Zavrieť

Porady

Živnostník dôchodca, dlhy, exekúcia, možnosť ukončiť podnikanie.

Dobrý deň.

Najprv krátko opíšem situáciu.
Môj kamaráť je podnikateľ – živnostník.
Nejde mu to a tak má veľa rôznych dlhov. Nezaplatené faktúry, pôžičky bankové, nebankové, odvody na zdravotne, sociálke atd...
Teraz dovŕšil dôchodkový vek a exekútori mu exekuujú dôchodok.

Chcem sa opýtať na 3 veci.
1. Môže ukončiť podnikanie aj keď má dlhy? Mne je jasne že dlhy tak nezaniknú ale on tvrdí že pokiaľ má dlhy tak nemôže ukončiť podnikanie – živnosť. Ja tvrdím že to je hlúposť že môže kedykoľvek. A aj by mal keď jeho zárobok je mesačne v mínuse.

2. Môže ísť pre dlhy do väzenia? Vyhrážajú sa mu že keď nezaplatí faktúru tak naňho podajú trestné oznámenie a pôjde do väzenia. Ja sa pýtam a začo? Zato že má dlhy a nemá na ich splácanie nemôže ísť do väzenia, to by tam bola polovica Slovenska. Môžu si pohľadávku uplatniť aj na súde ale do väzenia nemá začo ísť aj keby mal neviem aké dlhy pokiaľ napr. pôžičku nezískal podvodom teda uvedeným nepravdivých údajov čo sa nestalo.

3. Ak by došlo k exekúcii je možné exekuovať iba podľa trvalého pobytu? Pretože on nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, býva u syna. Syn je jediným vlastníkom bytu v ktorom býva a aj celé vybavenie je jeho majetok ale samozrejme nemá ku všetkému čo kedy kúpil faktúru na svoje meno. Ale je to jeho byt a teda je logické že aj vybavenie patrí jemu, otca tam iba necháva bývať.
Môže exekútor vziať vybavenie bytu v ktorom býva ale ktorý nevlastní ani tam nemá oficiálne nájom či podnájom?

Ďakujem.
Naposledy upravil Dusan11 : 28.05.13 at 18:53
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    1. Môže
    2. Nie, ak neurobil nejaký podvod, ktorým došlo k dlhom
    3. Exekúcia prebieha kdekoľvek, kde by mohol byť majetok povinného. Teoreticky je možnosť, že by exekútor prišiel spisovať majetok povinného aj do toho bytu a vlastník veci by sa musel brániť žalobou o vylúčenie veci z exekúcie. Tento postup je málo pravdepodobný (strata času, často nízka predajná cena). Ak má povinný relatívne slušný dôchodok a dlhy nie sú astronomický vysoké, prehnanej aktivity exekútora, čo sa týka predchádzajúcich viet, by som sa neobával.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dusan11 Ďakujem za informácie.
    Veľký dôchodok nemá a zostáva mu niečo okolo 120 eur neviem to presne. Zvyšok berú exekútori. Nemám úplne presné informácie.

    Ešte jedna vec ma napadla. Tak sa mi zdá že som niekde čítal že neplatenie odvodov je alebo má byt trestný čin. On ich však neplatí len sám za seba lebo nemá s čoho, nie za iné osoby ako napr. za zamestnancov. Platí aj tu odpoveď č. 2?

    Ešte raz ďakujem.
    draik Platí.
    Dusan11 Ďakujem.

    Síce píšu v každom liste že neplatenie odvodov je trestný čin, ale budem ti veriť že zato ajtak nemôže ísť do väzenia. ;-)
      zbaliť

    Živnostník dôchodca, dlhy, exekúcia, možnosť ukončiť podnikanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.