Zavrieť

Porady

Kúpa bytu na hypotéku a následný prenájom - oplatí sa ?

Zvazujem kupu 1 izboveho byt na hypoteku, pricom hypoteku by mi splacal najomca, pripadne splacali by sme ju 50/50.

Ak kupim byt v hodnote 30 tis. €, pricom 10 tis. dam v hotovosti, teda hypoteka bude na 20 tis.€, pri 3,5% navyseni tak sa hypoteka splati za 10 rokov, pri mesacnej splatke 200€.

200€ je zhruba tolko, co mozem za byt v mojej lokalite mesacne dostat po odcitani dane a energii. Pravdepodobne by som splacal nie 200€, ale 400€, aby sa doba splacania skratila o polovicu a nieco by sa aj usetrilo.

Co si myslite o tomto sposobe investovania, sli by ste do toho, resp. ak takto uz byt prenajimate viete mi nejak prakticky poradit ? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no ak by si splácal 5 rokov bola by splátka 364 €... otázka je, v akej je ten byt lokalite, v akej výbave... či je prerobený a či nie... a koľko je takých resp. podobných bytov v okolí na prenájom... 30 000 € to asi Bratislava nebude...
    čo v prípade, že ho budeš mať 3-4 mesiace prázdny.... čo v prípade, že po 10 rokoch musíš urobiť komplet rekonštrukciu... predsa len nájomník sa inak správa v byte ako jeho majiteľ....
    každé podnikanie, ktoré prinesie zisk sa oplatí... len treba počítať aj s rizikom, ktoré spočíva v tom, že zohnať spoľahlivého nájomníka nie je jednoduché... čo ak zoberieš byt, nájomník si povie, nebudem platiť a nechcem sa odsťahovať..... no a budeš to musieť riešiť + splácať hypotéku.... do takého mlynčeka sa dostať nebude to pravé orechové...

    kezeso je offline (nepripojený) kezeso

    obchodník kezeso
    Myslím si, že je to dobrý nápad, ale iba v tom prípade, že byt kúpiš v hotovosti. Teoreticky za 30000€ na netermínovanom vklade s 2,5% úrokom dostaneš mesačne cca 40€. Takže oplatí sa...

    kurtas je offline (nepripojený) kurtas

    kurtas
    ak mas moznost ho kupit nevahal by som aj keby ti to uplne nevyslo tak ako si predstavujes najomnik ti splati aspon cas bytu vo finale z toho vyjdes aj tak bohatsi cenu prenajmu by som zvolil asi radsej nizsiu nech mas stabilneho najomnika nevyhodou je pomalsia navratnost co sa vsak moze vyrovnat tomu keby si mal vacsi najom a najomnici by sa casto menili tym padom by si mohol mat aj hluche mesiace.... druha podstatna vec je kupit tento byt lacno/výhodne tym padom mas navratnost rychlejsiu

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    Cena bytu: 30 000
    Najomne: 2400 rocne
    Vynos: 8% rocne

    Rozhodne to nie su zle cisla. S hypotekou vsak opatrne. V ziadnom pripade by som ju nenastavoval tak, ze by si este zo svojho doplacal.
    Nastav si hypoteku velmi pohodlne (15-20 rokov) a co ti z najomneho ostane, tak vzdy v mimoriadnymi splatkami zniz uver.
    Kazda banka ma nejaku moznost splacat mimoriadne splatky uveru bez pokuty. Cize co z najomneho ostane, to pouzijes na mimoriadne splatky.
    Ale ak by sa stalo, ze nebude isty cas najomnik, alebo klesnmu ceny najomneho, alebo sa zvysia uroky v banke, tak mas nejaku rezervu.
    Ak si das hypo na 10 rokov, tak rezervu nemas a v kritickej chvilu nebudes mat manevrovaci priestor.

    Kúpa bytu na hypotéku a následný prenájom - oplatí sa ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.