Zavrieť

Porady

Sliepky pod oknami

Dobrý den, potrebujem poradiť. Sused chová pod oknami sliepky. Nemôžeme mat ani okno otvorené, lebo je von hrozny smrad. Ma ich pár metrov od našej kuchyne. Navyše ma kohúta, ktorý nonstop kikirika od štvrtej rana. Je to na psychiatriu. Dá sa s tým niečo robiť? Existuje nejaký paragraf, aby si ten kurieň presunul?


wagner To okno z kuchyne do jeho dvora bolo skorej, ako tam začal bývať sused? Ak nie, tak sused súhlasil s tým, že môžeš mať kuchynské okno do jeho dvora? Treba sa na to pozrieť aj takto. Inak žiadny zákon nezakáže chovať susedovi sliepky aj pod Tvojim oknom, pokiaľ je to jeho pozemok. Mám suseda - teda býva cez cestu a mne to až tak neprekáža, ale jeho suseda tiež má s ním problém. On chová sliepky a svine. A je z toho strašný zápach, niekedy to cítim aj ja podľa smeru vetra. Nepochodila ani na hygiene. Kedysi sa svine chovali v každom dvore a nikto sa na smrad nesťažoval. Aj mojej susede prekáža moje hnojisko - práve 3m od neho si dali stôl a stoličky. Práve tam chcú sedávať.Vraj aby som ho zrušila. Tak som ju upozornila, že hnojisko má 50 rokov a ona tu býva 10 rokov. Tak nech si sedenie premiestni inde. A sklapla. Tiež si chcela dať okno z izby do môjho dvora. Som ju upozornila na stavebný zákon, vzdialenosti a na to, že to poriadne oľutuje, lebo slúžiť na svetlo jej nebude. Tak si dala balkonové dvere z druhej strany. Všetko treba riešiť s chladnou hlavou.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pavol54 je teraz online pavol54

    pavol54
    Jedna bola na psychiatriu z toho že sa deti hrali pod oknami na pieskovisku. Takže citlivosť na vonkajšie podnety býva rôzna. Čo bolo prv slepačí dvor alebo vaša kuchyňa. lebo aj to môže byť argument protistrany. a tých sliepok je koľko . Mne strašne vadí smrad od cudzími kocúrmi ošťaných vchodových dverí. treba sa dohodnúť.

    pmajap je offline (nepripojený) pmajap

    pmajap
    Okno z kuchyne je osadené do dvora suseda? Treba sa informovať na hygiene, mali vyhlášku ktorou sa stanovila vzdialenosť chovu úžitkových zvierat od obytných priestorov, spadali do toho aj letné kuchyne, kde sa pripravuje jedlo.
    pavol54 si preložte okno do svojho dvora

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak nejde o chovanie sliepok a kohúta v paneláku, ale v rodinných domoch, tak kohúta nezrušíte. Ono presne tento prípad s kohútom riešil nejeden starosta od ľudí prisťahovaných do satelitov v okolí miest, ktorí pomaly požadovali, aby obec kikiríkanie (z dvorov starousadlíkov) zatrhla. Vtedy boli takéto požiadavky považované za vtip. Sliepky, kikirikánie kohúta a veci s tým spojené v bežnom rozsahu sú obvyklou činnosťou napr. na vidieku. Preto, samotný chov nezrušíte. Jedna obec sa pokúšala regulovať chov domácich zvierat, ale toto nariadenie skončilo v učebniciach ako krásny príklad protiprávnej regulácie.

    mamina jana je offline (nepripojený) mamina jana

    mamina jana
    tak bud hnusný a zavolaj na neho hygienu... v podstate môžeš uplatniť aj občiansky zákonník, viem že v jednom paragrafe sa píše, že sused ťa nemôže obťahovať hlukom, dymom a pod. Ale pokiaľ ho máš veľmi rád volaj hygienu, veď slepačie výkaly čo máš kúsok od domu... to už je problém.
    korela Ten paragraf je prakticky nepoužiteľný. Zaujímalo by ma, či už vôbec niekto s ním niekde uspel.
    Ale je fakt, že kohút kikiríka aj o druhej v noci.
    Ćlovek má nárok sa vyspať. Potreba spánku. Inak to pokladám za týranie človeka. Je nutný na dvore kohút? Kedysi mal slovenský vidiek inú architektúru, domy aj hospodárske budovy boli v jednej línii, susedia mali väčšie súkromie a aj zvukové prejavy zvierat boli tlmené stavbami.
    Príchodom výstavby so štvorcovými pôdorysmi sa narušilo súkromie susedov a tým i zhoršenie susedských vzťahov.
    Ľudia si mýlia mestské vily s typickými dedinskými usadlosťami. Nemalo by znamenať automaticky, mám dom, môžem chovať čo chcem. Hoci aj levov.
    Sama som v minulosti hľadala údaje, koľko decibelov vydáva ten-ktorý druh zvierat. Aj jednotlivo po plemenách. Nenašla som.
    Chápem zadávateľa otázky.

    rotvik1965 je offline (nepripojený) rotvik1965

    rotvik1965
    Ja ked som bol maly tak nas suseda oblievala studenov vodov ked sme sa hrali pod jej oknami v cinzaku. celkom to na nas platilo. mozno aj na sliepky by to platilo)))
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    korela Zvieratá za to nemôžu, majiteľ si musí uvedomiť, čo robí. A je jasné, že vie čo pácha, že to dobrý koniec nenaberie samo od seba.
    pavol54 nech si dá veľkého psa pod okná sliepky tam nepôjdu
    korela Neviem ako to majú situované, ak nebudú počuť sliepky, môžu počuť štekať psa. Hlavne ak by bol blízko frekventovanejšej ulice.
    My sami, ak sme chceli mať ticho, tak sme psa zatvárali do koterca. Niektoré dni vedia byť poriadne exponované.
    Náš vlčiak si nechal naťahovať hruď a krk od káčera aj pol hodiny.
    Ak sú kamaráti, ich puto sa nepretrhne. (To bolo darované jedno čerstvo vyliahnuté káčatko na Veľkú noc od starej mamy pre deti. Dobrá skúsenosť, beťár veľký.)
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    ....a vieš Ty , koľko sliepok je jeden povinný počúvať ...stačí si zapnúť rádio a či telku ...
    Kohút kukiríka ???.....hajzel jeden , ešte ho gazda nenaučil štekať ???

    Smrad sa dá poriešiť ...ja by som postavil oproti kurínu chliev a sused by musel počúvať krochkanie prasiat ...

    Dalo by sa uvažovať aj o nejakej diere v plote , aby sa sliepky dostali na môj pozemok ...a čo je moje , do toho nikoho nič...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.