Zavrieť

Porady

Faktúra z USA vystavená s DPH

Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť ohľadom samozdanenia.
Sme s. r. o., neplatci DPH. Firma z USA nám vystavila faktúry za softvér s 20%-nou DPH. Aj napriek tomu, že sme ich upozornili, že faktúry majú byť bez DPH, pretože tú musíme odviesť na Slovensku, nám faktúry nechcú opraviť a zaplatenú DPH vrátiť.
Podľa par. 69 zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty však máme povinnosť dané služby samozdaniť na Slovensku, čím sa však poruší zákaz dvojitého zdanenia.
Musíme odviezť daň aj tu na Slovensku, aj keď sme už jednu 20%-nú DPH spolu s faktúrami zaplatili?
Americká firma má na faktúre VAT/DIČ EU826011714, ale keď som to overovala, takéto DIČ som nenašla pre žiadny členský štát EU, takže vôbec neviem, čo to je..
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Nemám skúsenosť s ičDPH EUxxxxxxxxx, ale ak sú naozaj registrovaní pre DPH v EU tak vy musíte byť tiež pred nákupom služby resp. tovaru registrovaná firma podľa par. 7 alebo 7a .
    LucyPD Ďakujem vám obom veľmi pekne!! Konečne viem, čo to je a že teda oni chybu nespravili. Bohužiaľ nám nedali vedieť, že majú registráciu pre EU a keďže je USA treťou krajinou a podľa zákona netreba registráciu, tak sme nepožiadali o DPH podľa par. 7. Čiže sa musíme dodatočne zaregistrovať a pokute sa asi nevyhneme.. Len teraz neviem, či ešte máme nejaké povinnosti voči daňovému úradu? Samozdanenie už asi nemáme robiť, keďže to bolo už zdanené. Alebo sa mýlim?
    KEJKA ak ste kúpili službu, chyba je u vás - lebo ste sa neregistrovali. Mali by ste to dodaniť.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Tu je to vysvetlené: http://www.istudiopublisher.com/stor...s-tax-and-vat/
    IČ DPH začínajúce EU neprislúcha žiadnej konkrétnej krajine, ale je platné pre celú Európsku úniu. Píšete, že ste neplatci DPH, práve z toho dôvodu vám to musia fakturovať s DPH. Ak by ste boli platcami DPH, vtedy vám to fakturujú bez DPH a vy si to samozdaníte. Teraz vám pôjde celá suma vrátane DPH do nákladov, rovnako ako keď nakupujete od platcu DPH na Slovensku.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LucyPD Ďakujem vám obom veľmi pekne!! Konečne viem, čo to je a že teda oni chybu nespravili. Bohužiaľ nám nedali vedieť, že majú registráciu pre EU a keďže je USA treťou krajinou a podľa zákona netreba registráciu, tak sme nepožiadali o DPH podľa par. 7. Čiže sa musíme dodatočne zaregistrovať a pokute sa asi nevyhneme.. Len teraz neviem, či ešte máme nejaké povinnosti voči daňovému úradu? Samozdanenie už asi nemáme robiť, keďže to bolo už zdanené. Alebo sa mýlim?
    Onko A bolo to nad 13 941, 45 eura? Lebo to tej výšky je registrácia dobrovoľná a všetko je v poriadku, až od tejto sumy vyššie je to povinné. Ak ste si nesplnili povinnosť, tak najlepšie sa aj obrátiť na príslušného správcu dane, ako to napraviť.
    LucyPD Nie, jeden softvér stál 150 eur s DPH a druhý 100 eur s DPH. Pôjdem sa radšej spýtať na daňový, keďže je to menej štandardná situácia (tretia krajina s DPH EU), takže neviem ako mám postupovať, či sa registrovať, spraviť samozdanenie, daňové priznanie, súhrnný výkaz.... Stretávam sa s takýmto niečím prvýkrát, vyhľadávam info na nete a každým dňom v tom mám väčší a väčší chaos. Ale už aspoň viem, že mi faktúru vystavili správne aj s DPH.. Takže ďakujem
    Onko Potom je všetko v poriadku. Pri 250 € nie je povinnosť sa registrovať, netreba nič riešiť.
      zbaliť

    Faktúra z USA vystavená s DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.