Zavrieť

Porady

Musím platiť zdravotné poistenie aj ako samopaltitel(55,02), ak pracujem na dohodu s pravidelnym prijmom a je mi zp strhavane?

ak zarobim na dohodu viac ako 140 € UP ma vyradi z evidencie, zaroven je mi vsak ZP strhavane 4+10% zo mzdy...budem musiet ZP platit aj ako samoplatitel? cize +55,02€ alebo iba nejaku cast teda napr. ak zarobim 200€ z odvodov (14%) 28€ budem mat zaplatenych a budem musiet odplatit len zvysok (55,02-28€) alebo ako to je? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak pracuješ 5 dní v týždni a 2 máš oddych,, (nemusí ísť o sobotu a nedeľu), tak odvody do ZP platí za teba počas celej doby dohody zamestnávateľ. Ale ak robíš len určité dni v týždni, napr. utorok a štvrtok, tak na ostatné dni ťa zamestnávateľ odhlási zo ZP a ty ako samoplatiteľ sa musíš príhlásiť.
    JuliB takze ak pracujem lubovolnych 5 dni v tyzdni tak by to malo byt ok a nic by sa nemalo doplacat?
    mondes Ale musíš pracovať 5 dní v týždni za sebou.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Musíš platiť ako samoplatiteľ za dni kedy nepracuješ napr. víkendy ...
    ak je v mesiaci 5 víkendov .. tj. 10 dní pripadajúcich na soboty nedele , a tie dni nerobíš ... tak musíš zaplatiť pomernú časť za tie dni čo nepracuješ .
    Takže 55,02 deleno počet dní v mesiaci napr. 31 a krát počet dní kedy nerobíš napr. 10 a ZP musíš zaplatiť 55,02 / 31 * 10 = 17,74 eur.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes To nie je správne, ak pracuje 5 dní v týždni, tak na vikendy ho zamestnávateľ neodhlasuje a preto sa on neprihlási ako samoplatiteľ. To prihlasovanie a odhlasovanie na víkendy je zruušené.
    Xanti Ja som to uviedla ako príklad ... ved je to jedno, ide o to aby pochopila ako sa to počíta ... s čím má rátať ...
    JuliB a ak mam viac dohod?potom ak pracujem 2 dni u jedneho a 3 dni u druheho zamestnavatela tak sa to spocitava?
    mondes Ak ťa príhlási prvý zamestnávateľ na ľubovoľné napr. 2 dni a na ostatné ťa odhlási, ale naopak druhý zamestnávateľ ťa na ostatné prihlási a na tie 2 odhlási, tak je to ok, nemusíš sa prihlasovať ako samoplatiteľ.
      zbaliť

    Musím platiť zdravotné poistenie aj ako samopaltitel(55,02), ak pracujem na dohodu s pravidelnym prijmom a je mi zp strhavane?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.