Zavrieť

Porady

Budem platiť daň z predaja z nehnuteľnosti nadobudnutú dedením pred 3 rokmi?

Dobrý deň,

rada by som sa dozvedela ako je to momentálne s daňou z predaja z nehnuteľnosti, lebo som zachytila informáciu, že nastala zmena v zákone teraz. Ide o takú vec, že predávame domček zdedený po zosnulej mame ja s mojou sestrou ale len polovicu, pretože sestra mojej mamy ešte žije a ona vlastní polovicu toho domu. My dve so sestrou sme danú polovicu domu nadobodli dedením po našej zoznulej mame pred 3 rokmi. Včera sme našli kupca a dohodli sme sa na cene 15 tis. eur. V zákone som sa dočítala, že ak som aj zdedila nehnuteľnosť ale vlastním ju kratšie ako 5 rokov, platím daň 19 % plus 14 % do ZP. Je to pravda, a ak áno od kedy platí tento zákon? Potom budem musieť hľadať spôsob ako to obísť. Veľmi prosím o radu a pomoc. Ďakujem vopred veľmi pekne.

Linda
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    5 rokov je od nadobudnutia nehnuteľnosti poručiteľom, po ktorom si dedila. Neviem aký zákon si čítala, ale v zákone o dani z príjmov 595/2003 v § 9 nájdeš:
    (1) Od dane je oslobodený príjem
    b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

    Budem platiť daň z predaja z nehnuteľnosti nadobudnutú dedením pred 3 rokmi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.