Zavrieť

Porady

Spoločný dvor-sused si nárokuje na právo prechodu

Ahoj poraďáci. Mám dvor, ktorý bol v minulosti užívaný viacerími vlastníkmi. Všetko od ních kúpil sused. Teraz je parcela napísaná na neho s tým, že 1/5 patrí mne. V minulosti mali ľudia ktorí tu bývali právo na prechod cez moju bánu, ale myslím, že teraz keď tu už nie su obytné domy na právo prechodu cez moju bránu nemá. Nie?Viem že dvor môže využívať ako spoločný vlastník, ale aby prechádzal cez moju bránu? Chce si dovážať tatrovkou drevo a cez moju bránu aby si nerobil bordel na svojom dvore. Zaujimalo by ma, že ak by to šlo na súd, s akou pravdepodobnosťou by som spor vyhral tak aby bola parcela rozdelená na jeho časť a moju časť aby si nemohol narokovať prechod cez moju bránu. Na ten pozemok ma prístup aj zo svojho dvora a svojich pozemkov.ďakujem
Naposledy upravil 1a4ter : 22.04.13 at 09:39
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by dal návrh na súd, daj protinávrh na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva tak, ako ste sa dohodli na jeho užívaní. Dôvodiť môžeš najmä tým, že on sám ohraničil časť pozemku na využívanie pre teba tým plotom. S vecným bremenom prejazdu cez tvoju bránu nemusíš súhlasiť. Máš veľkú šancu vyhrať.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak je to jedna parcela, jeden list vlastnictva, kde vlastnis 1/5, tak neexistuje moj dvor a susedov dvor, mate jeden dvor a on z neho vlastni 4/5, ty len 1/5.
    moze tam robit presne to iste ako ty.
    Ak ja sused vlastni okolite pozemky, nemeni to nic na tom, ze ma pravo vyuzivat aj ten pozemok, kde vlastni 4/5.

    Keby ste poziadali o rozdelenie parcely a ty by si ostal jedinym vlastnikom tej casti dnesnej parcely, ktoru dnes volas "svoj" dvor,
    bez tarchy na nej s pravom prechodu, tak ti nou nikto nebude prechadzat.
    1a4ter Nejde mi o to že by nemohol využívať spoločný pozemok. Ide mi len o vchod na ten pozemok. On má vchod zo svojej strany, zo svojich pozemkov a on chce silou mocou prechádzať cez moju bránu od hlavnej cesty. Chápeme sa?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    1a4ter Pozri príspevok
    Brána je moja.Ja som ju viacmenej vyrobil keď sa opravovala.On má svoju bránu do svojho domu aj dvoru.Ja využívam len svoju bránu.Na liste vlastníctva je napísané iba pozemok s vecným bremenom, nie s prechodom. To vecné bremeno neviem prečo tam je. Keď odkupoval pozemok, tak sa stal novým vlastníkom a mám dojem že vecné bremeno si nemôže odkúpiť. Musel by si ho so mnou napísať nanovo a zapísať na kataster. K ničomu takému nedošlo.Spoločná parcela bola niekedy dvorom pre viacej obyvateľov. Ale staré domy ktoré mali vchod z tejto parcely už neexistujú a je to len pozemok. Jediný obytný dom je ten moj ktorý má vchod na túto parcelu. Pre neho je to už len pozemok nie dvor.
    A to vecne bremeno mas ako specifikovane? Na konkretnu osobu,alebo?
    Ak je brana tvoja, tak si vymen zamky a hotovo! Sused ma sice pravo chodit po pozemku,ale nie je odkazany na prechod,nie si povinny mu poskytnut kluce k svojej brane.
    Podla toho, co pises sa zda, ze pozemky je mozne rozdelit, takze atk urob co najskor, investicia SA TI OPLATI.

    1a4ter je offline (nepripojený) 1a4ter

    1a4ter
    Nejde mi o to že by nemohol využívať spoločný pozemok. Ide mi len o vchod na ten pozemok. On má vchod zo svojej strany, zo svojich pozemkov a on chce silou mocou prechádzať cez moju bránu od hlavnej cesty. Chápeme sa? On chce chodiť cez moju bránu nákladným autom keď sa mu to bude hodiť. Prevlákať drevo a podobne.ABy si neničil svoj dvor. Ďalšia vec je že mám na dvore dobermana a ak by sa mu podarilo jeho zavinením psa nezaistiť a vypustiť na ulicu a napadol by nejaké dieťa, kto bude zodpovedny? Navyše ohradil moju 1/5 pozemku tak od oka že to je moja 1/5 ale chce cez ňu prechadzať.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Rozdelte si oficialne parcely a mate pokoj. Mne to pripada, ze ta sused chce silou mocou z pozemku dostat,aby bol 100% vlastnikom, takze podobnym konfliktom sa nevyhnete ani v buducnosti, pokym bude dvor spolocny a sused je drzejsi ako ty
    Pises, ze sused ma pristup k svojim pozemkom aj z inej strany, takze nebude problem si tie parcely dat vymerat a rozdelit.

    Je tazke radit ohladom brany. Ma tadial aj sused oficialny vstup do domu,alebo si len ulahcuje pristup? Chodis aj ty cez susedovu branu,alebo vyuzivas len svoju branu? Je to tvoja brana,dal si ju ty urobit ?
    Aku mate tarchu na LV ? Pravo prechodu,alebo aj prejazdu? atd,atd

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak je dvor spolocny a nemate presne vymedzene parcely, obaja mate rovnake prava pouzivat cely dvor.
    Ak bude sused drzi a chce len zneuzivat, tak mu pohroz, ze ty zacnes svoje nakladiaky lagrovat cez jeho dvor...tiez nebude moct nic namietat a mozno si uvedomi...

    1a4ter je offline (nepripojený) 1a4ter

    1a4ter
    Brána je moja.Ja som ju viacmenej vyrobil keď sa opravovala.On má svoju bránu do svojho domu aj dvoru.Ja využívam len svoju bránu.Na liste vlastníctva je napísané iba pozemok s vecným bremenom, nie s prechodom. To vecné bremeno neviem prečo tam je. Keď odkupoval pozemok, tak sa stal novým vlastníkom a mám dojem že vecné bremeno si nemôže odkúpiť. Musel by si ho so mnou napísať nanovo a zapísať na kataster. K ničomu takému nedošlo.Spoločná parcela bola niekedy dvorom pre viacej obyvateľov. Ale staré domy ktoré mali vchod z tejto parcely už neexistujú a je to len pozemok. Jediný obytný dom je ten moj ktorý má vchod na túto parcelu. Pre neho je to už len pozemok nie dvor.

    1a4ter je offline (nepripojený) 1a4ter

    1a4ter
    Zámok som nahodil na bránu a klúč schoval. Dneska sa vyhrážal nech ho dám preč, že keď tak neurobím tak ho prestrihne. Povedal som mu na to že je to poškodzovanie cudzej veci.To by ma tiež zaujímalo, či by to policia nejako veďela poriešiť aspoň na priestupok, ak by tak spravil, lebo škoda by bola malá. Ide mi o spôsob ako ho vyšachujem aby sa s tým zmieril, že s trambuskou si bude chodiť cez svoj vchod po svojom dvore. Drevo si ukladá aj tak na svoj pozemok, a moj chce na to len využiť. A ráta aj do budúcnosti, ak by sa v zadu na pozemkoch postavil dom-jeho synovia- aby chodili cez moju bránu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Aj ty si môžeš podať žiadosť o rozdelenie a vyporiadanie spoluvlastníctva pozemku podľa § 142 občianskeho zákonníka, čo by bolo asi najvhodnejšie. Súd rozhoduje v tam uvedenom poradí: úplne prvé sa snaží vyporiadať spoluvlastníctvo rozdelením, len ak to nie je dobre možné ...

    Vecné bremená sa zriaďujú na cudzom majetku. Ak sa stal spoluvlastníkom, vecné bremeno splynulo s vlastníckym právom, teda zaniklo - môžeš požiadať aj o výmaz. Inak, keď nebolo napísané, že ide o vecné bremeno prejazdu, mohlo ísť len o prechod ... ale to je už aj tak pasé.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    1a4ter Pozri príspevok
    Nejde mi o to že by nemohol využívať spoločný pozemok. Ide mi len o vchod na ten pozemok. On má vchod zo svojej strany, zo svojich pozemkov a on chce silou mocou prechádzať cez moju bránu od hlavnej cesty. Chápeme sa? On chce chodiť cez moju bránu nákladným autom keď sa mu to bude hodiť. Prevlákať drevo a podobne.ABy si neničil svoj dvor. Ďalšia vec je že mám na dvore dobermana a ak by sa mu podarilo jeho zavinením psa nezaistiť a vypustiť na ulicu a napadol by nejaké dieťa, kto bude zodpovedny? Navyše ohradil moju 1/5 pozemku tak od oka že to je moja 1/5 ale chce cez ňu prechadzať.
    Ak sused nie je geodet /čo asi nie je/ a nedohodli ste sa na vytýčení hraníc svojich pozemkov, nemá Ti čo ohradzovať nejaký výbeh...
    Zatiaľ stále platí, že z každého metra štvorcového máš ty jednu pätinu a on štyri pätiny, takže aké "od oka"...?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    arizona Pozri príspevok
    Rozdelte si oficialne parcely a mate pokoj. Mne to pripada, ze ta sused chce silou mocou z pozemku dostat,aby bol 100% vlastnikom,
    ....
    1a4ter Pozri príspevok
    Ide mi o spôsob ako ho vyšachujem aby sa s tým zmieril, že s trambuskou si bude chodiť cez svoj vchod po svojom dvore. Drevo si ukladá aj tak na svoj pozemok, a moj chce na to len využiť. A ráta aj do budúcnosti, ak by sa v zadu na pozemkoch postavil dom-jeho synovia- aby chodili cez moju bránu.
    ...chlape , smola ...a Tvoja ...

    Aj keď Ťa nedostane z toho Tvojho pozemku a ako to vyzerá (sám spomínaš ) , s budúcnosťou ráta ...
    Vždy budú v presile ...
    Aj keď sa dá tá brána pozvárať , zbúrať , postaviť murovaný plot ( Tvoj majetok ) , no jedno je isté ...

    Dobrý sused je lepší ( niekedy ) ako vlastná rodina .........a toto tu nič nenasvedčuje na tie fasa vzťahy , skôr naopak ...


    P.S.:
    ...hehe , v mojom prípade by ten doberman asi dostal dosť veľkú voľnosť .......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.