Zavrieť

Porady

Susedský spor - znečisťovanie susedovej studne

Sused nás opakovane žiada o odstránenie zajačníka, ktorý je umiestnený 2m od oplotenia pozemka, pričom on má vo vzdialenosti 4m od oplotenia studňu pitnej vody, teda zajačník je vzdialený od studne 6m. Chováme momentálne 3 dospelé zajace, minulý rok sme odchovali 5 mladých. Sused trvá na tom, že „močovka“, ktorú produkujú zajace preniká do pôdy, prípadne povrchová voda stekajúca touto časťou pozemku kontaminuje vodu v jeho studni. Prameň pitnej vody v jeho studni je približne 4,5 m hlboko, rovnako ako v našej, využívame jeden prameň.
Náš zajačník je pod strechou, teda na klietky priamo neprší, zajacom čistíme zhruba 2x do mesiaca a hnoj o objeme cca 1 fúrik odvážame na hnojisko vzdialené asi 20m. Hnoj vždy na jeseň zapracujeme do pôdy v záhradke. Pod zajačníkom je sucho. Moja otázka teda znie, či takýto chov spadá do tegórie – chlievy, močovkové jamy a hnojiská pri drobnom ustajnení hospodárskych zvierat- a môže byť považovaný za zdroj možného znečistenia zdrojov vody?
Čo sa týka stekania povrchovej vody, na dome máme ríny, z ktorých je voda odvádzaná rúrou popod zem až ku potoku. Sused na svojom dome ríny nemá. Prekáža mu ale, že na jar, keď sa topí sneh spadnutý z našej strechy, vzniká povrchová voda, ktorá steká smerom k studni a znečisťuje ju. Sneh sa však neroztopí za jeden deň, topí sa postupne a skôr si myslím, že vzniknutá voda sa pomaly vsiaka do zeme, nevznikajú pri topení žiadne potôčiky ... Sneh takisto padá aj z jeho strechy ...
Zaujíma ma takisto otázka znečisťovania spodnej vody ako taká, pretože sused tvrdí, že ochranné pásmo jeho studne je min. 10m, pri piesčitej pôde až 25m. Keď si zoberiem polomer jeho studne v šírke 25m, ja vlastne na svojom pozemku nemôžem umiestniť žiadny chov zvierat, pretože vraj poruším jeho ochranné pásmo. Podotýkam, že pozemky, kde momentálne bývame boli vždy vedené a aj využívané ako orná pôda na záhumienky (boli teda aj každoročne hnojené), posledných cca 10 rokov je to už obytná časť. Momentálne chováme psa a už uvedené zajace. Plánujeme ešte chov sliepok v počte asi 6-8 ks a dve jahniatka. Môžeme tieto zvieratá na našom pozemku umiestniť bez toho, aby boli chápané ako zdroj znečistenia spodnej vody suseda? Môžu zajace a pes spôsobovať znečistenie spodnej vody? Čo môže spôsobiť znečistenie prameňa v hĺbke cca 4,5m?
My sme si dávali pred cca 5 rokmi urobiť aj kompletný rozbor vody, výsledok je, že voda je nezávadná, aj dusičnany boli v norme. Sused ale tvrdí, že vo vode je baktéria pseudomonada, ktorej prítomnosť je zapríčinená prítomnosťou našich zvierat v okolí jeho studne. Z takejto vody môže mať vraj opakovane choré deti, ktoré sú častejšie choré, hlavne v zime (staršia dcéra 5r, navštevuje škôlku, mladší syn bude mať 3 roky).
Riešim teda dilemu, či mám na svojom pozemku aj nejaké práva, alebo mám len povinnosti voči susedom?
Ďakujem za akúkoľvek radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

    bjuty smis
    a nedá sa ten zajačník premiestniť dalej ?? dobrý vzťah zo susedom by mal byť pre teba prednejší ako 3 zajace....
    JaHu tu vôbec nejde o zajačník, jeden sused má 5 detí, tento sused má 3 deti a ich deti sú stred vesmíru ... zajačník momentálne premiestniť neplánujeme, máme ho pod strechou drevárky, ale oni vôbec nechcú, aby tam bol, lebo 25m.....

