Zavrieť

Porady

Nákup DHIM

arin arin

arin je offline (nepripojený) arin

Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Je správne zaučtovať nákup kancelarského nábytku v cene cca 10000 Sk takto ? Nákup 042/211, zaradenie 022/042 a 100% odpis 551/082. Stretla som sa s názorom, že na účet 022 sa účtuje iba DHIM odpisovaný a DHIM do 30 000,- treba učtovať priamo na 501. Čo Vy na to ?
Usporiadat
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Učtujem priamo na 501. Nemá to význam preháňať cez všetky tie účty.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Závisí to od smerníc, môžeš to dať priamo na 501xxx, my DHM odpisujeme 24 mesiacov.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

ja si to vediem kumulatívne na podsúvahových účtoch, pretože nákup v príslušnom roku sa mi potom stráca.
napr. MD 971 001 k 1.1.03 28000,-
DL 999 001 28000,-

nákup v roku 2004
MD 501 011 DL 321 001 19000,-
MD 971 001 DL 999 001 19000,-

vyradenie na základe inventarizácie
MD 999 001 Dl 971 001 8000,-

Takto viem stále celkový stav DHIM, aj keď je odpísaný.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ja mám v internej smernici uvedené:
do 10 000 vrátane na 501
od 10001- 30000 vrátane na 042/321 + 029/042 + 551 / 089 - odpisujeme 2 roky t.j. 1 rok odpíšem 50% a druhý rok taktiež 50%. A vediem evidenciu v exceli na majetok do 30 000,--
0 0
Drienková Drienková

Drienková je offline (nepripojený) Drienková

musí byť odpisovaný minimálne 13 mesiacov nemôže byť v spotrebe na 501 hned v prvom roku v plnej výške ak sa účtuje cez 042 a,022.Postup musí byť stanovený v internej smernici.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

arin
Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Je správne zaučtovať nákup kancelarského nábytku v cene cca 10000 Sk takto ? Nákup 042/211, zaradenie 022/042 a 100% odpis 551/082. Stretla som sa s názorom, že na účet 022 sa účtuje iba DHIM odpisovaný a DHIM do 30 000,- treba učtovať priamo na 501. Čo Vy na to ?
Podľa postupov účtovania sú prípustné obidva spôsoby účtovania. Prvý spôsob má výhodu, že DHIM, v tomto prípade nábytok, je evidovaný v účtovníctve, čiže sa musí pri závierke riadne inventovať, čím účtovná evidencia dáva reálny obraz o majetku.
Súhlasím s viacerými prispievateľmi, že túto problematiku by mala detailne riešiť interná smernica.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
čo s drobným majetkom (skrine, stoly, náradie....) do 10.000,- pri zrušení živnosti ? Robí sa s tým niečo "účtovne" alebo sa len "vyradí" ? Napríklad mám aj 2-ročný počítač. Môže si ho živnostník nechať na doma ?

v JU
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Ja by som mala otázočku tiež, v priebehu roka sme kúpili PC za 14.000 bez dPH, ako sa to teraz účtuje v JÚ viem že existujú dva spôsoby po novóm :
- môžem ho hned naúčtovať ako prevádz.réžia, alebo ho musím evidovať na sklade a odpisovať. Ak by sa odpisoval tak do ktorej skupiny?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Rúbalová Renáta
Ja by som mala otázočku tiež, v priebehu roka sme kúpili PC za 14.000 bez dPH, ako sa to teraz účtuje v JÚ viem že existujú dva spôsoby po novóm :
- môžem ho hned naúčtovať ako prevádz.réžia, alebo ho musím evidovať na
sklade a odpisovať. Ak by sa odpisoval tak do ktorej skupiny?
Dlhodobý majetok, ktorý podlieha odpisovaniu je v hodnote nad 30.000.- Sk, čiže tvoje PC nesplňa jednu z podmienok DHM, preto ho jednorázovo zahrnieš do spotreby- v JÚ do réžie.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
jess
čo s drobným majetkom (skrine, stoly, náradie....) do 10.000,- pri zrušení živnosti ? Robí sa s tým niečo "účtovne" alebo sa len "vyradí" ? Napríklad mám aj 2-ročný počítač. Môže si ho živnostník nechať na doma ?

v JU
poradí niekto ?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Tweety
Dlhodobý majetok, ktorý podlieha odpisovaniu je v hodnote nad 30.000.- Sk, čiže tvoje PC nesplňa jednu z podmienok DHM, preto ho jednorázovo zahrnieš do spotreby- v JÚ do réžie.
Nejde náhodou o hnuteľ.vec viem , že som to niekde videla, že sa to naúčtuje v JÚ dvoma spôsobmi bud to naúčtujem priamo ako nákup materiálu a evidujem na skladovej karte, alebo ho budem odpisovať aj ked počítač nesplňa podmienku do 30 000,00 , ale splňa podmienku použiteľnosti viac než 1 rok. Vieš nie som si istá či to bude tak správne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Rúbalová Renáta
Nejde náhodou o hnuteľ.vec viem , že som to niekde videla, že sa to naúčtuje v JÚ dvoma spôsobmi bud to naúčtujem priamo ako nákup materiálu a evidujem na skladovej karte, alebo ho budem odpisovať aj ked počítač nesplňa podmienku do 30 000,00 , ale splňa podmienku použiteľnosti viac než 1 rok. Vieš nie som si istá či to bude tak správne.
Na to aby majetok podliehal odpisu musí splňať obidve podmienky, t.j. doba použiteľnosti musí byť dlhšia ako 1 rok a ocenenie vyššie ako 30.000.-Sk.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Čo s drobným majetkom (skrine, stoly, náradie....) do 10.000,- pri zrušení živnosti ? Robí sa s tým niečo "účtovne" alebo sa len "vyradí" ? Napríklad mám aj 2-ročný počítač. Môže si ho živnostník nechať na doma ?

