Zavrieť

Porady

obmedzenie hotovostnej platby

Prosím vás, živnostník pracuje celý rok na jednej stavbe a faktúry vystavuje každý mesiac na murárske práce v sume cca 1100€. Môže prijímať peniaze v hotovosti celý rok? Alebo je to jedna činnosť na jednej stavbe a porušil by zákon o obmedzení hotovostnej platby?
ďakujem pekne za odpoveď.
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Daňový úrad, účtovné doklady, pri daňovej kontrole, resp. miestnom zisťovaní
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Hľadám po internete nejaké logické usmernenie zo strany Ministerstva financií . Nenašla som.
Jedine čo som našla je na stránke ministerstva vnútra pre nás nič nehovoriace usmernenie pre aplikáciu zákona http://www.minv.sk/?aplikacia ktoré prikladám.

To je usmernenie zasa o súvislosti so Zákonom 297/2008 Z.z.o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Tu len poznámka: kto má vypracovanú smernicu k zákonu 297/2008 môže ju aktualizovať .

Náš parlament si odsúhlasí zákon z ktorého na 100% viem, že sa tam jedná o sumu 5000 euro a 15 000 euro a sú tam veľmi zreteľne a čitateľne riešenie priestupky a správne delikty .K tomu nepotrebujem žiadne usmernenie až na viažúci sa §4.
Ale tomto zákone ide predovšetkým o dva dôležité paragrafy §4 a§ 6 odst.2 ( v 80% zákona sa venuje priestupkom a pokutám a odkazov na zákony ).
Doposiaľ za 4 mesiace nik s kompetentných nevydal usmernenie ako tento plátok používať v praxi a teda najmä v podnikateľskej sfére.Prečo ? Lebo nikto nevie ako .
Ja chcem používať tento zákon, chcem postupovať v súlade s jeho ustanoveniami, ale nech mi niekto z kompetentných vysvetlí ako...... ako chápať tie nelogické paragrafy .!

Východisko nie je to, že každá z nás má na využitie zákona v praxi svoj pohľad alebo názor alebo má za to .Tu ide predovšetkým o to , že začnú lietať pokuty v čase kedy sa naši moci páni rozhodnú námatkovo aplikáciu zákona v praxi kontrolovať .
Naposledy upravil Zita5 : 18.04.13 at 06:11
5 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tu ide predovšetkým o to , že začnú lietať pokuty v čase kedy sa naši moci páni rozhodnú námatkovo aplikáciu zákona v praxi kontrolovať .

A o to vlastne ide, kasa je akože prázdna, tak ju treba niečím naplniť. A aj tak, že je zákon, ktorému ako sa hovorí ani vlastná mať nerozumie. Ale čo zákon je zákon a tak ho treba rešpektovať, že možno ani sami nevedia ako, to je už o inom. Smutné v tejto krajine.
Veď peniažkov je stále a furt málo, treba ich napr. aj na to:
http://www.topky.sk/cl/100371/134677...eka-v-Tatrach-
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Hľadám po internete nejaké logické usmernenie zo strany Ministerstva financií . Nenašla som.
Jedine čo som našla je na stránke ministerstva vnútra pre nás nič nehovoriace usmernenie pre aplikáciu zákona http://www.minv.sk/?aplikacia ktoré prikladám.

To je usmernenie zasa o súvislosti so Zákonom 297/2008 Z.z.o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Vďaka za materiál, ale zas to tam hore tie "kuvvvy" spackali: ani nadpis, ani podpis. Všetci pracujú anonymne, ako aj ten materiál z ekonomickej kancelárie - ani len dátum školenia a meno školiteľa.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Vďaka za materiál, ale zas to tam hore tie "kuvvvy" spackali: ani nadpis, ani podpis. Všetci pracujú anonymne, ako aj ten materiál z ekonomickej kancelárie - ani len dátum školenia a meno školiteľa.
Však práve Rozalka, tiež v duchu hromžím, že nikde nikto uvedený,podpísaný, samo sa to napísalo - myslím ten materiál tiež čo priložila Monika a zároveň aj na môj priložený materiál .Nikto nenesie za nič zodpovednosť ! Aby sme vyhľadávali ňúrili po internete a nakoniec príde možno dobrák a skreše mi výdavky ešte aj na internet
0 0
userx userx

userx je offline (nepripojený) userx

nielen zakon je uplne nezrozumitelny, aj ten JUDr. Martin Ďuračík vydava rozne stanoviska.

