Zavrieť

Porady

Občiansky zákonník - § 471.

Po dedičskom konaní po poručiteľovi súd zrušil jednu kúpno-predajnú zmluvu (dovolanie sa spoluvlastníka pre absenciu ponuky spoluvlastníckeho podielu ostatným spoluvlastníckom), ktorú poručiteľ uzavrel ešte za svojho života.
Príslušný pozemok sa tak v katastri prepísal späť z kupujúceho na pôvodného vlastníka (poručiteľa), kupujúci nárokuje späť kúpnu cenu.
Pre dedičov je to novoobjavený majetok, na ktorý sa ale viaže dlh (na LV však nie je zapísaná žiadna ťarcha) – pohľadávka pôvodného kupujúceho.
Možno § 471 ods. a) použiť aj na tento prípad? T.j. požiadať o dedičské konanie z titulu novoobjaveného majetku a zároveň dať súdu návrh na úhradu dlhu týmto majetkom? Ak áno, nebude môcť tento spôsob vysporiadania znova napadnúť navrhovateľ (spoluvlastník, ktorá dala podnet na zrušenie kúpnej zmluvy?).
Naposledy upravil karakul : 02.06.13 at 08:50
Zita5 Posúvam
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Myslím, že by to takto malo ísť.
    Obnoviť dedičské konanie z novoobjaveného majetku. Veriteľ by prihlásil svoju požiadavku, a vy by ste ten majetok prenechali veriteľovi za úhradu dlhov.
    Veď keby nedošlo k predaju, takby ste to zdedili vy.
    A ten spoluvlastník bude na tom tak ako predtým. Ibaže by mu to súd pridelil za úhradu toho dlhu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Malo by to ísť, lebo sa nebude rušiť pôvodné rozhodnutie o dedičstve. A už by nešlo o prevod ale prechod majetku.
    Pozri občiansky súdny poriadok:



    § 175p

    (1) Účastníci sa môžu dohodnúť o tom, že predlžené dedičstvo sa prenechá veriteľom na úhradu dlhov. Táto dohoda podlieha schváleniu súdu, ktorý dohodu schváli, ak neodporuje zákonu; ak dohodu neschváli, pokračuje v konaní po právoplatnosti rozhodnutia.

    (2) Ak sa po právoplatnom skončení konania objaví ďalší majetok, postupuje sa podľa odseku 1. Ak zostane majetkový prebytok, prejedná ho súd ako dedičstvo.
    Naposledy upravil Mária27 : 02.06.13 at 10:05

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    terezamaria, Lubaba, Katy a R, marjankaj, karakul, Danielle369
    6
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Teda v tomto prípade predkupné právo sa nedá uplatniť?
    Potom aký zmysel malo napadnúť a zrušiť kúpnu zmluvu?
    Aby štátne inštitúcie mali prácu a svoje peniaze si zaslúžili?
    karakul ... a aby dedičia mali ďalšie problémy, výdavky...
    Vychádzal som z toho, že ak by nebol možný "zápočet majetku na neho sa s viažucim dlhom", v tom prípade by zase boli porušené zákonné práva dedičom, lebo by nemohli postupovať v súlade so zákonom.
    Mária27 Lebo sa domáhal ... Aj tak by spoluvlastníkovi mohli pozemok ponúknuť za nehoráznu sumu, čo by neprijal, a do kúpnej zmluvy túto sumu uviesť formálne po dohode skupujúcim! Fakt len nervy a výdavky ...
    marjankaj Keď čert nemôže ublížiť, tak aspoň zasmradí.

    Ale toto nové spoluvlastníctvo tiež nie je nejaká výhra. Asi pri prípadnom vysporiadaní zase bude rozhodovať súd.
      zbaliť

    Občiansky zákonník - § 471.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.