Zavrieť

Porady

DPH kontrola

rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Prosím, kto vie správne riešenie, poraďte, zajtra máme ísť podpísať protokol !

Firma XY,plátca DPH, objednala v roku 2003 pre konateľov a zamestnancov ubytovanie na výstave. Obdržala daňový doklad od firmy AB ,plátcu DPH , na firmu XY a zaplatila ho zo svojho bankového účtu . Ja som zaúčtovala :
518-suma ubytovacích služieb
343-suma DPH .

Kontrolórka tvrdí, že som to mala účtovať ako 512 a neuplatniť DPH.

Ja tvrdím, že to nemôže ísť cez cesťák, lebo nikomu nič nevyučtovávam.
Ona tvrdí, že tam spoločnosť XY nespala, že tam spali zamestanci a konatelia a tak to má byť účtované ako cesťák bez uplatnenia DPH.

Kto má pravdu ?
Kde to nájdem v zákone ?
Naposledy upravil rene : 30.09.04 at 12:21
Usporiadat
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ja som sa tiež stretla s takým výkladom, že z ubytovania, aj keď nejde cez cesťák sa DPH neuplatňuje, podľa daňovákov. Od tej doby dávam na 512 aj s DPH, z opatrnosti, aj keď auditor má na to iný názor. Nikdy nebude ubytovaná fyrma, vždy iba zamestnanec alebo nejaký štatutár.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ubytovanie je tu uz par krat rozoberane. Pozri PU ubytovanie.Je tam aj moj prispevok,vypis z dan.poradcu,alebo 1000 rieseni.Z ubytovania sa DPH neodratava. Uctuje sa to na 512.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Naši zamestnanci precujú v inom meste než máme sídlo firmy. Zamestnanci si vypisujú cesťáky, kde uvádzajú cestovné a stravné. Tieto CP dávam na 512.
Ubytovacie zariadenie nám účtuje - faktúruje za ubytovanie našich zamestnancov na meno firmy. Takúto faktúru účtujem na 518 a uplatňujem si DPH.
Mali sme teraz kontrolu na DPH a nevytkli nám to.

Ja si myslím, že nemal by byť rozdiel či je to výstava. Na služobnej ceste boli zamestnanci firmy aj keď sú to konatelia.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Zamestnanec nárokujúci si preplatenie CP nie je platcom DPH, takže celá suma za ubytovanie ide do nákladov (výdavkov) vrátane DPH. Keby zamestnávateľ (živnostník al. s.r.o.) zaplatil ubytovanie na základe faktúry ubytovateľovi extra, mohol by si odrátať DPH - potom by si cestovatelia uplatnili len diéty. Môj názor.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Plne súhlasím, Yvvettka.
Službu si objednala a zaplatila firma, to je podstatné, myslím si, takže v tomto prípade je to 518 a nie 512. 512 mám len v prípade, že zamestnanec si sám zaplatí na služobke nocľah a žiada ho preplatiť od firmy v rámci cesťáka/u.
Lenže, ako to vysvetliť prijateľne aj pre kontrolu?
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

My sme to tak aj urobili, Paula,ale nechcú nám to uznať. Preto som chcela, či je niekde nejaký paragraf, ktorým sa môžem zajtra obhájiť.

Môžem to skúsiť obhájiť s tým, že v tomto prípade som nevyplatila zamestnancovi žiadnu náhradu výdavkov v súvislosti s výkonom práce na pracovnej ceste a teda som neporušila základnú podmienku pre odpočítanie DPH na vstupe?
Naposledy upravil rene : 29.09.04 at 11:40
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nuž, nechcem zavádzať nesprávnou informáciou. Ale ak je to tak, že ubytovacie služby boli dané k náhrade organizácii, DPH možno odpočítať. Ak ubytovanie zaplatil zamestnanec a "pýta" si to od zamestnávateľa, DPH je súčasťou nákladu a nedá sa odpočítať.
Naposledy upravil Paula : 29.09.04 at 14:04 Dôvod: doplnenie
0 0
Adela Adela

Adela je offline (nepripojený) Adela

Niečo som našla k služobným cestám, ale je to Metodické usmernenie č.73 z Finančného spravodajca 11/96 takže neviem či sa to do roku 2003 nezmenilo.
Na základe tohoto usmernenia a mojich poznámok zo školenia to vyzerá že DPH z ubytovania na služobných cestách si môžu odrátať len fyzické osoby podnikateľia, ktorí boli na tejto služ. ceste ubytovaní, ale z ubytovania, ktoré podnik zaplatil zamestnancovi aj keď bol doklad vystavený na firmu, si DPH odrátať nemôže.
Asi som Ťa nepotešila, ale skutočne neviem, či to ešte platilo aj v 2003.

