Zavrieť

Porady

Nepodané daňové priznanie A

Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Dôchodca , ktorý si zabudol podať DP " A "(chcel si ho podať dobrovoľne- oplatilo sa mu to vzhľadom k dosiahnutému príjmu), môže ho ešte podať teraz bez sankcie, alebo je nejaká možnosť vrátiť mu preplatok cez mzdovú účtáreň . ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak chce podať DP teraz po termíne, aby dostala preplatok dane - tak si musí zvážiť, či ten preplatok je viac, ako 30 eur (predtým bolo 33 eur). Možno sa oplatí
    - podanie DP - §49 zák o DzP
    A ešte 563/2009 . (§§155 a 154)
    Ak je ten preplatok menší - tak nech nepodáva teraz DP.
    Naposledy upravil Katy a R : 31.05.13 at 19:48
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Daňovník nebol povinný podať daňové priznanie. teda žiadny delikt nespáchal. Za čo mu teda chcú uložiť sankcie?
    Katy a R samozrejme, že nebol povinný podať - ak ho nepodá, nič sa nestane. Ale on ho chce teraz podať - ak tak spraví - tak je to po termíne (pokuta)
    marjankaj Ale podľa akého paragrafu? Podal po termíne. Ale povinnosť podať nemal. A sankcie sú iba za nesplnenie povinnosti. Alebo by mali byť.
    Katy a R janko - §§ som napísala - presne to tie koťuhy nazývajú že "správny delikt" - a pokuta (sankcia) je za nepodanie DP v lehote podľa § 49); a zase nevymýšľaj - keď nepodá, tak je to OK .. ale v tomto prípade sa to asi oplatí podať - určite ide o vyššiu sumu (zábudlivosť niečo stojí ...)
    marjankaj Teda ak niekto nepodá daňové priznanie vôbec, lebo nemusí, tak by tiež mal dostať pokutu za delikt podľa§154/1a1.
    Teda aj školáci a dokonca aj novorodenci. To sú tiež fyzické osoby.

    Dúfam, že to tu nečítajú z DU.
    marjankaj A ak daňovník nemusí podať DP a správca ho v apríli vyzve, aby podal DP, tak sa mu už nijako nepodarí dodržať lehotu na podanie DP(31.3.). Teda by mal tak isto dostať pokutu.

    A nehovor, že ja vymýšľam. Tie zákony vymyslel niekto iný.
    Kvaka Ak ťa vyzve správca dane, určí ti lehotu inak.
    KEJKA ja tiež nesúhlasím s tým, že by automaticky mal byt tento daňovník pokutovaný - nemal daňovú povinnosť, nie je podnikateľ, nič neporušil...hádam by vedel postupovať podľa § 154
    (2) Zodpovednosti za porušenie povinnosti, ktoré sú správnym deliktom podľa odseku 1, sa fyzická osoba, ktorá nemá oprávnenie na podnikanie, zbaví, ak preukáže, že zo závažných zdravotných dôvodov alebo v dôsledku iných okolností hodných osobitného zreteľa, ktoré nemohla ovplyvniť svojím konaním, nemohla splniť povinnosti, ktorých porušenie je správnym deliktom podľa odseku 1.
    zanetth Prikláňam sa k tomuto názoru, inak veľmi dobre to majú urobené v Rakúsku alebo v Nemecku, tam jasne rozlišujú povinné DP a dobrovoľné DP, pričom preplatky v prípade tých dobrovoľných DP sa dajú nárokovať až štyri roky spätne... Náš zákon nie je z tohto hľadiska taký jednoznačný a určite by som správnkyni dane oponovala, či by mi to pomohlo to je už iná vec...
    Katy a R V tomto prípade by určite nepreukázal nejaké okolnosti hodné osobitného zreteľa. (veď zabudol podať)
    Ale celé tieto námietky sú tu úplne zbytočné - zadávateľka sama napísala, že ako to je. Či sa nám to páči, alebo nie ...
    Treba pripomienkovať zákon - akurát je teraz možnosť!
    A okrem toho sa to už tu už riešilo - a nenapísala by som to tu bez skúseností Škoda sa rozčuľovať - treba sa zariadiť ...
    Pre Janko: - vyskúšaj - presvedčíš sa na vlastnej koži
    marjankaj Ešte raz. Nemal povinnosť podávať daňové priznanie, tak žiadne sankcie zo zákona nevyplývajú. Ak nemal povinnosť a podal, tak je jedno, či po lehote alebo nie.
    Zákon nestanovuje, že ak podá daňové priznanie, tak mu vzniká povinnosť podávať daňové priznanie.
    V ústave sa píše
    čl.2
    (2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

    Čo myslíš, komu dajú za pravdu v Strassbourgu?
      zbaliť

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Daňové priznanie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak zákon neustanovuje inak. V prípade dobrovoľného daňového priznania nie je ustanovená lehota inak.
    Ak teda niekto chce podať DP, lebo sa mu to oplatí z pohľadu vrátenia dane, mal by ho podať vždy do konca marca. Ak tak urobí neskôr, tak sa to považuje za správny delikt, lebo DP nepodal v ustanovenej lehote. Je jedno, či to bolo povinné alebo dobrovoľné DP.
    Správca dane uloží pokutu minimálne 30€. Treba si to zvážiť, či sa mu po lehote na podanie DP oplatí podať.
    Cez mzdovú učtáreň sa už nedá daň vrátiť.
    Naposledy upravil Kvaka : 01.06.13 at 10:41

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Podať DPFO bolo v zaujme dochodcu nebolo to jeho povinnosťou takze zakon nebol podla mňa porušeny a preto sankcia nehrozi.
    Cez zam-la to nejde.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ada9 Ďakujem
    Ada9 ..dnes som bola na DU a povedali mi, že ak podá DP neskôr aj ke´d nebola povinná a žiada si vrátenie preplatku dane, tak je daju pokutu za neskoré podanie...
    KEJKA Podla akeho paragrafu?
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    § 154
    Správne delikty
    (1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto
    a) nepodá daňové priznanie v
    1. ustanovenej lehote,

    Teda ten, čo nepodá daňové priznanie vôbec, ten to podal v ustanovenej lehote? Teda sa deliktu nedopustil?

    Nepíše sa tam, kto podá po lehote, ale kto nepodá v lehote.
    -------------------------------------

    Nakoniec by ešte mohla podať žiadosť správcovi dane, aby ju vyzval podať daňové priznanie.
    Alebo nejaký bonz, že nepriznala príjmy. Nejaký "dobrý" sused.
    Naposledy upravil marjankaj : 01.06.13 at 13:47

    Nepodané daňové priznanie A

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.