Ak ide o drobný majetok do 10000,-, ktorý bol pri nákupe uplatnený priamo do výdavkov - prevádzkovej réžie - preradiť z obchodného majetku do osobného majetku podnikateľa. Z hľadiska dane je to už vysporiadané. To isté sa týka aj PC ak nebol zaradený ako IM a odpisovaný. V prípade, ak sa jedná o odpisovaný IM, tak jeho ZC nie je už daňovým výdavkom podnikateľa, čo vyplýva z ustanovenia § 19 ods.3 ZdP. Aj v tomto prípade sa tento IM preradí z obchodného majetku do osobného majetku v ZC. Odporúčam urobiť písomný zápis s rozpisom drobného majetku príp. IM aj so ZC.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
accad
Ak ide o drobný majetok do 10000,-, ktorý bol pri nákupe uplatnený priamo do výdavkov - prevádzkovej réžie - preradiť z obchodného majetku do osobného majetku podnikateľa. Z hľadiska dane je to už vysporiadané. To isté sa týka aj PC ak nebol zaradený ako IM a odpisovaný. V prípade, ak sa jedná o odpisovaný IM, tak jeho ZC nie je už daňovým výdavkom podnikateľa, čo vyplýva z ustanovenia § 19 ods.3 ZdP. Aj v tomto prípade sa tento IM preradí z obchodného majetku do osobného majetku v ZC. Odporúčam urobiť písomný zápis s rozpisom drobného majetku príp. IM aj so ZC.
Ďakujem.....áno, bolo to všetko dané do PR, až na PC, ktoré som odpisovala, ale dala som tam zrýchlený odpis, čiže v tomto roku už je odpísaný

ešte by ma zaujímalo...prosím Ťa , ako by mal asi vyzerať ten písomný zápis...stručne
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Rúbalová Renáta
Nejde náhodou o hnuteľ.vec viem , že som to niekde videla, že sa to naúčtuje v JÚ dvoma spôsobmi bud to naúčtujem priamo ako nákup materiálu a evidujem na skladovej karte, alebo ho budem odpisovať aj ked počítač nesplňa podmienku do 30 000,00 , ale splňa podmienku použiteľnosti viac než 1 rok. Vieš nie som si istá či to bude tak správne.
Ešte sa opýtam, má sa ten počitač zaradit v JU do réžie alebo ako nákup materialu? Viem, že to ide priamo do nakladov, ale vo vykazoch k dan.priznaniu
to je potom rozne.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
apsgroup
Ešte sa opýtam, má sa ten počitač zaradit v JU do réžie alebo ako nákup materialu? Viem, že to ide priamo do nakladov, ale vo vykazoch k dan.priznaniu
to je potom rozne.
do prevádzkovej réžie ......nie je to materiál na výrobu ďalšieho produktu (doska na výrobu skrine)
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ešte by ma zaujímalo...prosím Ťa , ako by mal asi vyzerať ten písomný zápis...stručne [/QUOTE] jess, sa som vyraďoval jednej SZČO DM už odpísaný do osobného užívania, pravil som jednoduchý zápis na 3 riadky/, uvedieš tam inv. číslo DM/ o vyradení z dôvodu morálneho opotrebovania PC, ktorého zmodernizovanie by bolo nerentabilné. Dáš tam datum, ja som to robil ku 1.1.2003. Do katry DM zapíšeš vyradenie PC a uvedieš tam datum. Vytlačíš kartu DM a k nej pripneš zápis. Nič viac podla mňa netreba. Z majetku firmy ti vypadne. Zápis nemám má ho dotyčná SZČO
Pekný večer...
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Janko, ďakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Základnou povinnosťou ako daňovníka – fyzickej osoby – pri preradení obchodného majetku do osobného užívania bude zaevidovanie takéhoto vyradenia majetku z obchodného majetku v inventárnej knihe alebo na inventárnej karte, a to predovšetkým dátum a spôsob vyradenia pri predpokladanej dovtedajšej úplnej a správnej evidencii investičného majetku v súlade s postupmi účtovania v sústave JÚ. Odporúčam tento zápis podložiť protokolom o vyradení majetku z účtovnej evidencie a o jeho preradení do osobného užívania.
Protokol o vyradení drobného maj. z používania.JPG  
Protokol o vyradení NIM a HIM z používania.JPG  
1/1
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Omega robí velmi dobrý protokol o vyradení, použi aj ten a nemusíš vymýšľať formu alebo ten čo dala Lenka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať