Zavrieť

Porady

oneskorená faktúra

Poprosím o radu. 11.06. mi prišla mi faktúra s dátumom 04.04. Ako ju zaradím do účtovníctva, s akým dátumom, keď za apríl sme už podali DPH. Môžem ju zaradiť do mája a dať dátum prijatia májový? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Zaradíš ju s dátumom, kedy došla a aj vtedy si uplatníš odpočet DPH. Ja by som si to aj na faktúru poznačila, aby som v prípade kontroly vedela o čo ide.

    Prikladám aj príslušné znenie zákona:
    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane


    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
    Naposledy upravil mondes : 12.06.13 at 09:00

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    Adiks
    Dátum odpočítania DPH je 4.4.2013, aj dátum uskutočnenia účtovného prípadu je 4.4.2013. Keďže k dátumu podania daňového priznania DPH 27.5.2013 nemáš faktúru, dátumom odpočítania DPH je dátum, kedy obdržíš faktúru. Dátum uskutočnenia účtovného prípadu, kedy o faktúre účtuješ v hlavnej knihe a účtovnom denníku sa zmenou dátumu odpočítania DPH nemení, je teda 4.4.2013.
    kačura Ďakujem za odpoveď, len ja keď nahodím uvedenú faktúru do došlých faktúr s dátumom 4.4. automaticky mi hodí odpočet DPH do apríla a musel by som opravovať daňové priznanie. Mám asi zlý program?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nárok na odpočet dph je možné uplatniť aj neskôr, ako vznikol. Takže zaradíš dátumom prijatia faktúry a uplatníš odpočet. Ten ale môžeš uplatniť aj neskôr, najneskôr do účtovného obdobia.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    miska31 Dobrý deň. Ak som našla faktúru (neprišla pozde,len sa nám zapotrošila) s dátumom zdaniteľného plnenia 31.3. (sme štvrťročný platcovia) až teraz mám ju zaúčtovať 1.4. a uplatniť si DPH v 2.Q.?? Ďakujem pekne.
    Tweety Dph si môžeš uplatniť aj v 2.Q.
    sunny2312 Tweety prosím o radu. Jedna firma poslala inventarizáciu pohľadávok a jednu faktúru sme nemali jedna sa o Fa z 11/13. Faktúra (opis FA) mi dnes došla, podľa toho musím robiť DDP alebo to môžem zaradiť teraz do fabruára? V roku 2013 účtujem ešte v JU a od tohto roku už PU.
    Tweety otázky n edávame do komentára, zadaj ju do OTÁZOK
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.