Zavrieť

Porady

Obnova dedicskeho ak sa predtym vzdal

Chcela by som sa spytat ako sa postupuje v tom pripade ak:
- pred par rokmi prebehlo dedicke konanie, kde sa mama dedicstva vzdala (nakolko slo o nevyznamny majetok a nechceli zbytocne drobit maly pozemok medzi vela ludi)
- teraz sa po ROEP objavili dalsie pozemky, ktorych je dost vela. Chce dat navrh na obnovu konania a o tieto pozemky ma zaujem. Bude patrit pri tomto dodatocnom dedicskom konani do okruhu dedicov aj ked v povodnom konani sa dedicstva vzdala ? Alebo sa uz ako dedici budu brat iba ti dvaja, ktori sa v povodnom dedicskom nevzdali dedicstva ? Ide mi o tieto novonajdene pozemky.
Dakujem
Naposledy upravil Tanisha : 02.06.13 at 20:41
3 komentárov     zbaliť
blavaciko aký bol vzťah medzi tvojou mamou a poručiteľlom?
luja5 Má mama dedičské osvedčenie z dedičského konania, ktoré prebehlo pred pár rokmi? Čo je jeho obsahom?
marjankaj No v tejto téme vidieť rozdiel medzi debatou a otázkou.
Síce sa dalo vydedukovať, že ide o dohodu. Ale je lepšie si to overiť, či to tak naozaj je. A v "otázke" je to teda riadne neprehľadné. Potom sa nevie, či sa reagovalo na pôvodnú otázku alebo na doplnenie.
V debate by to išlo pekne chronologicky a malo by to logiku.
Takto kto neskôr číta, tak má z toho chaos.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Je rozdiel vzdať sa dedičského podielu v prospech ostatných dedičov, čo je predmetom dedičskej dohody (§ 482 Obč. zákonníka), alebo odmietnuť dedičstvo (§ 463 OZ). Ak sa mama ako dedička len vzdala svojho podielu v prospech ostatných dedičov, ale dedičstvo neodmietla, neprestáva byť dedičom pri novoobjavenom majetku po tom istom poručiteľovi. Skôr by som predpokladala, že by mohlo ísť o dedičskú dohodu, ak nechceli drobiť malý pozemok medzi veľa ľudí ...
    marjankaj Presne tak.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Obč. zákonník: § 467

    Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.

    Pokiaľ tvoja mama odmietla dedičstvo, nikdy v budúcnosti jej nevznikne akýkoľvek nárok (na dedičstvo) po tomto poručiteľovi.

    Pokiaľ ale bol poručiteľ rodičom tvojej mamy, teda tvoj starý otec, alebo stará mama, ty (s prípadnými súrodencami) ste mali nadobudnúť podiel vašej mamy (príp. vaše deti, ak by ste aj vy odmietli dedičstvo)<br>

    Samozrejme sa bavíme o prípade dedenia zo zákona (teda nie zo závetu)

    Dôležité teda je, aký vzťah mala tvoja mama k poručiteľovi.

    EDIT:
    Po poručiteľovi teda dedili v tretej skupine jeho súrodenci. Vzhľadom na to, že tvoj dedko už nežil, jeho podiel zdedila tvoja mamina, ktorá sa ho však vzdala.

    Tu je dôležité zistiť, akým spôsobom to urobila. Pokiaľ je v potvrdení o dedičstve od notára vyslovene uvedené, že tvoja mamina "odmieta dedičstvo", v tom prípade, sa už nedá nič robiť.

    Pokiaľ je tam ale napísané, že dedičia sa dohodli, že predmet dedičstva (pozemok) si rozdelia nasledovne... (1/2+1/2+0+0+0), v tom prípade sa nejednalo o odmietnutie dedičstva, ale len o dohodu dedičov na vyporiadaní konkrétneho predmetu dedičstva, a teda by mala byť mamina prizvaná na dedičské konanie po novoobjavenom majetku.
    Treba teda skontrolovať, či skutočne odmietla dedičstvo, alebo sa len dohodli na prerozdelení. (Tak ako píše aj luja5)

    Samozrejme aj odmietnutie dedičstva sa dá vyhádať a na súde označiť za neplatné, ale len v relevantných prípadoch, kedy skutočne pochybil notár, no to je veľmi zriedkavé.
    Naposledy upravil blavaciko : 02.06.13 at 21:13
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tanisha Boj to ujo mojej mamy, cize nie rodic. Dedenie bolo zo zakona. Zavet nebol.
    blavaciko doplnil som odpoved
    Tanisha dakujem, preverim ako to tam je napisane ..nevedela som ze v tom je takyto rozdiel
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Mama už nemá nárok. Ale prečo si namiesto mamy vtedy nededila ty? A mala by si dediť aj teraz.

    Po kom sa vtedy dedilo?
    Po kom sa dedí teraz?
    Naposledy upravil marjankaj : 02.06.13 at 21:12
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tanisha dedilo sa po maminom ujovi..bol slobodny a nemal deti...takze dedili jeho surodenci ...mal dedit moj dedko ale kedze uz nezije tak dedicom bola moja mama ako jeho dcera
    okrem nej boli aj 4 dalsi surodenci maminho uja
    takze spolu 5 dedicov
    u notara sa dohodli, ze 3 sa vzdaju a 2 si rozdelia maly pozemok, ktory mal. nic ine nevlastnil - teda o nicom inom sa nevedelo.
    teraz sa nasli role, ktore su na neho v katastri pisane...preto by sme chceli obnovit dedicske konanie koli novonajdenemu majetku
    cize uz nebude zavolana ako dedic ? a budu dedit znova len ti dvaja, ktori sa nevzdali ? (mama este zije)
    marjankaj Takže sa dohodli na vysporiadaní dedičstva? Alebo dedičstvo odmietla? Čo je napísané v rozhodnutí?
    Katy a R takže asi ide o dohodu ... (to nie je odmietnutie!)
    Tanisha preverim, ako to je naformulovane v rozhodnuti ...asi to bude dohoda a nespravne som sa vyjadrila
      zbaliť

    Obnova dedicskeho ak sa predtym vzdal

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.