Zavrieť

Porady

Súrne!!! - Podnikanie na základe osobit. predpisov a ŽL

Pomôže mi, prosím, vyriešiť niekto nasledovný problém? Daňovník vykonáva činnosť v zmysle § 6 ods. 1písm. c) ZDP - podniká na základe osobitných predpisov. Okrem toho sa rozhodol vlastnou činnosťou postaviť budovu, kde uvažuje poskytovať športovo-pohostinské služby na základe ŽL. V živnosti tieto služby ešte zapísané nemá, ale určité výdavky s tým spojené, ako napr. nákup zariadenia do tejto prevádzky už mal v 04/2005. Je plátca DPH. Teraz uvažujem, či ten krátkodobý majetok, nakúpený za účelom budúceho dosahovania ziskov môžem zaúčtovať medzi výdavky zo živnosti § 6 ods.1 písm. b) i napriek tomu, že živnosť na to ešte nemá a v DP nebude mať v tomto § nič iné? Zaúčtovať to ako zásoby materiálu k 31.12., alebo do prevádzkovej réžie? Alebo to budú až zriaďovacie náklady v r.2006, keď to všetko spojazdní? Ešte rozmýšľam nad tou DPH z tohto majetku, či mal nárok na odpočet, keď zatiaľ nedosahuje tým majetkom žiadne zdaniteľné obchody ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Bude ma zaujímať, čo iní povedia na túto otázku, lebo aj ja mám podobný problém. Čo sa týka možnosti uplatnenia DPH, možno budem vedieť poradiť aj ja. Momentálne mám na kontrole DPH 4.Q 2005. Klient tiež plánuje začať novú činnosť, ktorú nemá zapísanú v predmete činnosti a už si na túto činnosť zaobstaral materiál. Neviem, či som urobila dobre, ale DPH som si uplatnila, ale materiál mám zatiaľ na evidovaný na sklade. Uvidím, čo na to povedia kontrolóri. Nejedná sa o veľkú sumu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Podľa mňa si DPH uplatníť =odpočítať môže, lebo má ekonomicú činnosť, z ktporej bude mať príjmy.
    Ale aj ked sa jedná o výdavok, nie je to ešte uplatniteľné vzhľadom na to, že nemá ŽL. Výdavky budú buď ako zriaďovacie, alebo si to zaúčtuje ako začínajúci SZČO.

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Lida
    Podľa mňa si DPH uplatníť =odpočítať môže, lebo má ekonomicú činnosť, z ktporej bude mať príjmy.
    Ale aj ked sa jedná o výdavok, nie je to ešte uplatniteľné vzhľadom na to, že nemá ŽL. Výdavky budú buď ako zriaďovacie, alebo si to zaúčtuje ako začínajúci SZČO.
    Asi som sa zle vyjadrila, on už má ŽL + podniká na zákl. osob. predpisov, ale tieto výdavky boli vynaložené za účelom ... na takú činnosť, ktorú ešte nemá zapísanú v tom ŽL. A ak to zasa budem účtovať ako zriaďovacie výdavky, tak nárok na odpočet DPH mal byť alebo bude kedy?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    petovsan
    Asi som sa zle vyjadrila, on už má ŽL + podniká na zákl. osob. predpisov, ale tieto výdavky boli vynaložené za účelom ... na takú činnosť, ktorú ešte nemá zapísanú v tom ŽL. A ak to zasa budem účtovať ako zriaďovacie výdavky, tak nárok na odpočet DPH mal byť alebo bude kedy?
    tak potom ich uplatni. Ak ide o krátkodobý majetok.... je to výdavok. Vedie JU, takže nejaké posúvanie do roku 2006 by nebolo opodstatnené. Je tu riziko neoprávneného podnikania, ale môže to byť aj tovar, môže to byť vynímočne dobrá kupa...
    Spomínaš však budovu a v tom prevádzkovanie.... tak načo kupoval zariadenie, ak ešte budova nie je?
    Je to trochu divné, ale v zásade JU toto umožňuje. Hádam sa vie preukázať, že o rozšírenie činnosti požiadal.