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no myslím, že sused riadne preháňa... nakoľko kedysi ľudia žili len z toho čo si na svojich dvoroch dochovali, a pili vodu z vlastnej studne.... 3 či 5 zajacov spodnú vodu vôbec neznečistí... paradoxom je napríklad, že aktivisti bojovali za to, aby ropovod neviedol cez žitný ostrov, keďže podunajská nížina je mäkkou nášho poľnohospodárstva a spodná voda je tu najznečistenejšia a to z dôvodu, že miestny poľnohospodári používajú veľmi veľa umelých hnojív...

    a ako je to s mestskou vodou? veď povinnosť má tušim každá domácnosť sa má pripojiť k miestnemu rozvodu vody... ???
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bjuty smis a to si ako došiel na ten tvoj paradox?? aktivisti bojovali preto, lebo na žitnom ostrave je najvačšia zásobáreň pitnej vody a určite nie znečistenej....
    Ice dive No prišiel som na to tak, že sledujem dianie okolo seba... áno pravdou je, že na žitnom ostrove je najväčšia zásobáreň pitnej vody a bojovalo sa aby tadiaľ nešiel ropovod... , avšak voda v studniach je znečistená práve umelými hnojivami..
    JaHu u nás obecný vodovod nie je.
    Náš paradox je v tom, že sme stavali na ornej pôde, kde sa desiatky rokov sadilo a hnojilo, ale vraj nebudeme riešiť čo bolo ... treba dať do poriadku, ako to je teraz. No ale ako ja teraz zbavím pôdu dusičnanov a baktérií??
      zbaliť

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Ako majiteľ studne by som rozhodne nebol nadšený, ak by si niekto tak blízko mojej studne, ktoru využívanm na ľudskú spotrebu, vybudoval chliev a hnojisko. Takýto chov rozhodne môže byť zdrojom znečistenia podzemných vôd, samozrejme záleží od miestnych pomerov, priepustnosti zeminy, smeru prúdenia podzemnej vody. Ak ide o zeminu piesčitú alebo štrkovitú, tá má vysokú priepustnosť, čo spôsobuje dve veci. Po prvé znečistenie sa rýchlo dostane na úroveň podzemnej vody. Po druhé znečistenie dosiahne väčšiu vzdialenosť, pretože podzemná voda prúdi rýchlejšie a zároveň piesok a štrk majú nižšiu schopnosť odbúravať znečistenie. Ďalšou dôležitou skutočnosťou je, že zdroj znečistenia pôsobí trvale - dlhodobo, čím sa zvyšuje riziko znečistenia podzemnej vody.
    Chcem ale upozorniť na dôležitejšiu vec. Ak tvoj sused má vodoprávne konanie na predmetnú studňu a povolenie na užívanie vôd, zakladá to u neho právo domáhať sa náhrady škody spôsobenej na strate akosti - kvality vody od toho, kto túto stratu akosti zavinil. Malo by teda byť v tvojom záujme vykonať také opatrenia, aby k znečisťovaniu vôd nedošlo napr. pod zajačníky osadiť nepriepustnú vaňu, aby močovka, ktorú neabsorbuje slama alebo podstieľka (ak používaš) nemohla kontaminovať zeminu a následne podzemné vody. V prípade hnojiska jednoznačne ide o závažnejšiu vec, tam potrebuješ zabrániť nielen presakovaniu močovky ale aj zabrániť zrážkovým vodám pritekať do hnojiska.

