Zavrieť

Porady

Musí mať urbár zriadený depozit pre vyplácanie dividend?

Zdedila som lesy po mame patriace do urbáru. (Na LV som zapisana ako vlastnik od 2013. Mama zomrela v 2009) Chcela by som vediet ci mam narok na vyplacanie dividend z lesov od urbáru, nakolko mi znama hovorila, ze urbar by mal mat depozit a po umrti vlastnika je povinny drzat dividendy v depozite 3 roky. Ked som sa opytala urbaru na nieco taketo odbili ma, ze oni depozit nedzria a ze urbarne bude vyplacane az od tohto roku. Je to pravda???
2. Musí mat urbariát depozit?
3. Existuje nejaký zákon ktorý o tom pojednáva?
Naposledy upravil ivka70 : 30.05.19 at 10:55
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Najprv si treba upresniť, či urbár mal doposiaľ právnu subjektivitu, alebo nie a koľko rokov. Urbár nevypláca dividendy podľa § 3, ods. 1 písmeno c, ale písmeno d, teda podiely, ak má subjektivitu. Alebo rozdeľuje rozdiel z daňovej evidencie podľa § 10, zákona o dani z príjmu, ak subjektivitu nemal. V každom prípade máš nárok na vyplatenie zodpovedajúceho podielu z kladného rozdielu hospodárenia minulých rokov po mame, lebo si dedička nielen pozemkov, ale aj jej dosiaľ neuplatnených práv. Každý urbár je povinný viesť buď daňovú evidenciu, alebo účtovníctvo, z ktorého sa dá vyčísliť rozdiel hospodárenia a dať rozhodnúť valnému zhromaždeniu, čo s ním. Ak zhromaždenie rozhodne, že rozdeliť, tak sa musí rozdeliť. O tom rozhoduje zhromaždenie väčšinou, nie výbor, ani predseda. Ak sa nerozdeľuje, musí byť účtovne vedený nerozdelený zisk minulých rokov – účet 428, čo niekde nazývajú aj prvý depozit. Na ten majú nárok všetci bez rozdielu, podľa počtu podielov. Ak sa už rozdeľovalo a niektorí nedostali svoj podiel, tak to sú nevyplatené podiely minulých rokov – účet 364 a 368, teda druhý depozit. Na ten majú nárok iba tí, čo ešte nedostali svoj podiel a nikto iný. Lebo delí sa podľa počtu podielov a iba raz, nie opakovane. Peniaze vlastníka tam musia zostať na večnosť, nie tri roky. Lebo niet pravidla, podľa ktorého by sa dali vyplatiť iným v druhom kole delenia, alebo neznámych vynechať z delenia.. Pojednáva o tom zákon o pozemkových spoločenstvách č. 181/1995 aj 97/2013, zákon o účtovníctve, aj postupy účtovania. Ak neboli v hospodárení dosiahnuté a zhromaždením schválené straty, tak peniaze tam musia byť. Ale sú aj urbáre, kde žiadne pravidlá ani zákony neplatia. Práve nato bol prijatý nový zákon 97/2013. Treba ísť na zhromaždenie a pýtať sa, že kde sú peniaze.

    Lívia20 je offline (nepripojený) Lívia20

    Lívia20
    Ja účtujem urbáre. Súhlasím s vyššie napísaným. Len by som dodala, že väčšina pozemkových spoločenstiev bola ešte v r. 2013 bez právnej subjektivity, ale neskôr zo zákona museli byť transformovaní na právnu subjektivitu. Nevyplatené dividendy pri transformácii sa museli zaúčtovať na účet 368 - t.z., že ani z tých predošlých účtovných období sa nemohli stratiť. Ak by oponovali, že to na tomto účte nemajú, tak im treba poslať daňovú kontrolu, alebo im ňou aspoň pohroziť a hneď sa veci rozhýbu.
    ivka70 reagujes na prispevok z roku 2013 ..... samozrejme, ze tam zmeny po roku 2013 nemozu byt ....
    a_je_to Ale s týmto daňová kontrola po prvé úplne nič nemá. Po druhé, daňová kontrola na takéto prípady nejde, má svoj program, ktorému nerozumie nikto. V rámci systému je to vec spoločenstva a členov, aby si tieto veci dostriehli. Aj za cenu súdov. Daňová kontrola je na daňové úniky, nie na uplatňovanie členských práv.

    Musí mať urbár zriadený depozit pre vyplácanie dividend?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.