Zavrieť

Porady

Vyrovnanie v dedičstve so súrodencami.

Dobrý deň prajem všetkým a chcel by som Vás tu veľmi pekne poprosiť o radu v súvislosti s dedičstvom po otcovi. Po úmrtí otca zostala v dome bývať matka a môj brat s manželkou a dvomi deťmi . Sestra býva v zahraničí už 20 rokov. Brat tam býva už 10 rokov, ale že by prispievali čo i len korunou na chod domu, to nie, dokonca ešte ich rodičia živili s dôchodkov, lebo im to akosi nevychádzalo, takže ako sa povie full servis: varenie upratovanie a aj pomáhanie s deťmi. Ja tam chvalabohu už nebývam 10 rokov. Teraz po smrti otca samozrejme že ostane bývať v dome, veď kam by išli. Sestra mu svoj podiel dala, ja som si svoj podiel nechal aj keď to má smiešnu hodnotu. Môj podiel nemá záujem odkúpiť, môžem tlačiť na notára aby nejaké vyrovnanie riešil v dedičstve, keďže obýva s rodinou celý dom a preto ja reálne nemôžem užívať svoj podiel , ale potom by som mohol od neho chcieť nejaké nájomné? . Notárovi sa nechce a nejako vyhýbavo odpovedá a odkazuje nás na občianske konanie pred súdom. Viem že to znie možno hlúpo a 1/8 je málo čiže aj možné nájomné len 1/8 je smiešne ale ide mi o princíp, lebo ak niekto býva 10 rokov zadarmo a ešte má tú drzosť prísť si požičať(jasné že nič odo mňa neuvidí), mňa sa v banke nepýtajú či mám , keď mi každý mesiac pípne hypotéka. Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Notar vase problemy riesit nebude. Je na vas ako sa dohodnete, co zo zdenenym majetkom urobite,ako sa dohodnete. Ci uz vopred,alebo pocas ded.konania.
    Bratovi terajsia situacia vyhovuje,takze necakaj, ze ti vyjde v ustrety.
    Mozes ponuknut bratovi na predaj svoj podiel. Ak odmientne,mozes sa obratit na sud,ktory mu kupu pravdepodobne nariadi.Alebo mu pohroz, ze predas nejakemu bezdomovcovi :-D
    Naposledy upravil arizona : 29.05.13 at 12:25
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    drobecek1 Súd navrhne vysporiadanie iba na návrh väčšiny vlastníkov. Ja mám 1/8, brat má totižto 2/8 a matka 5/8, čiže spolu majú 7/8 teda drvivú väčšinu, nie som si ale 100% istý či je to tak. S tým nájomníkom prišla aj moja žena, že by som mu tam poslal Dobrovodského susedov? Trošku čierny humor na odľahčenie
    marjankaj Ani súd nemôže nariadiť, aby som niečo kúpil, čo nechcem. A návrh môže podať hociktorý spoluvlastník. Viď občiansky zákonník.
    § 142
    (1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
    draik Inak povedané, aj vlastník 1/8 môže dať taký návrh, podľa ktorého súd prikáže jeho podiel napríklad matke a bratovi za náhradu.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No brat a matka nemusia s kúpou súhlasiť. potom súd môže nariadiť predaj domu a výťažok sa rozdelí podľa podielov.
    Môžu si vybrať, čo je pre nich výhodnejšie.
    dmc koli 1/8 urcite sud nenariadi predaj celeho domu na vysporiadanie spoluvlastnika ktory ma 1/8. Tu nejde o vec ktora sa neda rozdelit a sud nebude zaujimat ze spolumajitel ktory ma1/8 je nespokojny s tym ze dom nevyuziva a nevie co s tym.

    Treba si sadnut a dohodnut sa---aj ked to je niekedy tazke. Nie nadarmo sa vravi ze nezhody v rodine zacnu az ked sa zacne dedit.
    marjankaj Súd nejako rozhodne. Ak niekto chce v dome zostať, tak musí vyplatiť ostatných spoluvlastníkov. Ak tam nebude chcieť niktozostať alebo nikto nebude chcieť vyplatiť ostatných, tak nariadi dom predať a výťažok sa rozdelí podľa podielov. Veď súdy sú na to aby rozhodli. Ten §142 je pre srandu?

    Vyrovnanie v dedičstve so súrodencami.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.