Zavrieť

Porady

Vlastná kniha

1. Chcem napísať vlastnú knihu, dať si ju vytlačiť na vlastné náklady (cca 500 ks) a predávať zo ziskom. Ako na to? Potrebujem na to živnosť?

2. Pred vydaním by som ju samozrejme chcel dať editorovi, ako sa ochránim proti tomu, aby si ju neprivlastnil alebo ju niekde nezverejnil?
ISBN mi môže byť pridelené logicky až po kontrole editorom... Ako dokážem, že ide o moje autorské dielo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Luigi711 Pozri príspevok
    takže po prvé nie som žena ale v pohode po kontrole editorom som myslel, že si asi nemôžem dať ISBN na knihu, ktorá sa ešte môže mierne zmeniť, prerobiť, opraviť chyby a pod... ISBN už na finálnú verziu nie? a ako si to dám u notára? aj keby sa to dalo... keby si ten istý text dá overiť 100 ľudí u 100 notárov? podľa čoho sa to dá overiť podľa teba? je až možnosť predať samostatný text? či len v prípade že to posunúť vydavateľstvu ktoré ho dá do knihy a predáva knihy a ja by som dostal len autorský honorár?


    prepáč, neviem prečo som čítal miesto luigi "lucia" prepac


    ISBN sa neprideľuje obsahu knihy, ISBN sa môže prideliť kľudne aj dielu, ktoré ešte ani neexistuje, pokiaľ poznáš vydavateľa, názov, rok vydania a typ nosiča. Takže kľudne môžeš nechať prideliť ISBN a až následne odoslať text na korektúru.

    U notára by som si nechal urobiť overenú kópiu. Na prípadnom súde mám potom dôkaz, že v ten daný deň, sa daný text nachádzal u mňa. (Je tam dátum overenia, prípadne si nechám overiť aj podpis, a mám dôkaz, že bol skutočne u mňa a kópiu som neukradol).

    Môžeš sa pokúsiť predať vydavateľstvu svoj text za autorský honorár (ten nemusí byť fixný ale dokonca to môže byť určité percento z tržieb), ale ako začínajúci autor vo väčšine prípadov bez vlastnej investície nepochodíš.


    EDIT:
    Lebo ty sice posielaš do ISBN celú knihu, ale až keď je už kniha vytlačená a hotová proste (a už obsahuje ISBN)
    Naposledy upravil blavaciko : 21.04.13 at 07:02

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Luigi711 Pozri príspevok
    1. Chcem napísať vlastnú knihu, dať si ju vytlačiť na vlastné náklady (cca 500 ks) a predávať zo ziskom. Ako na to? Potrebujem na to živnosť?

    2. Pred vydaním by som ju samozrejme chcel dať editorovi, ako sa ochránim proti tomu, aby si ju neprivlastnil alebo ju niekde nezverejnil?
    ISBN mi môže byť pridelené logicky až po kontrole editorom... Ako dokážem, že ide o moje autorské dielo?
    je viacej moznosti ako na to:
    bud mozes vyuzit sluzby niektoreho vydavatelstva, alebo si vydas knihu sama.

    ak pojdes cez vydavatelstvo, zalezi ako sa s nimi dohodnes. vacsinou im zaplatis za kazdu knihu, tu mozu oni nasledne pokusit predat, z coho pojdu peniaze tebe, vo vacsine pripadov, ti ich ale odovzdaju a staras sa sama.

    pokial chces knihy predavat podla mna potrebujes zivnost. (niektori tvrdia, ze mozes na zaklade autorskeho zakona bez zivnosti, ale nepredavas text, predavas celu knihu)

    o vydanie isbn mozes poziadat prakticky kedykolvek, pokial splnas podmienky, nemusi to byt po kontrole editorom (neviem aku kontrolu mas na mysli). informacie sa docitas na www.snk.sk/isbn

    ako zabranit aby knihu niekto zverejnil namiesto teba? jedine zmluvou, alebo si nechaj niekde od notara potvrdit kopiu knihy, mozno sa to da....

    Luigi711 je offline (nepripojený) Luigi711

    Luigi711
    takže po prvé nie som žena ale v pohode

    po kontrole editorom som myslel, že si asi nemôžem dať ISBN na knihu, ktorá sa ešte môže mierne zmeniť, prerobiť, opraviť chyby a pod... ISBN už na finálnú verziu nie?

    a ako si to dám u notára? aj keby sa to dalo... keby si ten istý text dá overiť 100 ľudí u 100 notárov? podľa čoho sa to dá overiť podľa teba?

    je až možnosť predať samostatný text? či len v prípade že to posunúť vydavateľstvu ktoré ho dá do knihy a predáva knihy a ja by som dostal len autorský honorár?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.