Zavrieť

Porady

Dan z prenajmu bytu popri praci v zahranici

Ahojte poradaci,

Na uvod vysvetlim situaciu:

S manzelkou zijeme a pracujeme v zahranici, kde mame aj danovy domicil a teda aj riadne platime dane z prijmu. Na Slovensku nemame ziadne dalsie prijmy. Mame tu vsak byt, ktory by sme radi zacali prenajimat. Byt je pisany na manzelku (kvoli HU) a bol kupeny este predtym, nez sme sa zobrali, takze nie je v BSM. Takisto nie je zaradeny v obchodnom majetku.

Potreboval by som poradit s nasledovnym:
  1. Je mozne zahrnut prispevky do fondu oprav do vydavkov? Niekde pisu, ze ano, niekde ze nie; vie niekto ako je to v skutocnosti?
  2. Mozeme prenajimat byt obaja, aj ked je byt pisany iba na manzelku a nie je v BSM? Dovodom, preco to chceme prenajimat obaja je, aby sme si mohli uplatnit 2x500€ oslobodenie od dane.
  3. V idealnom pripade by sme chceli nastavit najomne tak, aby nam danovy zaklad vysiel nizssi ako polovica nezdanitelnej casti zakladu dane, a tym padom by sme, podla toho, co som sa docital, nemuseli vobec podavat danove priznanie a ani platit dan. Nie som si ale celkom isty, ci sa to vztahuje aj na nas, ak pracujeme v zahranici a tu aj platime normalne dan z prijmu.

Vopred vdaka za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa mňa
    1. nie nemôžeš
    2. nie, nemôžete obaja, ked je to jej vlastníctvo. Môže ti však darovať polovicu alebo inú časť a potom ako vlastník môžeš prenajímať.
    3. Daň sa platí z celosvetových príjmov, takže nemôžeš osobitne riešiť nezdaniteľnú sumu v SR. Okrem toho - je to bezprednetné, kedže nájom patrí medzi tzv. pasívne príjmy a na ten sa NČZD neuplatňuje.
    jancim Vdaka za nazory, Kejka
    Ad 2) S tym darovanim je to problem, lebo banka si dala ako podmienku HU, ze to bude pisane na manzelku, nie na oboch, i ked ja som spoluveritel na tom HU. Tak predpokladam, ze mi to nemoze len tak darovat
    Ad 3) Toto prave neviem, lebo dan z celosvetovych prijmov platim v UK, ale ak som spravne pochopil Zmluve o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi UK a SR, primy z nehnutelneho zdanenia treba priznat separatne v SR.
    Takisto som si vedomy, ze prijem z prenajmu je "pasivny prijem" a viem, ze na ten si nemozem odpocitat NCZD pri vypocte dane. ALE, podla niekolkych zdrojov* vraj mozem vyuzit skutocnost, ze ak je prijem z prenajmu jediny prijem v SR a zaroven je nizsi ako polovica NCZD, tak takyto prijem sa nezdanuje.
    *Zdroje:
    1) http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...elnosti.html#3 (odstavec "Povinnosť podať daňové priznanie")
    2) http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...v-cudzine.html

    Je to cele trochu nejasne, preto som sa na to aj spytal, kedze sa v tejto oblasti nepohybujem. V kazdom pripade este raz vdaka za odpoved a samozrejm odcenim kazdu doplnujuci myslienku
    KEJKA áno, máš pravdu, vidím, že sa v tom celkom dobre orientuješ. V tejto otázke by bolo dobre, keby sa ozval iný odborník, nie je to práve moja parketa.
    Ale takmer s istotou tvrdím, že deliť príjmy sa nedá a ked teda bude len jeden príjem pod tú polovicu NČZD /po odpočítaní 500 EUR/, tak manželka DPFO nemusí podať.
    takto to budeš mať presne ako chceš - legálne.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Príjem z nájomného za nehnuteľnosť je samostatný zdaniteľný príjem podľa § 6, ods. 3. Ostatné tu vymenované príjmy nemajú naň žiadny vplyv. Ak byt nie je v BSM, nemôžete urobiť zmluvu na oboch, ani uplatniť oslobodenie dvaja. Príspevky do fondu opráv určite nemožno uplatniť ako výdavok na zníženie dane, lebo ide o príspevok do účelových fondov, podľa § 21/2/d, ZoDP.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jancim Vdaka za odpoved (aj ked ma az tak nepotesila
    Este sa chcem spytat, ci by sa to teda nedalo spravit tak, ze manzelka povedzme polku bytu prenajme normalnemu najomcovi, a druhu prenajme mne za 0 alebo 1 euro a ja to potom prenajmem dalej tomu istemu najomcovi. Znie to trochu pritiahnute za vlasy, ale bolo by taketo riesenie legalne OK?
    KEJKA moc kombinuješ, buď rád, že z toho príjmu nemusíš platiť zdravotné poistenie ako tuzemci.
    jancim Ano, to som samozrejme rad (tu povinnost platit odvody nahodou uz nezrusili? mam pocit ze som nieco zachytil v novinach, ale tym, ze nezijem v SR mi asi nieco uslo)
    A s tym vymyslanim je to tak, ze radsej by som mal vsetko legalne v poriadku A ZAROVEN neplatil dane, ako riesil prenajom na cierno. Takze preto sa pytam aj na taketo okrajove viac-menej za vlasy pritiahnute otazky
      zbaliť

    Dan z prenajmu bytu popri praci v zahranici

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.