanie dane môžete uplatniť v mesiaci november, alebo december 2005.

Nesprávnosti vyskytujúce sa v praxi:
- použitie kurzu v deň, kedy je faktúra doručená odberateľovi,
- použitie kurzu v deň, kedy je vystavená faktúra.

Prečo nie je možné uvedené kurzy použiť?
Lebo uvádzanými dňami nevznikla v uvádzaných prípadoch intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru plateľovi daňová povinnosť.
Naposledy upravil Jana Acsová : 08.03.06 at 17:31
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Darin je offline (nepripojený) Darin

Darin
Práve teraz mi pani na DU vysvetlila takto situáciu. fa vystavená 12.1., tovar bol prevzatý 16.1. faktúra prišla 16.1. Mám použiť pre povinnosť dátum 12.1., lebo faktúra bola vystavená pred dátumom 15.2. podľa bodu a.

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor Jana Acsová
Darin
Práve teraz mi pani na DU vysvetlila takto situáciu. fa vystavená 12.1., tovar bol prevzatý 16.1. faktúra prišla 16.1. Mám použiť pre povinnosť dátum 12.1., lebo faktúra bola vystavená pred dátumom 15.2. podľa bodu a.
Ak by to, čo uvádzate k dátumom, bolo správne tak riešenie prípadu nie je správne, ale ... pozrite si pripnutý link:
http://www.porada.sk/t10133-nadobudn...varu-z-eu.html
Pozrite príspevky 5, 7 a hlavne 17. A tam si nájdete odpoveď ale nie s argumentom, ktorý uvádzate vy.

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor Jana Acsová
Darin
lebo faktúra bola vystavená pred dátumom 15.2. podľa bodu a.
To nebola ... bola vystavená pred dodávkou tovaru a vystavenie faktúry sa týka prípadu po dodávke a k dodávke ešte nedošlo, preto nie je možné vychádzať z § 20 ods. 1 písm. b)
Naposledy upravil Jana Acsová : 13.04.06 at 06:50

Darin je offline (nepripojený) Darin

Darin
Já rozumiem vyšim vysvetleniam, ale podala som vám informáciu ako ma informovali na daňovom úrade. Túto informáciu mi dala pani, ktorá je metodičkou na DU ohľadne DPH. Vôbec nereagovala na argument, že to platí po dodávke tovaru . Napísala som aj dotaz na daňové riaditeľstvo, keď budem mať odpoveď tak vám ju oznámim. ďakujem
Naposledy upravil Jana Acsová : 13.04.06 at 07:31 Dôvod: Ikona (smajl)

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor Jana Acsová
Darin
Já rozumiem vyšim vysvetleniam, ale podala som vám informáciu ako ma informovali na daňovom úrade. Túto informáciu mi dala pani, ktorá je metodičkou na DU ohľadne DPH. Vôbec nereagovala na argument, že to platí po dodávke tovaru . Napísala som aj dotaz na daňové riaditeľstvo, keď budem mať odpoveď tak vám ju oznámim. ďakujem
Pozrite materiál DRSR od strany 19 dole:

Nadobudnutie tovaru - faktúra vystavená vopred

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.