Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pochváliť
Včera som písala na stránku FS na faceboku , priložila som im tam znenie zákona a k tomu tento komentár :

Uvedený §§ zákona o DPH hovorí, že KV a DP DPH má byť podaný v jeden deň , ale zákon nepojednáva o poradí , či má byť KV prvý v poradí zaslaný a ako druhé v poradí ide DP DPH .......treba to verejnosti objasniť , lebo len názov je zavádzajúci. Nemyslím to v zlom slova zmysle , ale treba postupovať podľa zákona a takto to treba aj verejnosti napísať .

Odpoveď FS (admina) :Finančná správa Poučenie MF/28300/2013-73, hovorí v bode č. 1, že kontrolný výkaz sa nemusí podávať v ten deň ako daňové priznanie. Ale je potrebné podať to v slede, ktorý uvádzame vyššie

A napokon odpoveď FS (admina) : Finančná správa ale máte pravdu - ak to podáte v jeden deň - je jedno v akom poradí
3 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Pochváliť
Rozalka
Katarína111
to čo mám teraz robiť, keď som to už 18. poslala a pravdaže opačne - najskôr daňové priznanie a potom až KV. Teraz to mám poslať ešte raz v tom ich poradí?
Vie mi niekto poradiť, kde v zákone, alebo v nejakom usmernení to je uvedené, že to má byť poslané v tomto poradí.
Pre istotu podaj ešte raz KV opravný a potom DPH opravné
... práve mi do telefónu naša správkyňa dane čítala list hovorkyne Finančného riaditeľstva, že pokuty v týchto prípadoch nebudú, s tým, že sa pripravuje metodika a tieto prípady v nej budú uvedené ... a médiá toto dostanú vo forme tlačovej správy ... a ejhle: https://www.financnasprava.sk/_img/p...DPHpotomDP.pdf
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pochváliť
promont maja
Rozalka
Katarína111
to čo mám teraz robiť, keď som to už 18. poslala a pravdaže opačne - najskôr daňové priznanie a potom až KV. Teraz to mám poslať ešte raz v tom ich poradí?
Vie mi niekto poradiť, kde v zákone, alebo v nejakom usmernení to je uvedené, že to má byť poslané v tomto poradí.
Pre istotu podaj ešte raz KV opravný a potom DPH opravné
... práve mi do telefónu naša správkyňa dane čítala list hovorkyne Finančného riaditeľstva ( z dnešného dňa o cca 7.30 hod.), že pokuty v týchto prípadoch nebudú, s tým, že sa pripravuje metodika a tieto prípady v nej budú uvedené ... a médiá toto dostanú vo forme tlačovej správy ...
Majka ale za čo by mali dať pokutu ? Nechápem , však ešte raz opakujem ...v zákone nie je poradie zasielania .
0 0
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

Pochváliť
mojto
A ďalšia chyba: partner registrovaný podľa § 7a) vykázaný v A1 s IČ DPH - nemá tam mať číslo.
To teraz mám preverovať, kto je ako registrovaný?
Odkiaľ máš túto info? Tiež mám takého odberateľa, ktorý mi IČ DPH nadiktoval, tak som ho uviedla. Z infolinky mi odpovedali, že IČ DPH sa v KV uvedie tak, ako je na faktúre.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Pochváliť
Zita5
promont maja
Rozalka
Katarína111
to čo mám teraz robiť, keď som to už 18. poslala a pravdaže opačne - najskôr daňové priznanie a potom až KV. Teraz to mám poslať ešte raz v tom ich poradí?
Vie mi niekto poradiť, kde v zákone, alebo v nejakom usmernení to je uvedené, že to má byť poslané v tomto poradí.
Pre istotu podaj ešte raz KV opravný a potom DPH opravné
... práve mi do telefónu naša správkyňa dane čítala list hovorkyne Finančného riaditeľstva ( z dnešného dňa o cca 7.30 hod.), že pokuty v týchto prípadoch nebudú, s tým, že sa pripravuje metodika a tieto prípady v nej budú uvedené ... a médiá toto dostanú vo forme tlačovej správy ...
Majka ale za čo by mali dať pokutu ? Nechápem , však ešte raz opakujem ...v zákone nie je poradie zasielania .
... pokutu zatiaľ nedali vraj nikomu ... aspoň naša správkyňa dane to takto kvituje, nakoľko jej logicky vyšlo, že ak, tak mohli iba výzvu ... a oporu v zákone to ozaj nemá ... a aj ich takto školili, že najprv KV a až po ňom DP ... že to súvisí s kontrolným mechaniznom, ktorý je takto nastavený = ten načítavá informácie z KV a až následne kontroluje podanie DP ...

.. a o pokutách sa začalo hovoriť na verejnosti ( typujem sociálne siete ...) ... zrejme z obáv z vysokých pokút ...

... a pricapila som tú tlačovú správu od hovorkyne ... už aj vyššie ... bola priložená práve ku článku ( od vikinky), dolu nižšie ... https://www.financnasprava.sk/_img/p...DPHpotomDP.pdf
Naposledy upravil promont maja : 21.02.14 at 06:54
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pochváliť
To som čítala už včera ....
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pochváliť
Hej, veď už včera pripla tú správu od hovorkyne kuravesele..... Tak sa len neplašte . Za tieto veci sa pokutovať nebude. Už som si veľmi dobre odložila tú správu, keď náhodou po 4-5 rokoch budú chcieť pokutovať
1 0
ivka32 ivka32

ivka32 je offline (nepripojený) ivka32

Pochváliť
Mám dotaz ohľadom dobropisu, ktorý je vystavený pre nepodnikateľa NFO - ide o storno pôvodnej faktúry, ktorá bola vystavená pre nepodnikateľa (pôvodná faktúra bola DD k zálohe, potom sa vlastne celá tá záloha vracala klientovi - takže vystavenie dobropisu). Aký typ dokladu zadať, kde do KV mi to má ísť? Lebo MRP mi to háže do D2 mínusom. Je to správne?

0 0
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Pochváliť
Zuzana210
mojto
A ďalšia chyba: partner registrovaný podľa § 7a) vykázaný v A1 s IČ DPH - nemá tam mať číslo. To teraz mám preverovať, kto je ako registrovaný?
Odkiaľ máš túto info? Tiež mám takého odberateľa, ktorý mi IČ DPH nadiktoval, tak som ho uviedla. Z infolinky mi odpovedali, že IČ DPH sa v KV uvedie tak, ako je na faktúre.
... Partner registrovaný podľa § 7a) on nie je platiteľom DPH ! Preto nemôže uviesť IČ DPH svojich tuzemských plneniach! Ani nemá povinnosť elektronickej komunikácie. Preto sa do s ním v KV pracuje ako s neplatiteľom...

Ovšem čo v prípade, že dotyčný partner predsa len vystavý faktúru pre tuzemske plnenie so všetkými náležitosťami.... pri overovaní IC-DPH (na VIES) som informáciu uvedenú o tom, podľa akého § je evidovaný, uvedenú nevidel... (len asi preto, že som nemal taketé IC pridelené podľa § 7a) .... v praxi to znamená, že takíto partner vyčíslenú DPH odviesť musí, odberateľ a ho nevypichne a zaplatí celkovú faktúru - teda i DPH, aj tak nemá nárok na odpočet ... štát na tom zarobil, čo pokašľal dodávateľ a zaplatiť to musel odberateľ.
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Pochváliť
D2
0 0
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

Pochváliť
karakul
... Partner registrovaný podľa § 7a) on nie je platiteľom DPH ! Preto nemôže uviesť IČ DPH svojich tuzemských plneniach! Ani nemá povinnosť elektronickej komunikácie. Preto sa do s ním v KV pracuje ako s neplatiteľom...
To je jasné, že on na svojich vystavených fa to číslo neuvedie.
Ale ja som v pozícii dodávateľa, DPH odvediem tak či tak. Na mojej fa som uviedla (skrátene citujem zákon) "IČ DPH príjemcu tovaru, pod ktorým mu bol tovar dodaný". Zákazník na objednávke IČ DPH uviedol a myslím, že nie som povinná skúmať podľa akého § je registrovaný. Je jeho zodpovednosť, že nemá nárok na odpočet. V KV časť A1 sa tiež uvádza "IČ DPH zdaniteľnej osoby..." a nie "IČ DPH platiteľa". Ja si myslím, že "metodicky" to IČ DPH na fa aj v KV môže byť. Len KV si to nemyslí a vykrikuje, že IČ DPH neexistuje.
Viem, že to číslo môžem jednoducho v KV vynechať a potom to prejde. Ale ide o princíp, že som presvedčená o tom, že to mám dobre teraz, keď tam to číslo je.
Naposledy upravil Zuzana210 : 21.02.14 at 12:48
0 0
mojto mojto

mojto je offline (nepripojený) mojto

Pochváliť
Zuzana210
mojto
A ďalšia chyba: partner registrovaný podľa § 7a) vykázaný v A1 s IČ DPH - nemá tam mať číslo.
To teraz mám preverovať, kto je ako registrovaný?
Odkiaľ máš túto info? Tiež mám takého odberateľa, ktorý mi IČ DPH nadiktoval, tak som ho uviedla. Z infolinky mi odpovedali, že IČ DPH sa v KV uvedie tak, ako je na faktúre.
Vyplynulo to z listu od správkyne, ktorá nám poslala - vraj omylom, v budúcnosti už nič také posielať nebudú - súpis chýb.
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Pochváliť
Ešte ďalšia chyba ? musím doplniť moju skúsenosť - dnes som podávala KV, mala som v B2 jednu faktúru ktorá obsahovala aj písmená ( napr. OFA12345) cez portál FS som natiahla XML súbor do výkazu, skontrolovala - vraj bez chyby, ale keď som to chcela podpísať - vôbec ma to nepustilo a vypísalo mi na A4 chybové hlásenie v angličtine - zúfalá som volala na podporu - kde mi povedali, že mám napísať dotaz a prekopírovať chybové hlásenie a do 30-tich dní !!!! mi mailom odpovedia (teraz nebudem citovať moju reakciu - lebo som bola dosť sproste úprimná . . . ) ale tak som to vyskúšala cez eDane (tiež cez ten istý natiahnutý xml súbor z účtovného softvér - a aha ho, tam mi to hneď vypísalo, že mám chybu na tom a tom riadku - išlo presne o tú istú faktúru s písmenami aj číslicami - surovo som písmená vyhodila a tak mi to zobralo, a podala som KV v pohode. Na školení nám bolo povedané, že keď číslo faktúry bude obsahovať aj písmená, lomítka a znaky tak aj tie tam musíme dať aby to prešlo krížovou kontrolou. Lenže čo je v zákone dané, na slovensku nefunguje. Tak som zavolala účtovníčke tej firmy od ktorej mám faktúru, že n našom prípade nech v ich KV tie svoje úžasné písmenká neuvádza lebo ja ich tam nemám . . . . toto som rozpísala, len pre Vašu informáciu, že aj toto sa stáva . . . . a teraz čakám kedy ma za túto "chybu" zavrú . . . .
2 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Pochváliť
ja som mala v B2 písmenká aj lomítka, dnes som podávala KV cez eDane a prešiel mi. Nehlásilo mi žiadnu chybu.
0 0
ivka32 ivka32

ivka32 je offline (nepripojený) ivka32

Pochváliť
ivka32
Mám dotaz ohľadom dobropisu, ktorý je vystavený pre nepodnikateľa NFO - ide o storno pôvodnej faktúry, ktorá bola vystavená pre nepodnikateľa (pôvodná faktúra bola DD k zálohe, potom sa vlastne celá tá záloha vracala klientovi - takže vystavenie dobropisu). Aký typ dokladu zadať, kde do KV mi to má ísť? Lebo MRP mi to háže do D2 mínusom. Je to správne?

0 0
Prosííím, poradíte, je to správne alebo ako to zadať?
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Pochváliť
ano lomítka, pomlčky a podobné veci zobralo aj mne, len s tymi písmenami má životný problém . . .
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Pochváliť
Llívia
mojto
EkoMax
Potrebovala by som poradiť, mám dve vyúčtovacie faktúry od elektrární. Dátum vyhotovenia 14.1.2014, dátum dodania 31.12.2013. Jedna je nedoplatok a jedna je preplatok. Samozrejme že mi ju do decembrového DPH zabudli odovzdať. Mám ich zaúčtovať ešte do decembra a podať dodatočné DP, alebo môžu ísť do januára a potom preplatok pôjde do C2 a nedoplatok do B2 ?
Vyúčtovacia faktúra je oprava základu dane, účtuje sa do obdobia, keď došla.
Podľa poučenia: V B.2. sa neuvádzajú údaje z opravných faktúr (dobropisov a ťarchopisov). Opravné faktúry uvádza príjemca plnenia len v C.2.

Mám vyúčtovaciu faktúru za r. 2013. Výsledkom je nedoplatok = ťarchopis. Faktúra bola vystavená 30.1.2014, prijatá 3.2.2014. Do KV ju dám do C2 do 2/2014 a ako číslo pôvodného dokladu dám číslo poslednej mesačnej faktúry za r. 2013. Správne?
Posúvam.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Pochváliť
poprosím radu..... DPH z JCD (colný dlh) ide do kontrolného výkazu? dík
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pochváliť
Nie, colný dlh nevstupuje do KV.
2 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Pochváliť
Prosím Vás o radu, mám došlý dobropis, v KV som uvidela číslo dobropisu, číslo pôvodnej faktúry, ZD, sadzbu, DPH a neviem čo uviesť do riadku: Rozdiel v sume odpočítanej danej v eurách.
Keď má napr. dobropis na sumy: ZD: -39,11, DPH: -7,82, tak do toho riadku uvádzam sumu 7,82?

Ja som už z toho taká dopletená. Ešte jedna otázočka, čo sa netýka KV pri došlom dobropise ako typ DPH uvádzam oprava odpočítanej dane podľa § 53 zákona je to tak správne? Lebo po všetko čo som prečítala už nie som istá ani v tomto.

Taktiež 80 % PHM a KV je tu toho veľa a keď som si to prečítala tak som úplne zneistela či to robím správne. Ja to robím tak, že ZD:celková suma, DPH: celková suma, suma odpočítanej dane: suma znížená o 20%

Ďakujem všetkým ochotným poraďákom za reakcie.

Pekný víkend prajem.
0 0
Načítať ďalšie

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.

Podobné témy

  1. Príspevkov: 33, Posledný príspevok: 17.09.12
  2. Príspevkov: 0, Posledný príspevok: 15.05.08
  3. Príspevkov: 2, Posledný príspevok: 08.03.07
  4. Príspevkov: 0, Posledný príspevok: 06.07.05
  5. Príspevkov: 7, Posledný príspevok: 01.02.05