    doplním ešte link http://www.zdravie.sk/clanok/43899/ochrana-vody ohľadom ochrany studní a úpravy okolia studní podľa STN 75 5115
    Naposledy upravil majkii : 14.05.13 at 18:02
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lubomir1 Takže ak majú piesok a štrk, tak znečistenie môže spôsobovať aj vzdialenejší sused.
    majkii môže, ale je možné preukázať, kto akou mierou sa podieľal na znečisťovaní podzemnej vody
    JaHu Keďže som chcel byť naistom, či som zamoriteľ pôdy, či nie, obrátil som sa na Reg.úrad verej.zdrav. (na hygienu). Ich stanovisko je zaujímavé: Bakteriologický rozbor vody, ktorý si údajne dal urobiť môj sused (dodnes som ho nevidel) preukazuje prítomnosť baktérií, ktoré voda ako živá prírodnina vždy obsahovala a aj obsahovať bude, pretože je živá. Zabrániť baktériám sa dá pravidelným chlórovaním studne, interval by si mal zistiť každý sám, či už raz za mesiac, alebo raz za dva týždne. Bodka.
    Ak by pôda bola kontaminovaná močovkou, toto by sa prejavilo v kompletnom rozbore vody, ktorý sa v dnešnej dobe pohybuje od 100e hore, v položke dusičnany, dusitany a amónne látky. Vtedy by sme si všetci susedia na svoje náklady museli dať vypracovať skúšky tesnosti žumpy/čističky, či teda niekto nezamoruje pôdu, v prípade nedokázania zamorovania si túto sumu môžeme uplatniť u suseda k náhrade. Takýto rozbor sme si dali urobiť iba my, sused keď kolaudoval, si prefotil ten náš a to mu vtedy stačilo. Zamorovanie pôdy od troch zajacov do hĺbky 4m je nemožné. Pozemok má mierne klesajúcu tendenciu, takže ani hnojisko nepôsobí ako zamorovateľ, ale bolo mi doporučené do budúcna ho pre istotu riadne odizolovať.
    Z pohľadu suseda a jeho studne: sused nemá svoj pozemok oplotený, takže ku studni má hocikto voľný prístup, vrátane napr. túlavých zvierat, studňu nemá nijak zabezpečenú, na kraji betónového poklopu má "dieru", studňu vôbec nemá odvetranú. 2m od studne má záhradku. V okolí studne ešte tento rok nekosil, resp. pozemok za domom, kde má studňu, je tam burina do výšky hádam aj 1,5m, čo nám aj prerastá cez plot, ale keď chudáčisko nemá čas to pokosiť ... Podľa STN normy by mal mať studňu obsypanú štrkom v hrúbke 6cm, zem okolo vyvýšenú, aby sa k nej nedostala povrchová voda ...a ďalšie povinnosti, ktoré ale on nepovažuje za dôležité!!!
    Čiže ja som to so svojho pohľadu uzavrel tak, že ak on sa začne o tú svoju studňu aj starať a upraví všetko tak ako treba u seba a nielen že bude nazerať za plot, začnem aj ja uvažovať v rámci dobrých susedských vzťahov o premiestnení zajačníka o 2m ďalej.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Riešim teda dilemu, či mám na svojom pozemku aj nejaké práva, alebo mám len povinnosti voči susedom?
    ...no vidíš , Ty riešiš dilemu ohľadom práva ...

    Odpoveď na otázku je iná :

    Majiteľ nehnuteľnosti má na svojom pozemku práva , ale aj ( nie iba ) povinnosti ...

    Ako bolo spomenuté , susedské dobré vzťahy sú nadovšetko ...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Juraj Bindzár Všetkých susedov treba pozabíjať a bude pokoj :-)
    buchač Dobrá myšlienka ....fakt " dobrá "....
    Len odkiaľ začať ?
    Každý má suseda a aj susedí s niekym ...
    Kto bude prvý zabíjať a kto ostane nažive ???
    JaHu celkom nerozumiem... ja mám pozemok široký 20m, sused má studňu 4m od plota, podľa neho 25m ochranné pásmo (pozrel okom a videl piesčitú pôdu), takže jeho ochranným pásmom začínajú jeho práva a moje povinnosti... moje práva vtedy skončili???
    Sused chodí 10 rokov po mojom pozemku, roky používal moju príjazdovú cestu, deti sa húpu na našej húpačke ... jeden jediný raz som nepovedal NIE ...
      zbaliť

    Susedský spor - znečisťovanie susedovej studne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.