Adela
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

To Metodické usmernenie č. 73 z FS 11/96 neviem či ešte platí, ale v tej dobe boli práve výklady k nemu také, že DPH sa nemôže odpočítať len z tých dokladov, ktoré sú vyplácané ako náhrady výdavkov pri pracovných cestách v zmysle zákona o cestovných náhradách. Keď boli vystavené priamo na firmu, tak sa DPH mohla odpočítať. A podľa môjho názoru to zo znenia toho usmernenia tak malo byť.
Takže ako vidíme, zmätky nad zmätky.
Naposledy upravil bea : 14.07.05 at 06:30
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

To metodické usmernenie je tu na porade DPH-p.MARTINKOVÁ,tam dala aj prílohu tohto usmernenia.,publikované v PP 2003. Ja mám účto.za rok 2003 overené audit.,ktorá ma tiež upozornila na takúto DPH.
Naposledy upravil Luna : 30.09.04 at 06:09
0 0
Martinková Martinková

Martinková je offline (nepripojený) Martinková

Ja som raz pisala dotaz do Poradcu, ohľadom ubytovania a DPH. Odpoved Ti prikladám ako prílohu . Je tam kratke vysvetlenie - ubytovanie ako cestovne a je tam aj kratka odpoveď na ubytovanie zabezpečené firmou.
možno Ti to pomôže.

Držím Ti palce

Betka
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

René, napíš ako si dopadla.Mne skončila kontrola na DPH 06/2004,a kontrolovali mi doklad po doklade za rok 2003.Nenašli skoro nič,iba sme auto mali požičané z požičovne tam som uplatnila DPH.Smola bola to prvá fa.a rok 2003.Tak mi to dali doplatiť.Smiešna suma.
Držím Ti palce!!!!!!!
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem, najmä za tú prílohu pani Martinkovej !

Keď sa vrátim, napíšem, či mi to uznali . Ešte raz Vám všetkým VĎAKA !!
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Luna
René, napíš ako si dopadla.Mne skončila kontrola na DPH 06/2004,a kontrolovali mi doklad po doklade za rok 2003.Nenašli skoro nič,iba sme auto mali požičané z požičovne tam som uplatnila DPH.Smola bola to prvá fa.a rok 2003.Tak mi to dali doplatiť.Smiešna suma.
Držím Ti palce!!!!!!!
Ja som už z tých aut a DPH dopletená. Mám nárok na odpočet DPH, keď si prenájmem auto na pár dní?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ak ide o osobný automobil, tak v zmysle § 49 ods.6 písm. a) nie je nárok na odpočet ani pri nájme.
0 0
Januš Januš

Januš je offline (nepripojený) Januš

Ja som sa tiež stretla s takýmto problémom a účtovala som 512 a neuplatňovala som DPH, DPH som uplatňovala len s parkovania, ktoré nám hotel účtoval spolu z ubytovaním. Pekný deň
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ak máš auto z požičovne príde ti fa.,tak nárok na odpočet z prenájmu nemáš. Táto zmena bola 1.1.2003,ja som mala fa.zo 7.1.2003,preto ma nachytali.
Ja DPH z parkovania pri ubytovaní neuplatňujem,posudujem to tak ako ubytovanie,ale DPH z parkovania uplatňujem,keď ide niekto do mesta na nákup mat.,do bank atd.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja to účtujem tiež tak ako Luna. Keď si zamestnanec dá parkovanie k vyúčtovaniu cestovného príkazu, tak neuplatňujem DPH.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Vážení kolegovci, tak som neuspela. Finančný spravodajca s metodickými usmerneniami nie je smerodatný pre posudzovanie kontrolóra, dôležitejšie je to, že oni/rozumej kontrolóri/ mali školenie z ÚDR, kde im bolo vysvetlené, že pri akomkoľvek ubytovaní, je jedno či na meno zamestnanca alebo na firmu, sa má celá suma vrátane DPH účtovať na účet 512 bez uplatnenia DPH. A ešte mi bolo povedané, že veď nebola predsa ubytovaná firma, ale konkrétny človek, ktorý nie je plátcom DPH, takže niet o čom diskutovať.

Takže účtujte ubytovanie vždy radšej cez 512, nie 518.

Deň je kráááááááásny......

Aj tak Vám všetkým ďakujem za ochotu

Ešte som zabudla, že to školenie bolo z ÚDR pre všetky pracoviská na Slovensku.
Naposledy upravil rene : 30.09.04 at 12:18 Dôvod: dodatok
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ak môžem byť zvedavá, ktorého daňového úradu sa to týka? Nie je povinnosťou daňovej kontroly napísať,ktorý § zákona o DPH bol porušený? Takže,o ktorý § to ide? Usmernenie UDR pre DU nie je záväzne pravoplatné.
Ak som dobre pochopila, tak z doklad o ubytovaní, ktorý je vystavený na firmu so všetkými náležitosťami v zmysle zákona o DPH (zaúčtovaný na 518) ako výdaj cez pokladňu mimo vyučtovanie cestovných náhrad je možno DPH odpočítať, ale z dokladu, ktorý si priloží zamestanec k vyučtovaniu pracovnej cesty (zaúčtovaný na 512) aj keď sú tam všetky údaje o firme+meno ubytovaného už odpočítať DPH nie je možné. Pozerala som zákon o DPH, ale stále to nevidím. Neviem, o ktorý § sa to jedná. Asi neviem čítať medzi riadkami.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať