Zavrieť

Porady

Vyplatenie vyrovnacieho podielu v poľnohospodárskom družstve.

Otec bol člen poľnoh.družstva. Zomrel v roku 1996 mal majetkový vklad. Bohužiaľ neprebehlo to dedičským konaním, len pôda. Teraz
vypočítali z pôvodného maj.vkladu vyrovnací podiel vo výške cca 4000
eur. Dala by som to na dedičské, ale neviem 100 percentne či je PD povinné zo zákona aj po 17 rokoch tento podiel vyplatiť dedičom. V paragrafe 100 obč. zákonníka som sa to nedozvedela. Je takýto podiel
majetkovým podielom? Lebo z toho vyplýva, že majetkové práva sa nemôžu premlčať. Tak sa to tam píše.
Vopred ďakujem za radu.
+majetkový podiel nebol prevedený na DPL. V odborných článkoch a v už neviem číslo toho zákona sa hovorí, že tým čo sa im majetkový podiel nepreviedol na DPL, majú nárok na vyplatenie toho majetkového podielu. No môj otec už nežil a ja som nevedela, že na to mám nárok. Píše sa tam po 7 rokoch od transformácie by tieto podiely mali vyplácať. Ale ich nevyplácali. Teda z toho majetk.podielu vyrátali vyrovnací podiel a ten je teraz predmetom môjho záujmu ako ho dostať na poriadok.
Naposledy upravil filipovaM : 03.05.13 at 10:42 Dôvod: doplnenie otázky
Mária27 Pozri zákon č. 42/1992 Zb. Podielové listy sú v § 17a. Členstvo v družstve a členské podiely pozri v obchodnom zákonníku od § 221 (a prechodné § 765, 6)
Mária27 Najjednoduchšie je spýtať sa na družstve, majú takých prípadov veľa. Niekedy ani nevedia, že člen zomrel.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    V rokoch 1991 - 91 prebehla transformácia poľnohospodárskych družstiev, kde sa do majetku družstva započítal vklad práce, teda odpracované roky, živý vklad - teda vnesené zvieratá ešte pri vzniku PD, vnesené stromy, poľnohospodárske stroje a samozrejme aj majetkový vklad. Otec by mal mať potvrdený na papieri majetkový podiel a tento majetkový podiel v rovnakej výške musí byť zaznamenaný aj v celkovom súpise týchto hodnôt. Pokiaľ družstvo išlo do konkurznej podstaty, treba sa prihlásiť s týmto papierom a dať si žiadosť o vyplatenie.

    Nikde nie je napísané, že musí dostať celý podiel, môže to byť nejaké percento, napr. 10 %....je to závislé od výšky peňazí, ktoré budú určené na vyplatenie podielnikov. Ale najprv sa treba prihlásiť a čakať. Súd potom určí, koľko bude každému vyplatené, je to jednotné percento pre všetkých a bude to oznámené všetkým prihláseným, koľko dostane vyplatené. Stačí aj potom dať obnovu dedičského konania, veď to bude iba v tejto časti majetkového podielu vneseného do družstva, netrvá to dlho a potom sa prihlásiť o konkrétnu sumu.
    pavol54 Pokiaľ viem tak tieto majetkové podiely sa menili na družstevné podielové listy vedené prima bankou, a tieto sa menili tento rok na listinnú podobu a tieto listy vydáva príslušné družstvo a sú zobchodovateľné a spravidla majú inú hodnotu(podstatne menšiu) ako v dobe vyrátania hodnoty majetkového podielu

    Vyplatenie vyrovnacieho podielu v poľnohospodárskom družstve.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.