Zavrieť

Porady

Na aké voľno mám nárok pri narodení dieťaťa?

Zdravim.
Chcem sa opytat, na ake volno a v akej dlzke mam narok pri narodeni dietata. Manzelku veziem aj do nemocnice, pretoze rodit bude v 50 km vzdialenom meste, takze co v takom pripade, ze pridem do prace a potom mi manzelka zavola ze rodi? mam narok na nejake volno v ten den, alebo si musim zobrat dovolenku?
Tak isto nemam jasno v OCR a paragrafe, lebo kazdy mi to hovori inac. Viem ze na seba si mozem zobrat paragraf 7 dni do roka.
A na clena rodiny vraj tiez 7, ale pocul som uz aj take ze 10, alebo 14 dni, takze som z toho zmeteny.
Vie mi to niekto objasnit?
Dakujem velmi pekne za vsetky odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    §141 odst. 2.
    b) narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť,
    (3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi
    a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
    b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
    c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
    d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.

    OČR prepláca SP, najdlhšie 10 KD.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matelkoxxl Takze ta OCR je napr. aj to, ze teraz som viezol manzelku do nemocnice v piatok a tam mi doktor dal papier akoze doprovod manzelky na cely den?
    tictac7 nie, doprovod manželky je paragraf. OČR = ošetrovanie člena rodiny.
    Olgica NIE. Očr nie je na doprovod či prevoz manželky do nemocnice. Na to máš paragraf - teda potvrdený doklad od lekára (§ 141 Zák.práce) OČR je na ošetrenie člena rodiny.
    matelkoxxl takze OCR znamena napr. to, ze dieta bude musiet ostat doma napr. ked bude mat chripku, tak si zoberiem OCR?
    a ked tomu dobre rozumiem, tak mam 7 dni paragraf na seba a 7 dni paragraf na rodinu??? to je mimo tej ocr?

    edit: tak som si pozrel ten zakon a nic o ocr sa tam nepise. je tam ze mam na seba 7 dni a 7 dni na sprevadzanie rodinneho prislusnika.
    tak ako to je s tymi 10 dnami OCR???
    Tweety OČR- ošetrrenie člena rodiny,§ 141 vyšetrenie, ošetrenie Teba, potom§ sprevádzanie člena rodiny k lekárovi.
      zbaliť

    Na aké voľno mám nárok pri narodení dieťaťa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.