Zavrieť

Porady

Ziadost o dovolenku mimo terminu celozavodnej dovolenky

Mame troch zamestnancov, ktori mi doniesli doklad o zaplatenej dovolenke pri mori spolu so ziadostou o dovolenku v tychto dnoch v letnych mesiacoch.
Kazdy rok mame celozavodnu dovolenku kedy maju nasi zakaznici odstavky a datum tejto celozavodnej dovolenky budem vediet v priebehu maja, predpoklad je posledny julovy a prvy agustovy tyzden (spolu max 2 tyzdne). Zaplatene dovolenky maju v inych terminoch.
Minulorocny narok na dovolenku uz vycerpali k dnesnemu dnu. Najradsej by som im samozrejme vyhovela, ale chcem poznat svoje moznosti, ci som povinna im vyhoviet, alebo nie som povinna..... Dakujem za odpoved.
Llívia Avalík, to čo píšeš, by bola pravda len v tomto prípade
§ 112
(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky.
Zuzana B. píše, že plán dovoleniek nemajú = tí zamestnanci ešte nemali určený termín čerpania dovolenky = nemohla im zmeniť termín, keď žiadny nebol daný.
Pardón, mal to ísť pod komentár od Avalík.
Zuzana B. Ano, prave som sla aj ja reagovat, ze pise sa o tom, ze zam-tel je povinny dobu cerpania dovolenky oznamit najneskor 14 dni pred jej cerpanim. Teda snad by som tym nic neporusila ak plan dovolenky nemame, dovolenku cerpaju na zaklade vzdajomnej dohody a raz rocne budu na zaklade rozhodnutia zam-tela cerpat dovcu 2 tyzdne v celku a ak by som im to oznamila len dva tyzdne pred nastupom na dovolenku, tak by som konala v sulade so zakonom. To je obdivuhodne, ze si kupia v januari zajazd na jul....ok, ak by o tom v januari diskutovali so mnou na tu temu, ale oni s tym vyrukuju teraz, ked to uz maju davno zaplatene...tiez si nechcem dat skakat po hlave..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    inuš je offline (nepripojený) inuš

    inuš
    Zteľ nemá prečo im preplácať náklady, lebo on im dovolenku v danom termíne neschválil. U nás si najskôr dajú podpísať dovolenkový lístok a až po jeho schválení by mal Zteľ povinnosť im preplatiť náklady. Oni si zaplatili dovolenku skôr, ako im ju Zteľ schválil. Teoreticky si zober príklad, že si všetci traja zaplatia dovolenku v jednom termíne. Zteľ ich potrebuje v práci a len jeden z nich môže dovolenkovať. A čo Tí zvyšní dvaja? Akože im má zaplatiť náklady? Nič im preplácať nebude, pretože nemali schválenú dovolenku v danom termíne. ZP hovorí síce o pláne dovoleniek, ale hovorí aj to, že treba prihliadať na potreby Zteľa. U nás sa to rieši dohodou vopred - Znec sa spýta, či by si mohol zobrať dovolenku a až následne si ju zaplatí (väčšinou sa dohodnú na celej smene tak, aby sa im neprekrývali termíny)
    avalik prave preto ma byt urobeny plan dovoleniek (plan nie je nemenny, da sa po dohode priebezne upresnovat) ... ja ako zamestnanec by som v tomto pripade isla do sporu so zamestnavatelom
    inuš Je to vec názoru a sporu by som sa v tomto prípade nebála. Pokiaľ Zteľovi nerobí problém dať im dovolenku v nimi vybranom termíne, tak by som im ju dala. Ale nie je to jeho povinnosť. Lebo potom by to bolo kocúrkovo, keď by si Znci robili čo chcú a kedy chcú. Ale vždy som za dohodu oboch strán, lebo potom sa lepšie pracuje a je v práci lepšia atmosféra.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ZP
    § 111

    (1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

    (2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.

    (3) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 nesmie byť určené na viac ako dva týždne, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak ide o vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne.

    (4) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 v umeleckých súboroch z povolania nesmie byť určené na viac ako štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovanie hudobného diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

    (5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
    Zuzana B. Ja som si zakonnik pozrela, nemame plan dovoleniek, nemame ani zastupcov zamestnancov, teda?
    avalik ak by bol plan dovoleniek, mala by si sa o co opriet - takto si na vode - ak im tu dovolenku nedas, budu ziadat preplatenie nakladov, riesit to cez inspektorat prace ... je to na zamestnavatelovi ako sa rozhodne

    Ziadost o dovolenku mimo terminu celozavodnej dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.