Zavrieť

Porady

Ukončenie nájomnej zmluvy pre neplatenie nájmu

Od 1.1. sme prenajali byt. Najomnik zaplatil za januar. V zmluve sme mali dohodnute, ze kauciu a februarove najmomne zaplati do 5.2. - zaplatil az po nasich urgenciach 18.2. - poslali sme mu aj upozornenie na omeskanie mailom.
Dalej sme mali v zmluve dohodnute, ze kazde dalsie najomne zaplati vopred najneskor do 18. dna v mesiaci, tj. za marec do 18.2. - to jedine zaplatil na cas.
Od 18.3. nam opat nezaplatil ani najomne za april, ani najomne za maj (pricom maj uz bezi). Opat sme mu poslali upozornenie mailom, na co reagoval rozhorcene, ze ved sa platili dane a pod. ze on teraz peniaze nema a ze zaplati po velkej noci a ze co sa mu vyhrazame vystahovanim. Od vtedy ma telefony vypnute, na maily nereaguje (dalsie upozornenie islo 9.4.), v byte sa nezdrziava, len niekto zrejme vybera postu.
V zmluve mame klauzulu, ze ak viac ako 2 pracovne dni meska s najomnym, mame pravo od zmluvy odstupit. A pokial ku dnu skoncenia najmu byt nevyprace, nalozit s vecami podla Vlastneho uvazenia. Dnes mu preto posleme list, ze pokial do 13.5. nezaplati, tak odstupujeme od zmluvy a je nutne z jeho strany byt vypratat, vratit kluce a doplatit chybajuce najomne - cast najomneho si vykryjeme z kaucie. Poslat mu to chceme doporucene na trvaly pobyt, na miesto najmu a este aj scan emailom - aby sa nemohol vyhovarat, ze to nedostal. Ak tak neurobi, 14.5. vymenime zamky. Byt by sme vsak chceli co najskor prenajat dalej, kedze nam peniaze chybaju a naklady na byt su stale.
Je tento postup podla Vas ok, aj ked obciansky zakonnik je aky je? Co moze hrozit nam? Moze nas dat napr on na sud, ak ano, co nam moze sud spravit ked on neplatil najomne? Ako sa toho najomneho domahat? A hlavne ako co najskor prenajat byt niekomu inemu.
A este nas napadla otazka - co aj ho napr. zatkli a preto sa s nim nevieme spojit. Da sa to vobec niekde zistit, ci napr. neumrel, alebo nie je vo vazani?

Dakujem za vsetky rady.
Viem, že podobných tém je tu už viac, ale každá sa mierne odlišuje a v žiadnej nie je konkrétne riešenie (teda aspoň ja som nenanšla, ak je ospravedlnujem sa).
Naposledy upravil Richard : 06.05.13 at 12:55
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    No len treba pozrieť - za akých podmienok môžeš dať výpoveď .. § 711 obč. zák
    odst d pripnem : "d) nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo tým, že prenechal byt alebo jeho časť inému do podnájmu bez písomného súhlasu prenajímateľa,"
    Ak nie je zmluva v niektorej časti v súlade so zákonom - tak môže byť tá časť neplatná ...
    neviem veru - či je možné také odstúpenie od zmluvy .

    Výpovedná lehota je trojmesačná - a ešte pozor na §710 odst 4 ..
    zmurka To som si precitala, ale kedze je to voci prenajimatelom postavene na hlavu, chcela by som vediet co mi moze hrozit ak napriek tomu dam odstupenie a vynenim zamku na byte a zadrzim veci kym nevrati penize a neodovzda kluce. A hlavne by som potrebovala prenajat byt co najskor dalej, lebo uver aj platby za vbyt musim platit dalej.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    To nemate nahradne kluce od vasho bytu,alebo moznost ho navstivit?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zmurka Mame, ale nie je zrejme doma.
    arizona Tak by som si zavolala nejaku asistenciu,napr. domovu dovernicku,alebo aj Policiu a sla byt skontrolovat co sa deje. Podla mna mas na to pravo, je to tvoj majetok.
    zmurka Pravo sice na majetok mam alebo keby som mala ist strikne podla obcianskeho zakonnika, tak musim najprv cakat 3 mesiace neplatenia a az nasledne mozem dat vypoved s 3 mes. lehotou - tzn. dokopy som 6 mesiacov bez penazi ale ja musim platit uver, za byt a pod... je to hrozne v tomto state. A to este ak dokaze ze bol hmotnej nudzi tak sa to cele predlzi o dalsich 6 mesiacov. Ale na mna nikto nehladi - ak nebudem mat z coho platit uver a pridem o byt... kto mi ho potom nahradi?
    Preto skusam, aj ine moznosti a hlavne, ci tu s tym uz nema niekto skusenost.
      zbaliť

    Ukončenie nájomnej zmluvy pre neplatenie nájmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.