Zavrieť

Porady

Kto a akým dielom dedí?

Sú manželia,deti má len ona s predchádzajúceho manželstva.On má najbližšieho potomka brata.Dom je dedený počas manželstva od jeho rodičov a písaný je len na jeho.
Kto a akým dielom bude dediť?
Chce to vedieť suseda, vopred vám ďakujem.
Moj názor: ona polovicu,brat polovicu - ale chcem si to u vas overiť
Naposledy upravil Mariana B. : 22.05.13 at 06:12
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Podla vstupnych informacii pokial manzel nezanecha zavet alebo dom nepreda alebo nedaruje za zivota - dom zdedi manzelka v druhej skupine - pretoze nemaju spolocne deti (potomkov) - jedine ze by mal potomka nemanzelskeho. a kedze dom zdedil od svojich rodicov tyto uz neziju dedicom bude manzelka.
    Mária27 správne, zo zákona v prvej skupine nemôže manželka dediť sama, v druhej môže.
    brat v tretej skupine by dedil len vtedy, keby nebolo dedičov v druhej.
    brat s msželkou by dedil len tak, že by časť majetku zanechal manžel bratovi závetom.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    DEDENIE ZO ZÁKONA

    § 473

    (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

    (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

    § 474

    (1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

    (2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

    § 475

    (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

    (2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

    § 475a

    Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.



    Tretia hlava
    DEDENIE ZO ZÁVETU

    § 476

    (1) Poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Uplatnil by sa §474, dedila by teda manželka resp. aj iné osoby žijúce s vlastníkom domu v spoločnej domácnosti pred jeho smrťou a jeho rodičia.
    Je však otázne, ako sa manžel dostane k domu. Ak má brata a dom ich rodičov bude vysporiadaný v rámci dedičského konania po ich smrti, tak manžel nebude zo zákona jediným vlastníkom. Ibaže by bratia uzavreli dedičskú dohodu, že dom zostane jednému z nich.

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    no ja by som tiez mala podobnu otazku,lebo z toho co je uz uvedene som to nepochopila:

    moj muz zdedil rodicovsky dom ktory teraz rekonstruujeme spolocne.
    muz prepisal darovacou zmluvou polovicu domu na mna.
    deti nemame.
    momentalne sme predali dom mojich rodicov na sk a oni sa stahuju k nam do at.

    peniaze na prestavbu nasho domu v at cerpame z hypoteky,ktora bola urobena na dom mojich rodicov v slovenskej banke-ten sa momentalne preda a tak sa hypoteka vyplati,zvysne peniaze ostavaju na prestavbu rakuskeho domu.
    zaujima ma.
    1.v pripade ze sa mne nieco stane a ostane len manzel,dedia nieco aj moji rodicia,alebo len manzel?

    2.v pripade ze sa stane nieco mne aj mojmu muzovi,dedia moji rodicia alebo bratia mojho muza?
    alebo budu dedit bratia i moji rodicia?

    3.ak to chcem osetrit,musim pred pravnikom spisat zavet o tom,ze rodicia nam poskytli peniaze a preto maju dozivotne pravo v nasom rakuskom dome a maju oni jedini dedit v pripade mojho i muzovho umrtia?
    alebo to je automaticky zo zakona?
    ako mam zabezpecit rodicom istu strechu nad hlavou v at,v pripade ze by sa nam s manzelom obom nieco stalo?
    4.my nechceme aby dedili manzelovi bratia ani ich deti apotomstvo.-nic s domom nemaju,bol v dezolatnom stave a rekonstruujeme si ho sami a pomahaju nam moji rodicia-aj financne.preto by to nebolo spravodlive.ako to mame osetrit?nechceme aby dedili ani keby nezili moji rodicia a my.radsej to darujeme na dake charitativne ucely.treba na to vsetko zavet?
    avalik otazky sa nedavaju do odpovedi - zaloz novu otazku alebo suvisiacu otazku
    Mária27 osky, skutočne sa ti zle odpovedá, ked tvoj príspevok je dolu a ja mám odpovedať. hore. Uvedom si: 1. dedí sa vždy len po jednom zosnulom - ak by ste zomreli naraz, budú na sekundu skúmať, kto zomrel skôr. 2. dedí sa poručiteľov výlučný majetok a jeho majetok v BSM (1/2). 3. jeho bratia by mohli dediť iba po ňom, ak by si nededila už ty ani jeho rodičia. 4. tvoji rodičia by mohli dediť po tebe (spolu s manželom ak by žil) 5. ked nemáte potomkov, môžete všetko vyriešiť závetom. 6. môžete si dať na papier, čo ste ktorý vložili do spoločného (váš výlučný majetok) - aby sa to odrátalo z bsm

    Kto a akým dielom dedí?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.