Zavrieť

Porady

Mám nárok na invalidný dôchodok?

Dobrý deň,

Rád by som sa informoval či mám nárok na invalidný dôchodok keď som na jedno ucho úplne hluchý? Kvôli môjmu postihnutiu si neviem nájsť robotu vo svojom okoli pretože 75% prác je v hlučnom prostredí kde ma nezoberú kvôli sluchu 5% prác je pre tích s invalidným dôchodkom a zvyšok sú práce na ktoré nemám prax či vyučenie a ktoré nemožem tak či tak vykonávať napríklad čašník pretože ak by niekto na mňa nakričal musel by som sa o 36+0 stupňov otočiť na mieste aby som vlastne zistil odkiaľ na mňa kričia.

Akô mám podľa vás šancu získať invalidný?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

    majka 62
    http://www.socpoist.sk/legislativa/552s príloha č.4 percentuálna miera poklesu zárobkovej činnosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pravdepodobne nie - nemáš obojstranné postihnutie sluchových orgánov

    ODDIEL B - SLUCH

    Všeobecné posudkové hľadisko:

    Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti sa určí podľa miery zníženia sluchu pre reč, prítomnosti ušných šelestov, bolestí, porúch rovnováhy, závratov alebo porúch reči.
    Porucha sluchu sa hodnotí v % podľa Fowlera na frekvencii 500 - 4 000 Hz.
    Úplná hluchota znamená, že sluchovo postihnutý s akýmkoľvek zosilnením zvuku nevníma zvuk, len prípadné vibrácie (strata počutia 100 %, viac ako 90 dB).
    Praktická hluchota znamená, že sluchovo postihnutý vybavený načúvacím prístrojom vníma zvuk hovorovej reči (strata počutia 85 - 90 %, viac ako 70 dB), ale nerozumie.
    Nedoslýchavosť znamená, že sluchovo postihnutý vybavený načúvacím prístrojom v tichej miestnosti, v ktorej úroveň rušivých zvukov nepresahuje 50 dB, rozumie bez odzerania zmyslu vyslovených jednoduchých viet aspoň na 90 %.

    Položka Druh zdravotného postihnutia Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti v %
    1. Obojstranná úplná hluchota (100 % podľa Fowlera, 100 dB) 50
    2. Obojstranná praktická hluchota (viac ako 85 % - 90 % podľa Fowlera, viac ako 70 dB) 45
    3. Obojstranná úplná alebo praktická hluchota s ťažkým porušením komunikačných schopností v hovorovej reči a sociálnou dezintegráciou 60 - 80
    4. Obojstranná ťažká nedoslýchavosť (80 % podľa Fowlera, 60 - 65 dB) 35 - 45
    5. Obojstranná stredne ťažká nedoslýchavosť (55 % podľa Fowlera, 40 - 45 dB) 20 - 25
    6. Obojstranná ľahká nedoslýchavosť (25 % podľa Fowlera, 30 - 40 dB) 10

    mpallien je offline (nepripojený) mpallien

    mpallien
    Nie je tu nejaka výnimka? Pretože kvôli sluchu sa nemôžem uplatniť v práci doktorka ma nepustí a preto som prakticky od školy bez práce pretože nemám možnosť si nájsť nejaké zamestnanie bez rizika ohluchnutia na ktoré nie som vyučený a ani nemám požadovanú prax.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    mpallien Pozri príspevok
    Nie je tu nejaka výnimka? Pretože kvôli sluchu sa nemôžem uplatniť v práci doktorka ma nepustí a preto som prakticky od školy bez práce pretože nemám možnosť si nájsť nejaké zamestnanie bez rizika ohluchnutia na ktoré nie som vyučený a ani nemám požadovanú prax.
    treba sa poradiť s lekárom v prvom rade (odborníkom). komisia na SP rozhoduje na základe jeho posudku. Nuž - ale len podľa zákona...
    jedného človeka poznám, čo má strojček. Nemá ID (bežné okolie o tom ani nevie)

    Helik3 je offline (nepripojený) Helik3

    Aka som,taka som.Som jednoducho zena.Ked sa mi zachce smiat,smejem sa pojasena... ...viac Helik3
    veronikasad Pozri príspevok
    Pravdepodobne nie - nemáš obojstranné postihnutie sluchových orgánov ODDIEL B - SLUCH Všeobecné posudkové hľadisko: Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti sa určí podľa miery zníženia sluchu pre reč, prítomnosti ušných šelestov, bolestí, porúch rovnováhy, závratov alebo porúch reči. Porucha sluchu sa hodnotí v % podľa Fowlera na frekvencii 500 - 4 000 Hz. Úplná hluchota znamená, že sluchovo postihnutý s akýmkoľvek zosilnením zvuku nevníma zvuk, len prípadné vibrácie (strata počutia 100 %, viac ako 90 dB). Praktická hluchota znamená, že sluchovo postihnutý vybavený načúvacím prístrojom vníma zvuk hovorovej reči (strata počutia 85 - 90 %, viac ako 70 dB), ale nerozumie. Nedoslýchavosť znamená, že sluchovo postihnutý vybavený načúvacím prístrojom v tichej miestnosti, v ktorej úroveň rušivých zvukov nepresahuje 50 dB, rozumie bez odzerania zmyslu vyslovených jednoduchých viet aspoň na 90 %. Položka Druh zdravotného postihnutia Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti v % 1. Obojstranná úplná hluchota (100 % podľa Fowlera, 100 dB) 50 2. Obojstranná praktická hluchota (viac ako 85 % - 90 % podľa Fowlera, viac ako 70 dB) 45 3. Obojstranná úplná alebo praktická hluchota s ťažkým porušením komunikačných schopností v hovorovej reči a sociálnou dezintegráciou 60 - 80 4. Obojstranná ťažká nedoslýchavosť (80 % podľa Fowlera, 60 - 65 dB) 35 - 45 5. Obojstranná stredne ťažká nedoslýchavosť (55 % podľa Fowlera, 40 - 45 dB) 20 - 25 6. Obojstranná ľahká nedoslýchavosť (25 % podľa Fowlera, 30 - 40 dB) 10

    kde by som mohla nájsť celé znenie tohto posudkového hľadiska?
    mamina má totižto problémy s nohami a chrbticou, na základe čoho bola vyradená z doterajšej pracovnej funkcie a nevieme či by mala tiež nárok na ID, alebo nie, zbytočne tam chodiť nechceme...

    Mám nárok na invalidný dôchodok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.