Zavrieť

Porady

Ake su moznosti ziskania pristupovej cesty cez pozemok v cudzom vlastnictve

Dobry den, moja mama a jej 2 surodenci zdedili pozemok po babke. V plane mame ze si ho mozem nechat a postavit si na nom dom. Je dost velky na vystavbu troch RD. Ustne sme sa dohodli kto si ktoru cast necha. Moja ma byt druha (strednu cast). Cely ten pozemok je taky klasicky podlhovasty kde na zaciatku od pristupovej cesty je dom a za domom vedie dlha zahrada. Ide o to ze ta pristupova cesta a vsetky IS su len pri tom prvom pozemku. (ina cesta by viedla cez viac pozemkov cize sa neoplati) Teda my ostatny v zadu nemáme pristupovu cestu. Po rozhovoroch s vlastnikom toho prveho pozemku (sestra mojej mami) sme sa nedoholi, nechce nam dat ten kusok. Ako mame postupovat? Kupit ho nechceme. Lebo jej pozemok ma logicky vacsiu hodnotu kezde je na nom este dom (sice stary) a ma IS. Da sa na tom pozemku zriadit bremeno pristupu alebo nieco take ... alebo ake su moznosti, prosim trocha laicky to popisat, dakujem
marjankaj A prečo ste sa nejako rozumne nedohodli už na dedičskom konaní?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ak nemáš prístupovú cestu tak nedostaneš ani len stavebné povolenie odhliadnuc od toho, že nemáš IS.
    A postupovať ako máte? No ústna dohoda je o ničom, pretože treba zamerať a rozdeliť tú 1 parcelu na tie 3 parcely a dať ich aj zapísať do katastra. Čiže geodetom sa nevyhnete, a tiež zriadeniu prístupovej cesty k zadným parcelám.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    peterncr ano toto je pravda to si uvedomujeme, to sa kazdu chvilu bude riesit, problem je ale ta pristupova cesta, ako ju ziskat. Su na to nejake zakony? ktore by prikazovali aby k nam bola vybudovana? alebo jedine ju treba odkupit....
    Xanti To ako si to predstavuješ? Že cez susediace pozemky Ti niekto spraví prístupovú cestu? No pochybujem. Ak je pozemok veľký tak môžete si dať zamerať prístupovú cestu po kraji pozemku a patrične podla toho upraviť podiely ...

    prvá parcela má prístupovú cestu, vy druhá parcela musíte spolu s streťou parcelou si vybudovať cestu sami .

    Pr. pozemok má výmeru 2100m 2
    na cestu padne napr. 100 m2 ...
    Tj. na 3 rovnaké parcely by to malo ísť ... 2100 / 3 = 700m 2
    Teda 1 parcela bude veľká 700 m 2
    tvoja parcela bude veľká 650 m2
    tretia parcela bude veľká 650m2
    a vznikne aj 4 parcela cesta 100m2 , ktorá bude vo vlastníctve teba a osoby na tretej parcele v podiele 1/2
    Prvý pozemok nepotrebuje túto prístupovú cestu tak nemusí na nej participovať.
    peterncr ano toto presne napadlo aj mne, zo zaciatku ako dobre riesenie. Potom prisla druha teta, z toho tretieho pozemku a ona nechce davat zo svojho pozemku nic, lebo to je nespravodlive voci ostatnym , ked to prepocitas na hodnoty pozemkov. Ten prvy je najhodnotnejsi, tak preco by sme my mali este pridavat na hodnote tomu prvemu, ked cely sa mal rozdelit na 3 rovnake casti, (rovnake hodnotovo, nie rozmerovo). Ale ako hovorim mal, skutocnost je taka ze sa rozdeli na 3 rozmerovo rovnake casti a o pristupovu cestu sa budeme hadat ... a vysvetlovat tete v prvom pozemku ze ona na hodnote moze stratit lebo sa len priblizi hodnotam nasich pozemkov. Ale to nie je podstatne, chcem vediet ako sa to da riesit podla zakonov, lebo kazdy v rodine sa tu ohana nejakymi zakonmi ktore ani sami nevedia co znamenaju a ja chcem vediet pravdu.
    Xanti Pre lakomosť nikto z vás troch ten pozemok nevyužije ... pre pár m2 ... no bez slov. Asi by ste mali všetci traja ísť za právnikom aby vysvetlil situáciu naraz a všetkým.

    A tej tretej tete odkáž, tej z 3 parcely, že bez prístupovej cesty si môže kúpiť helikopteru a pozemok nevyužije vôbec na nič ... či bude väčší o tých pár m2 alebo nie.
    marjankaj Tak máte tri pozemky? alebo jeden?Čo je zapísané na liste vlastníctva?
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Skús tam chodiť helikoptérou. Možno si to potom tá teta rozmyslí.
    Alebo to prenajmi našej menšine, tí sa tam už nejako dostanú.

    No ak je to jedna parcela, tak zrejme budete traja spoluvlastníci a môžete využívať celú parcelu. Daj návrh na súd na vysporiadanie majetku. Buď to jeden z vás kúpi a vyplatí ostatných, alebo sa to všetko predá a výťažok sa rozdelí podľa dedičských podielov.
    Naposledy upravil marjankaj : 11.06.13 at 09:06
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    peterncr ano su traja spoluvlastnici ale nikto zatial nechce vyplacat nikoho, lebo niesu peniaze, jednu cast si chce teta nechat na stavbu chatky, druhu ja (neskor na dom) a ta prva s pristupovou cestou , tu chce teta predat. Ako celok pozemok nechceme predavat a odkupit jeden od druheho ako som povedal niesu peniaze (zatial).
    Xanti Ak nie sú parcely rozdelené geodetom, tak teta tá prvá nepredá nič ... lebo ste aj vy teda tvoja mama spoluvlastník tej prvej parcely .... treba si ujasniť ako je čo ...

    Či sú to už samostatné parcely , alebo je to 1 parcela v celku ... lebo takto všetci len hádame .
    peterncr zatial su v celku ale tento tyzden sa o tom ma rozhodnut a uz sa pravdepodobne na tom nic nezmeni...jedine treba doriesit tu cestu
    Xanti No technicky vzaté, nesúhlasila by som s rozdelením pozemku skôr kým by nebola doriešená cesta ... lebo ak dáte zapísať na kataster 3 parcely bez prístupovej cesty ... tak ste nahratý, potom neostane nič iné len sa súdiť o prístup resp. o právo prechodu / prejazdu na súde. A ked teta predá tú prvú parcelu tak to bude oveľa oveľa ťahšie.
    marjankaj Tak povedz, že ty chceš ten prvý pozemok a oni nech nech si zoberú tie zvyšné. Máš na to rovnaký nárok ako ostatní. A potom si to môžu aj predať.
      zbaliť

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    Neviem, či je na to zákon... ale proste cez cudzí pozemok bez písomného súhlasu a určite potrebných papierov a dokladov nebudeš stavať nič a ani chodiť... Máme tu v blízkosti rovnaký problém, prístupovú cestu k jednému pozemku proste zabudli v územnom pláne prirobiť, rozparcelovali pozemky na RD a pozemok je nepredajny, majitelka vedlajsieho pozemku nesuhlasi s cestou cez jej pozemok (samozrejme.. tu nejde iba o to "spolunazivanie" a ze chce urobit "zle"... ale z 1000m2 pozemku kde sa ledva vprace dom si neda este odrezat na cestu k susedom... na to mal mysliet niekto iny..
    Uz vobec neviem, preco by ho mala len tak dat alebo darovat.. ten kus pozemku na cestu vam prinajlepsom preda za trhovu cenu.. s tym treba ratat. A IS budete tiez musiet niekde napájať, tak by som sa radšej pekne dohodla...
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj A s kým sa chceš dohodnúť? Na to musia byť najmenej dvaja.
    A tá parcela zrejme nie je cudzí pozemok. Je v spoluvlastníctve. Asi.
    fortunka Hovoril, ze su rodina.. a dohodli sa na rozdeleni pozemku, tak nech sa dohodnu aj na tomto...
    peterncr -ta velka je zatial v spoluvlastnictve 3 ludi, ktory sa dohodli ze kazdy si necha 1 cast, cize to uz ako by bolo rozdelene, prvy pozemok je proste tetin
    -tie pozemky su velke tak akurat, skoda posuvat a v podstate vymienat, ako sme pisali vyssie, skor asi kupit, akurat o tom v rodine nechcu ani pocut, ale ja by som chcel vediet skade zistim trhovu cenu tych pozemkov kde by mala byt pristupova cesta?
    marjankaj No prístupová cesta by mala byť tam, kde sa vy dohodnete. Ak sa dohodnúť neviete, tak to dajte na súd a ten rozhodne ako sa máte vysporiadať.
    fortunka no neviem ci by som na zaklade ustnej dohody niekde stavala a investovala svoje peniaze, rodina-nerodina, ale to uz je na vas... trhovu cenu, zistis hocikde v realitke za aku sa predavaju pozemky... alebo si dajte ohodnotit znalcovi. Zakon na rodinne vztahy v tomto pripade nie je, bud je nieco oficialne, cize cesto notara, pravnika, uradu... katastra atd... alebo to je na vlastne riziko a iba podla dohody.
    Suhlasim s prispvekami vyssie, nedajte to rozdelit bez dohody o pristupovej ceste, minimalne nech je v plane ta cesta naznacena. Tym ze je to jeden pozemok a predna cast tu pristupovu cestu ma, tak je to spravodlive, pretoze pravdepodobne sa to deli medzi 3 ludi spravodlivo a rovnako... ja by som to riesila jedine s pravnikom.
    peterncr ano ano, nikto tam nebude nic stavat pokial nebudu pozemky rozdelene, kym sa nezmeraju a nezapisu do katastra, zatial len tak hovorime ako to bude, ale uz aspon viem ze treba sa vopred dohodnut na tej ceste koho bude to je uz ine hlavne asi nech ju tam zapisu (zakreslia) ...
    pavol54 A prečo je 1. pozemok tetin však si ho napr losujte lebo zatiaľ je každý mm2 každého z 1/3 no ja by som sa zasekol a nesúhlasil by som bez prístupovej cesty s iným ako s prvým
      zbaliť

    Ake su moznosti ziskania pristupovej cesty cez pozemok v cudzom vlastnictve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.