Zavrieť

Porady

DPH zahraničie jednoduché účtovníctvo

Prosím poraďte mi ako správne zaúčtovať nasledovné: Príde mi proforma faktúra z EU (zaúčtujem ju do záväzkov - akým kurzom?) - môžem si uplatniť DPH (samozdanenie) už z tejto proformy, alebo musím čakať až na ostrú a uplatniť si DPH až z tejto? A aké kurzy používam pri prekurzovaní týchto faktúr.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Proforma fa - kurz NBS s dátumom vystavenia - do knihy záväzkov. Nakoľko je to proforma a nenastalo nadobudnutie tovaru tak DPH nie.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    martina
    Prosím poraďte mi ako správne zaúčtovať nasledovné: Príde mi proforma faktúra z EU (zaúčtujem ju do záväzkov - akým kurzom?) - môžem si uplatniť DPH (samozdanenie) už z tejto proformy, alebo musím čakať až na ostrú a uplatniť si DPH až z tejto? A aké kurzy používam pri prekurzovaní týchto faktúr.
    proforma faktúra sa neúčtuje, účtuje sa iba jej úhrada a to dňom jej úhrady. Kurz použíješ taký , ktorý sa rovná tvojej zvolenej metode používania kurzov.Pri proforme zaplatenej alebo nezaplatenej tuzemskej alebo proforme z EÚ nikdy nerobíš samozdanenie.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    renča1
    proforma faktúra sa neúčtuje, účtuje sa iba jej úhrada a to dňom jej úhrady. Kurz použíješ taký , ktorý sa rovná tvojej zvolenej metode používania kurzov.Pri proforme zaplatenej alebo nezaplatenej tuzemskej alebo proforme z EÚ nikdy nerobíš samozdanenie.
    Reagujem len na toto: "Pri proforme zaplatenej alebo nezaplatenej tuzemskej alebo proforme z EÚ nikdy nerobíš samozdanenie". Ak dostanete proforma FA, za službu (nie tovar), kde pri službe , ktorú vám poskytuje niekto z EU a daňová povinnosť sa prenáša na vás, tak máte povinnosť urobiť samozdanenie. DEň DP a teda prepočtu (kurz) je deň, kedy bude dodávateľovi záloha uhradená (mali by ste to uňho zistiť)

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ALBO poviem pravdu tej poslednej vete akosi nerozumiem. Neviem či už som prepracovaná, ale môžete mi povedať § , chcela by som si ho ,ale až zajtra pozrieť.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    renča1
    ALBO poviem pravdu tej poslednej vete akosi nerozumiem. Neviem či už som prepracovaná, ale môžete mi povedať § , chcela by som si ho ,ale až zajtra pozrieť.
    § 19/4 hovorí , že DPvzniká dňom prijatia platby ak ide o zálohu. A keďže pri zahraničných dodaniach preberáme na seba DP za dodávateľa, tak ju preberáme aj pri zaplatenej zálohe. No a deň, kedy tú daň má odviesť je deň kedy prijal tie peniaze ten dodávateľ na svoj účet, lebo v yákone je deň prijatia platby. Normálne, keby sme si to fakturovali doma= ślovenské dodanie, tak by to ten dodávateľ odviedol sám a tiež by to odviedol vtedy, keddy by mal peniaze=zálohu-na účte.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ALBO
    § 19/4 hovorí , že DPvzniká dňom prijatia platby ak ide o zálohu. A keďže pri zahraničných dodaniach preberáme na seba DP za dodávateľa, tak ju preberáme aj pri zaplatenej zálohe. No a deň, kedy tú daň má odviesť je deň kedy prijal tie peniaze ten dodávateľ na svoj účet, lebo v yákone je deň prijatia platby. Normálne, keby sme si to fakturovali doma= ślovenské dodanie, tak by to ten dodávateľ odviedol sám a tiež by to odviedol vtedy, keddy by mal peniaze=zálohu-na účte.
    áno, ved už ma napadlo čo ste mali na mysli, len v tej chvíli ma to nenapadlo. Už som v ten večer mala toho dosť, je to tak. Až ráno , ked som sa zobudila mi to došlo.

    DPH zahraničie jednoduché účtovníctvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.