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Lida
    tak potom ich uplatni. Ak ide o krátkodobý majetok.... je to výdavok. Vedie JU, takže nejaké posúvanie do roku 2006 by nebolo opodstatnené. Je tu riziko neoprávneného podnikania, ale môže to byť aj tovar, môže to byť vynímočne dobrá kupa...
    Spomínaš však budovu a v tom prevádzkovanie.... tak načo kupoval zariadenie, ak ešte budova nie je?
    Je to trochu divné, ale v zásade JU toto umožňuje. Hádam sa vie preukázať, že o rozšírenie činnosti požiadal.
    No, obávam sa, že o rozšírenie ešte len ide požiadať. To mám nového klienta spred 2 týždňov (vzhľadom k vysokému dátumu, skutočná perlička). V 04/2005 začal stavať vo vlastnej réžii budovu pre tie športovo - pohostinské aktivity, ešte ju nemá skolaudovanú, predpoklad. termín poskytovania týchto služieb je 05/2006, no a ten KM bola naozaj výhodná kúpa, takže neváhal a nakúpil časť zariadenia, potrebného do tej prevádzky o rok skôr. Jedná sa o biliard. stôl, takže zaúčtujem to ako KM do prev. réžie, alebo ako materiál na sklad + zostatok v inventúre k 31.12.2005?
    Naposledy upravil petovsan : 11.03.06 at 23:18 Dôvod: omyl v dátume

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    petovsan
    No, obávam sa, že o rozšírenie ešte len ide požiadať. To mám nového klienta spred 2 týždňov (vzhľadom k vysokému dátumu, skutočná perlička). V 04/2005 začal stavať vo vlastnej réžii budovu pre tie športovo - pohostinské aktivity, ešte ju nemá skolaudovanú, predpoklad. termín poskytovania týchto služieb je 05/2006, no a ten KM bola naozaj výhodná kúpa, takže neváhal a nakúpil časť zariadenia, potrebného do tej prevádzky o rok skôr. Jedná sa o biliard. stôl, takže zaúčtujem to ako KM do prev. réžie, alebo ako materiál na sklad + zostatok v inventúre k 31.12.2005?
    a nemá v ŽL nákup a predaj tovaru?, alebo sprostredkovanie predaja?
    Tak by ten nákup obstál. A to že stavia, si do výdavkov nedáva? to robí ako súkromná osoba?
    Totiž na zásoby to dáš v každom prípade. Ale zaplatené zásoby sú tiež výdavok v JÚ. Takže to daj do výdavkov. Ale ako uvádzam v inej téme, neviem ako máš zmluvu - určite ho na riziko upozorni písomne.
    Nedať to do výdavkov ... to už na budúci rok neobstojí. Prišiel by o výdavky.
    ... a teraz? ideme spať?

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Lida
    a nemá v ŽL nákup a predaj tovaru?, alebo sprostredkovanie predaja?
    Tak by ten nákup obstál. A to že stavia, si do výdavkov nedáva? to robí ako súkromná osoba?
    Totiž na zásoby to dáš v každom prípade. Ale zaplatené zásoby sú tiež výdavok v JÚ. Takže to daj do výdavkov. Ale ako uvádzam v inej téme, neviem ako máš zmluvu - určite ho na riziko upozorni písomne.
    Nedať to do výdavkov ... to už na budúci rok neobstojí. Prišiel by o výdavky.
    ... a teraz? ideme spať?
    Ďakujem Ti veľmi pekne, Lidka, za odbornú konzultáciu, budem o čosi kľudnejšie zaspávať, už sa mi veru hrozne práši do očí. No a s tou budovou, tú účtujem počas celého roku 2005 ako VNZD v členení na obstar. dlhodob. majetku, DPH uplatňujem z nákupov materiálu podľa dátumu dodania a ak bude skolaudovaná, tak ju v 05/2006 zaradím na kartu a k 31.12.2006 ju začneme odpisovať. Je to tak podľa Teba o.k.?

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Sľúbila som, že napíšem, ako sa vyjadrila dańová kontrola k nákupu zásob na činnosť, ktorú firma nemá zapísanú v obchodnom registri. Kontrola DPH nie je zatiaľ uzavretá, ale vyzerá to tak, že nakúpené zásoby na predpokladanú činnosť im nevadili. Skôr iné veci.

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    GABAZ
    Sľúbila som, že napíšem, ako sa vyjadrila dańová kontrola k nákupu zásob na činnosť, ktorú firma nemá zapísanú v obchodnom registri. Kontrola DPH nie je zatiaľ uzavretá, ale vyzerá to tak, že nakúpené zásoby na predpokladanú činnosť im nevadili. Skôr iné veci.
    to Gabaz: Podeľ sa s nami, prosím, o výsledky tej kontroly ... čo také im teda vadilo?

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Takže mám už výsledok kontroly - dopadla dobre. Ako som spomínala, uplatňovala som DPH z tovaru, ktorý nakupovali na novú činnosť, ktorú ešte nemali v predmete činnosti. Tovar som účtovala na sklad, kontrole som predložila zoznam materiálu. Tovar sa odpíše zo skladu a zaúčtuje do nákladov ak sa začne spomínaná činnosť. Nemali k tomuto postupu námietky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.