Zavrieť

Porady

Neuhradeny zavazok z obstarania odpisovaneho majetku, danove a uctovne hladisko.

Dobrý deň,

snazila som najst odpoved no stale si neviem rady.
potrebovala by som poradiť ohladom neuhradeneho zavazku, ktorým bol obstarany dlhodoby majetok , zavazok bude 36 mesiacov po splatnosti.

priklad:
1.1.2010 obstarany majetok 2 odpisova skupina (odpisovanie 6 rokov)
uctovane
zaklad12 000 042/
dph 2280 343/
spolu 14 280 /321
zavazok bol splatny 31.1.2010
zaradenie majetku 022/042 12 000

31.1.2013 ubehne 36 mesiacov od splatnosti zavazku
zavazok treba dodanit tzn v DPPO zvysim ZD o 14 280 (r. 180)

a co s odpismi?
danove odpisy boli uplatnovane
2010 2000
2011 2000
2012 2000

v r. 2013 mozem uplatnit danovy odpis, resp. aj dalsie roky?

dodanujem v roku 2013 cely zavazok v sume 14 280 aj ked v nakladoch som mala za roky 2010 - 2012 len 6 000?

dakujem.

pridavam este z pokynov drsr aj ked starsieho datumu, z ktoreho mi vyplyva ze cely zavazok dodanim, ale stale neviem zistit co s odpismi
hhttp://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/zavazky_032009.pdf


dakujem za kazdu radu
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

vyberám z tebou priloženého pokynu

S účinnosťou od 1.1.2008, v súlade s § 17 ods. 29 zákona o dani z príjmov, daňovník - dlžníkje povinný sumu neuhradeného záväzku, alebo jeho časti, ak od jeho splatnosti uplynuladoba 36 mesiacov, zahrnúťdo základu dane. Ide o neuhradené záväzky alebo ich časti prislúchajúce
- k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom,
- výdavku (nákladu) prislúchajúcemu k odpisovanému a neodpisovanému majetku,
- zásobám
- inému majetku, pri ktorom vzniká výdavok (náklad) pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania

Z uvedeného vyplýva, že nejde len o zdanenie neuhradených záväzkov alebo ich častí, ktoré prislúchajú k daňovým výdavkom vymedzeným v § 19 zákona o dani z príjmov, teda tie, ktoré znížili základ dane priamo cez účtované náklady v konkrétnom zdaňovacom období, ale aj o tie záväzky alebo ich časti, ktoré sa do daňových nákladov dostanú v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach /zásoby, predajodpisovaného a neodpisovaného majetku/ alebo sa do základu dane zahŕňajú postupne /odpisy hmotného a nehmotného majetku/.

čiže zaväzok dodaniš a v odpisoch pokračuješ štandardne.
2 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

dakujem velmi pekne alza stretavam sa s tym prvykrat

cize v roku 2013 dodanim zavazok - pripocitatelna polozka k ZD r180

v roku 2014 ak dojde k premlcaniu zavazku (4roky od splatnosti) mozem zavazok odpisal 321/648 , 648 bude odpocitatelnou polozkou k ZD

majetok vsak nadalej mozem odpisovať aj danovo (2 odps. sk. 6 rocny odpis)

dufam som spravne pochopila.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

áno , tak si to aj ja vysvetľujem.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať