Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Pochváliť
bea
Takže včera bola novela schválená, len zatiaľ neviem, či vôbec zobrali do úvahy nejakú námietku......
kollárove pozmeňujúce návrhy neprešli
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Pochváliť
na úvod nám včera v nr sr riekol:

Kažimír, Peter, 2013.10.17 10:51 - 10:54

Ďakujem veľmi pekne. Návrh tohto zákona je vypracovaný nadväzne na akčný plán boja proti daňovým podvodom. A teraz by som sa pokúsil v stručnosti opísať kľúčové ciele a témy. Ide v prvom rade o zavedenie povinnosti platiteľov dane predkladať údaje o dodávkach tovarov a služieb v elektronickej forme. Ide o takzvaný kontrolný výkaz. Musím poznamenať, že to je opatrenie od ktorého si sľubujeme kľúčové zmenu v efektívnosti výberu dane z pridanej hodnoty, pretože má párovaním obchodných operácií v podstate zásadným spôsobom zabrániť tým najmasovejším a na druhej strane najprimitívnejším daňovým únikom formou karuselových
V ďalšom ide o rozšírenie tuzemského prenosu daňovej povinnosti na príjemcu pre vybrané druhy poľnohospodárskych produktov, kovov, mobilné telefóny a integrované obvody. Ide o takzvanú obrátenú, obrátený spôsob platby DPH. Pre starších kolegov, starších ako ja, dobre si pamätáte systém dane z obratu, je to v podstate podobný systém z minulých čias, ktorý bol aj veľmi efektívny, pretože DPH sa platila až na konci konečnému užívateľovi, tým pádom pri týchto citlivých komoditách vypadávajú tie prevody medzi jednotlivými obchodnými spoločnosťami, kde sa kľúčovo vlastne objavujú karuselové obchody a reagujeme aj na podnety z ... rezortov, máme sa sebou veľké témy z hľadiska poľnohospodárskych komodít. Sú to témy, ktoré sú verejne známe, sú to stámilióny, alebo milióny ton pšenice, repky olejnej a v rôznych ďalších, ďalších komodít, ktoré putujú medzi krajinami. Potom spätným, spätným reverzom naspäť a produkujú vlastne, sú nosičom na nadmerné odpočty.
V ďalšom sa venujeme aj znižovaniu administratívnej záťaže a zjednodušeniu legislatívy pri zmene registrácie zahraničných zdaniteľných osôb a odkladáme účinnosť opatrenia týkajúce sa samozdanenia dovozu tovaru z tretích štátov platiteľov dane z 1. januára 2014 na 1. január až 2017 a to naozaj bez mučenie priznávam z dôvodu konsolidácie verejných financií.
Všetko na úvod, ďakujem.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Pochváliť
a o 11:51

... My sme naozaj v tomto rozhodnutí došli aj na základe kontaktov s výrobcami alebo s dodávateľmi softvérových, softvérov účtovných softvérov, ktorí nás ubezpečovali a komunikujeme s nimi od jari, že to stihnú lebo základné základné parametre kontrolného výkazu samozrejme odhliadnuc od toho kedy je schválený zákon sú jasné. Ja musím povedať, že kľúčové je práve kvôli tom, aby sme nedali nevydali signál, že poľavujeme, nebude súhlasiť s odložením tohto termínu aj s odvolávajúc sa na slovenskú povahu, ktorá vždy platí a je to jedno, kto tento zákon proste aký zákon prijíma, vždycky si všetko nechávame na poslednú chvíľu. Je to tu tak, preložíme to na 1. júl a bude problém pred 1. júlom lebo niektorí budú zase chytať proste niečo za chvost. A uznávam ťažkosti, ktoré, ktoré budú začiatkom roka, samozrejme, že sa v žiadnom prípade nechcem dožiť škandálov a la 2000, január, február 2012. To určite nie, to znamená, z tohto pohľadu pripravenosť Finančnej správy musí byť stopercentná. Pripravenosť podnikateľskej obce musí byť stopercentná z hľadiska tých hriešnikov, ktorí proste žijú z daňových únikov a možno nebude stopercentná u, proste u firiem, ktorí ktorí sú zodpovední a celý čas pracujú s daňami férovo.
Musím ale zároveň vám pripomenúť, že prvýkrát budú predkladať tieto výkazy 25. februára mesační platcovia a 25. apríla štvrťroční platcovia. Čiže aj tam je ešte nejaký čas, reálny časový, reálny časový priestor. ...
1 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pochváliť
A teda ozaj platí , že do kontrolného výkazu bude treba zadávať každý jeden prijatý blok z registračnej pokladne? A bločky vystavené v registračnej pokladnici sa zadávajú len sumárne? Dobre tomu rozumiem?
0 0
micapeto micapeto

micapeto je offline (nepripojený) micapeto

Hlavný účtovník
Pochváliť
podľa schváleného návrhu by mala byť hlavná zmena v kumulovaní hodnôt zjednodušených faktúr - dokladov z ERP, aspoň tak to navrhovali výbory
1 0
micapeto micapeto

micapeto je offline (nepripojený) micapeto

Hlavný účtovník
Pochváliť
par 78a
0 0
micapeto micapeto

micapeto je offline (nepripojený) micapeto

Hlavný účtovník
Pochváliť
㤠78a

Kontrolný výkaz

(1) Platiteľ je povinný podať kontrolný výkaz elektronickými prostriedkami za každé zdaňovacie obdobie, za ktoré je povinný podať daňové priznanie, do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia. Ak platiteľ podá daňové priznanie pred 25. dňom po skončení zdaňovacieho obdobia, je povinný podať kontrolný výkaz v deň podania daňového priznania. Platiteľ nie je povinný podať kontrolný výkaz za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie, v ktorom
a) nie je povinný uviesť žiadne údaje o plneniach,
b) je povinný uviesť len údaje o dodaní tovaru oslobodeného od dane podľa § 43 alebo § 47 alebo údaje o dodaní tovaru podľa § 45 a súčasne v ktorom neuvádza údaje o odpočítaní dane alebo uvádza len odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. d).

(2) Kontrolný výkaz musí obsahovať údaje za príslušné zdaňovacie obdobie v tomto členení:
a) údaje z každej faktúry, ktorú bol platiteľ povinný vyhotoviť podľa § 71 až 75 o dodaní tovarov a služieb, pri ktorých je osobou povinnou platiť daň v tuzemsku a ktoré nie sú oslobodené od dane, okrem zjednodušenej faktúry, alebo z ktorých je povinný platiť daň v tuzemsku príjemca plnenia podľa § 69 ods. 12 písm. f) až i), okrem zjednodušenej faktúry,
b) údaje z každej prijatej faktúry o dodaní tovarov a služieb,
1. pri ktorých je osobou povinnou platiť daň príjemca plnenia podľa § 69 ods. 2, 3, 6, 7 a 9 až 12,
2. ktoré sú alebo majú byť dodané iným platiteľom povinným platiť daň podľa § 69 ods. 1 a pri ktorých príjemca plnenia uplatňuje odpočítanie dane v príslušnom zdaňovacom období,
c) údaje z každej faktúry podľa § 71 ods. 2,
d) údaje o dodaní tovarov a služieb iných ako uvedených v písmene a), z ktorých je platiteľ povinný platiť daň v tuzemsku.

(3) Ak platiteľ nie je povinný mať faktúru na uplatnenie práva na odpočítanie dane podľa § 51 ods. 1 písm. b), uvedie údaje do kontrolného výkazu z iného dokladu o dodaní tovaru alebo služby.

(4) Z faktúr uvedených v odseku 2 alebo z dokladu podľa odseku 3 sa v kontrolnom výkaze uvádzajú tieto údaje:
a) identifikačné číslo pre daň odberateľa alebo dodávateľa, pod ktorým tovar alebo služba bola alebo má byť dodaná,
b) poradové číslo faktúry alebo číselnú identifikáciu dokladu podľa odseku 3, ak tento doklad číselnú identifikáciu obsahuje,
c) dátum dodania tovaru alebo služby alebo dátum prijatia platby, ak prijatím platby vznikla daňová povinnosť,
d) základ dane a suma dane vyjadrené v eurách,
e) sadzba dane,
f) výška odpočítanej dane,
g) druh a množstvo tovaru, ak je faktúra vyhotovená o dodaní tovaru, z ktorého je povinný platiť daň príjemca plnenia podľa § 69 ods. 12 písm. h) a i).

(5) Ak je faktúra vyhotovená o dodaní tovaru, z ktorého je povinný platiť daň príjemca plnenia podľa § 69 ods. 12 písm. f) a g), uvádza sa v kontrolnom výkaze aj číselný kód podľa osobitného predpisu28da) a množstvo tovaru.

(6) Z faktúry podľa § 71 ods. 2 sa v kontrolnom výkaze uvádzajú údaje podľa odseku 4 písm. a) a b), poradové číslo pôvodnej faktúry, údaje podľa odseku 4 písm. d) až g) a odseku 5, ak sa menia. Ak platiteľ nemá faktúru a opraví odpočítanú daň podľa § 53 ods. 1, v kontrolnom výkaze uvádza údaje podľa prvej vety okrem údaja podľa odseku 4 písm. b).

(7) O dodaní tovarov a služieb podľa odseku 2 písm. d) sa v kontrolnom výkaze uvádzajú tieto údaje:
a) celková suma tržieb evidovaných elektronickou registračnou pokladnicou podľa osobitného predpisu29a) v členení na základ dane a sumu dane podľa sadzieb dane a daňový kód elektronickej registračnej pokladnice,29a),
b) celková suma základov dane vrátane opráv základu dane a celková suma dane podľa sadzieb dane pri plneniach, ktoré sa neevidujú elektronickou registračnou pokladnicou.29a)

(8) Ak platiteľ, ktorý podal kontrolný výkaz, zistí pred uplynutím lehoty na podanie kontrolného výkazu, že údaje uvedené v kontrolnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne, podá opravný kontrolný výkaz, pričom na pôvodne podaný kontrolný výkaz sa neprihliada. Ak platiteľ, ktorý podal kontrolný výkaz, zistí po uplynutí lehoty na podanie kontrolného výkazu, že údaje v kontrolnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne, podá dodatočný kontrolný výkaz, v ktorom uvedie len doplnené alebo opravené údaje.

(9) Ak nebol kontrolný výkaz podaný v lehote podľa odseku 1, daňový úrad vyzve platiteľa na jeho podanie. Ak vzniknú pochybnosti o správnosti, pravdivosti alebo úplnosti podaného kontrolného výkazu alebo o pravdivosti údajov v ňom uvedených, oznámi daňový úrad tieto pochybnosti platiteľovi, ktorý kontrolný výkaz podal, a vyzve ho, aby sa k nim vyjadril, neúplné údaje doplnil, nejasnosti vysvetlil a nepravdivé údaje opravil alebo pravdivosť údajov riadne preukázal. Na základe tejto výzvy je platiteľ povinný do piatich pracovných dní od doručenia výzvy nedostatky podaného kontrolného výkazu odstrániť.

(10) Ak platiteľ nedoručí kontrolný výkaz daňovému úradu, doručí kontrolný výkaz oneskorene, uvedie v kontrolnom výkaze neúplné alebo nesprávne údaje alebo v lehote určenej vo výzve daňového úradu neodstráni nedostatky podaného kontrolného výkazu, daňový úrad uloží platiteľovi pokutu do výšky 10 000 eur. Ak platiteľ poruší povinnosti podľa prvej vety opakovane, daňový úrad uloží pokutu do výšky 100 000 eur. Pri určení výšky pokuty prihliadne daňový úrad na závažnosť a dĺžku trvania protiprávneho stavu.

(11) Platiteľ uvedie údaje podľa odsekov 2 až 7 v kontrolnom výkaze v členení, ktorého vzor ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky.“.

32. V § 79 ods. 4 sa za slovo „priznaní,“ vkladajú slová „výzva na podanie kontrolného výkazu alebo výzva na odstránenie nedostatkov v podanom kontrolnom výkaze,“.

33. V § 79 ods. 5 poslednej vete sa za slovo „priznaní“ vkladajú slová „alebo na odstránenie nedostatkov v podanom dodatočnom kontrolnom výkaze“.

34. V § 80 ods. 9 prvej vete sa slová „20 dní“ nahrádzajú slovami „25 dní“.

35. V § 81 ods. 1 sa vypúšťa druhá veta.

36. V § 81 ods. 4 písm. b) druhom bode sa za slovo „priznanie“ vkladajú slová „alebo kontrolný výkaz“.

37. V § 81 ods. 8 sa slová „§ 4 ods. 6“ nahrádzajú slovami „§ 4 ods. 4“.

38. V § 81a odsek 2 znie:

„(2) Ak skupina prestane spĺňať podmienky podľa § 4a, zástupca skupiny je povinný bezodkladne podať žiadosť o zrušenie registrácie skupiny. Daňový úrad zruší registráciu skupiny najneskôr do 30 dní odo dňa podania žiadosti o zrušenie registrácie skupiny. Ak daňový úrad zistí, že skupina prestane spĺňať podmienky podľa § 4a, zruší registráciu skupiny z úradnej moci.“.

39. V § 82 sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie:

„(2) Osoba registrovaná podľa § 7 alebo § 7a je povinná požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku podnikanie.“.

Doterajší odsek 2 sa označuje ako odsek 3.

40. V § 82 odsek 3 znie:

„(3) Daňový úrad zruší registráciu pre daň na žiadosť podľa odseku 1 alebo odseku 2, ak zistí, že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie pre daň, alebo zruší registráciu pre daň z úradnej moci, ak osoba podľa odseku 2 nesplnila povinnosť podať žiadosť o zrušenie registrácie pre daň. Daňový úrad zruší registráciu pre daň z úradnej moci, ak sa osoba registrovaná podľa § 7 alebo § 7a stala platiteľom, a to ku dňu, keď sa stala platiteľom; daňový úrad rozhodnutie o zrušení registrácie nevydáva. Zrušením registrácie zaniká platnosť osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Osoba je povinná do desiatich dní od zrušenia registrácie odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii pre daň.“.

41. V § 83 ods. 3 prvej vete sa na konci pripájajú tieto slová: „a v tej istej lehote je povinný zaplatiť daň“.

42. Za § 85ka sa vkladá § 85kb, ktorý vrátane nadpisu znie:
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Pochváliť
micapeto
podľa schváleného návrhu by mala byť hlavná zmena v kumulovaní hodnôt zjednodušených faktúr - dokladov z ERP, aspoň tak to navrhovali výbory
hej ale treba počkať kým vyprodukujú schválené znenie
1 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pochváliť
no navrhovali, len čo schválili?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Pochváliť
bea
no navrhovali, len čo schválili?
neboj, zverejnia to :-)
1 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pochváliť
srska
bea
no navrhovali, len čo schválili?
neboj, zverejnia to :-)
tak to mi odľahlo
0 0
micapeto micapeto

micapeto je offline (nepripojený) micapeto

Hlavný účtovník
Pochváliť
je to tlač 614 paragrafové znenie
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Pochváliť
odklepli aj 431 (účtovníctvo) - stanú sa z nás vo väčšine prípadov μ-účtovné jednotky, 78 (daňoví poradcovia)
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Pochváliť
micapeto
je to tlač 614 paragrafové znenie
navrhované
0 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

Pochváliť
chcem sa spýtať ,či každý platca DPH bude musieť podávať kontrolný výkaz ,ďakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Pochváliť
demeter
chcem sa spýtať ,či každý platca DPH bude musieť podávať kontrolný výkaz ,ďakujem
áno

Úprimne: myslela som si, že posunú účinnosť, som zvedavá, ako bude padať systém.
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Pochváliť
Rozalka
demeter
chcem sa spýtať ,či každý platca DPH bude musieť podávať kontrolný výkaz ,ďakujem
áno

Úprimne: myslela som si, že posunú účinnosť, som zvedavá, ako bude padať systém.
a ja som hlavne zvedavá, čo s tým kvantom dát urobia, keď im tam operátori nasúkajú cca 5 miliónov faktúr, elektrikári, plynári... ako to budú skladovať, ako sa budú podávať opravné výkazy, lebo pomýliť sa môže každý... A hlavne, čo toto všetko vrátane počítačov, úložísk, novýh budov bude stát
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Pochváliť
Dáša_
Rozalka
demeter
chcem sa spýtať ,či každý platca DPH bude musieť podávať kontrolný výkaz ,ďakujem
áno

Úprimne: myslela som si, že posunú účinnosť, som zvedavá, ako bude padať systém.
a ja som hlavne zvedavá, čo s tým kvantom dát urobia, keď im tam operátori nasúkajú cca 5 miliónov faktúr, elektrikári, plynári... ako to budú skladovať, ako sa budú podávať opravné výkazy, lebo pomýliť sa môže každý... A hlavne, čo toto všetko vrátane počítačov, úložísk, novýh budov bude stát
rýchlo nech požiadajú google o prenájom
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Pochváliť
srska
Dáša_
Rozalka
demeter
chcem sa spýtať ,či každý platca DPH bude musieť podávať kontrolný výkaz ,ďakujem
áno

Úprimne: myslela som si, že posunú účinnosť, som zvedavá, ako bude padať systém.
a ja som hlavne zvedavá, čo s tým kvantom dát urobia, keď im tam operátori nasúkajú cca 5 miliónov faktúr, elektrikári, plynári... ako to budú skladovať, ako sa budú podávať opravné výkazy, lebo pomýliť sa môže každý... A hlavne, čo toto všetko vrátane počítačov, úložísk, novýh budov bude stát
rýchlo nech požiadajú google o prenájom
v každom prípade ale len cez schránkovú firmu ale to im samozrejme pripomínať netreba, to ovládajú dokonale. Viď napríklad posledný prípad auditu pre orale s výsledkom, že SP používa nelegálny HW
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Pochváliť
Dáša_
srska
Dáša_
Rozalka
demeter
chcem sa spýtať ,či každý platca DPH bude musieť podávať kontrolný výkaz ,ďakujem
áno

Úprimne: myslela som si, že posunú účinnosť, som zvedavá, ako bude padať systém.
a ja som hlavne zvedavá, čo s tým kvantom dát urobia, keď im tam operátori nasúkajú cca 5 miliónov faktúr, elektrikári, plynári... ako to budú skladovať, ako sa budú podávať opravné výkazy, lebo pomýliť sa môže každý... A hlavne, čo toto všetko vrátane počítačov, úložísk, novýh budov bude stát
rýchlo nech požiadajú google o prenájom
v každom prípade ale len cez schránkovú firmu ale to im samozrejme pripomínať netreba, to ovládajú dokonale. Viď napríklad posledný prípad auditu pre orale s výsledkom, že SP používa nelegálny HW
oracle + soft

tu by sa toho vošlo
0 0
Načítať ďalšie

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.

Podobné témy

  1. Príspevkov: 33, Posledný príspevok: 17.09.12
  2. Príspevkov: 0, Posledný príspevok: 15.05.08
  3. Príspevkov: 2, Posledný príspevok: 08.03.07
  4. Príspevkov: 0, Posledný príspevok: 06.07.05
  5. Príspevkov: 7, Posledný príspevok: 01.02.05