v starsej diskusii vydal stanovicko, ze nie je problem ak bola zaloha uhradena v hotovosti a doplatok bude uhradeny prevodom, aj ked suma prevysuje 5000Eur vid. " Vo Vašom prípade ste prevzal hotovosť 2500 Eur, zvyšná časť Vám bola zaslaná na účet a tým pádom ste neporušili zákon o obmedzení platieb v hotovosti." v http://www.porada.sk/t206567-p14-zak...hotovosti.html
1 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Prosím Vás keď sa mesačne fakturuje nájomné 1200 € to je ročne pekná suma ani toto sa nemôže platiť v hotovosti???? Platí to FO podnikateľ FO podnikateľovi.
Je to zmluvne ošetrené. ďakujem
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

batorek
Prosím Vás keď sa mesačne fakturuje nájomné 1200 € to je ročne pekná suma ani toto sa nemôže platiť v hotovosti???? Platí to FO podnikateľ FO podnikateľovi.
Je to zmluvne ošetrené. ďakujem
nie, nemoze ... jedna zmluva, jeden pravny vztah - ak je nad 5000 u podnikatelov, tak bezhotovostne kazde jedno plnenie ... na stranke drsr.sk je to uz podrobne popisane
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Fyzická osoba podnikateľ potrebuje dotovať pokladňu vlastným vkladom v hotovosti. Chcem to riešiť formou, že si sám sebe poskytne pôžičku. Je to takto možné?
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

je do 5tis.eur
0 0
Monika Hruška Monika Hruška

Monika Hruška je offline (nepripojený) Monika Hruška

Môže spoločník počas roka uskutočniť zopár výberov s tým, že každý je do výšky 5000 eur? Účtuje sa to cez 355, je to jeho osobná spotreba. Potom to chce započítať s dividendami, keď firma dosiahne zisk, pretože posledné dva roky boli stratové. Ďakujem.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

nie, nemôže. Spoločníkova osobná spotreba v účtovníctve firmy nemá čo hľadať. A ani záloha na budúce dividendy sa poskytnúť nedá.... nech zruší s.r.o. nechá, založí si živnosť a potom si to takto môže riešiť.
1 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Len pre istotu sa chcem spýtať, ak vyberie podnikateľ FO 10 000 Eur z podnikateľského účtu do pokladne a o pár dní tých 10 000 Eur vloží z pokladne opäť na svoj podnikateľský účet je táto transakcia OK?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

je to OK, ide o výnimku
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...o_k_394.html#2
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Zita5
Ešte dodám , že zákaz prijatia platieb v hotovosti nad 5000 eur z jedného právneho vzťahu považujem aj to , že ak sa Fakturácia opakuje každý mesiac a to aj bez vytvorenia nejakej zmluvy a FA sa budú hradiť v hotovosti .Prinajmenšom uvažujem, že tam bude stále jeden a ten istý odberateľ a opakovane fakturované murárske práce na jednej stavbe .Tu by som bola opatrná .
prosím a čo ak sú 2 zmluvy na rôzne práce ale od jedného dodávateľa- jedna na 4000€ a druhá na 2000€ ani vtedy nemôže byť platba v hotovosti?
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Dve zmluvy sú dva právne vzťahy. Čítala si zákon? Nie je dlhý.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

kukučka
Dve zmluvy sú dva právne vzťahy. Čítala si zákon? Nie je dlhý.
Ďakujem za radu - prečítam si hneď ako budem mať čas
čakala som od odborníkov rýchlu radu buď áno môže alebo nie nemôže
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať