Zavrieť

Porady

Určenie výšky zálohovej platby na vykurovanie podľa PRVN - ako robíte?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, akým spôsobom stanovujete vy zálohy za kúrenie v predpisoch, ak sú nainštalované PRVN? Nikde sa k tomu neviem dopátrať, ani náznakom. Vie mi niekto poradiť? Rozúčtovanie robí Enbra, pomer je 60 : 40. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    Podľa mňa nie je potrebné zaoberať sa dielikmi ani fixnou či variabilnou zložkou pri stanovení zálohovej platby.
    K dispozícii máš:
    - podľa faktúry celkovú spotrebu tepla celého objektu (kWh a aj €) za predchádzajúci rok a teda aj jednotkovú cenu.
    - podľa ročného vyúčtovania spotrebu tepla každého bytu (kWh a €)
    - cenu tepla (fixnú a variabilnú) CDT schválenú URSO-m pre tento rok. Nárast ceny oproti predchádzajúcemu roku si vyjadríš percentuálne (napr. 1,06) . Touto hodnotou si vynásobíš reálnu platbu každého bytu za pred predchádzajúci rok a malo by to priblížne sedieť. Túto hodnotu by som trochu navýšil pre prípadný rast ceny variabilnej zložky v priebehu roka, aby nebolo nutné opäť meniť zálohovú platbu.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Správne píše svojar, PRT sú na prd, alebo na .....

    Podstatný je podiel bytu z nákladov domu za teplo v predošlom období, roku. Takže, drž sa jeho rady. Percento navýšenia by malo byť v zmluve o forme správy domu.

    A ako by si chcela rozdeliť teplo v dome, aby aspoň väčšina vlastníkov bola spokojná s úhradou svojho bytu, podielu z nákladov domu podľa PRT? Keď kúri sa v zime a peniaze sa delia v lete, alebo ako sa peniaze podelili, do konca mája? Vtedy si už nikto nepamätá, že mu bolo zima, či horúco, či v trenkách chodil? Vtedy už , vsjo rovno , potom sú už tie PRT na hovno!

    Eskimáci : Masay?!

    V každom dome sú, ale či si to tí extrémisti, odnesú? Nie! Ten stred , VŽDY, okolo, čo najbližšie priemeru. A platia, že sa s toho poserú. Tí by si priali, ak by pochopí, že sú dve strany mince. Masay a eskimáci. Tí robia v dome neplechu! Ktorí väčšiu????
    Naposledy upravil sito : 12.06.13 at 14:26
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    julysak "" Percento navýšenia by malo byť v zmluve o forme správy domu. ""
    V jednej vete a hneď 2 blbosti :
    1, To navýšenie je odhad ceny tepla, takže nemôže byť v zmluve konkrétne číslo
    2, Buď je "Zmluva o správe" (myslené sitkom), alebo "zmena formy správy "

    3, Teoreticky existuje aj zmluva o forme správy, len vtedy sa tomu nadáva inak , napr Zmluva o SVB (lebo SVB je jedna z TROCH foriem správy bytov)
    sito sak Lacko a ako, že nie. Pochopil si na čo sú tie PRT? Aby o nich mohla rozhodnúť správa domu! A kto iní, ak nie vlastníci v jednej z dvoch zákonných foriem správy?

    1. Pravda, nemôže byť konkrétne číslo, život sa mení, ľudia, tiež. Ale, ak sú ľudia, tak sa dohodnú. A čo história? Dohodli sa? Ako ľudia, či zvery?

    2. Zmluva o správe domu je myslená zmluva na dvoch zákonných spôsoboch správy domu Zákon o vlastníctve bytov. Ale myslieť je vedieť, niekedy myslieť je hovno vedieť. Treba aj, jaj, skúsiť.

    Ale?! Kto je zákon a kedy? Zo zákona?

    3. Hybrid? Kto mu zabráni? Ak nie ľudia, konkrétny v konkrétnom dome, a prečo? Že by preto, že sme vraj, ľudia?
    Srnqa Dobrý deň, to delenie ma netrápi, chcela som vedieť, ako stanoviť zálohovú platbu na základe výstupov z Enbry - správne nastaviť výšku, aby nebola príliš vysoká či nízka. Len teraz som sa k tomu dostala, mám skúsenosti s podnikateľmi, nie SVB. Keď nemali merače - tam to bolo jednoduché - podľa plochy, ale teraz neviem, či mám nejako zohľadňovať tie dieliky - lenže, to nie je kW, a k tomu m2 bytu na základnej zložke...?
    sito Srnka, viem čo ťa trápi. Že, aby nebola príliš vysoká, či nízka, takže uvažuješ o priemere. To aj tu, či inde, odborníci, že odchýlka +/- 40 %. v peniazoch.

    ???????? Ako správne nastaviť výšku?

    To by bolo na dlho, ako rozdeliť teplo dodané do domu na jednotlivé byty a kde v ktorom dome. A aj peniaze. Ak nejde o život, nejde o nič!

    Bolo to jednoduché? Ale aj teraz! Neber do úvahy nič a všetko na čom sa vlastníci bytov dohodli, spôsobe rozpočítania nákladov za dodané teplo.

    Pomer, či už taký, alebo onaký podľa m2 je vždy len podľa m2. A zbytok, robí rozdiely v úhradách bytov, tú ovplyvňujú konkrétny vlastníci bytov svojím prístupom k odberu tepla v dome cez radiátory v ich byte. Výsledok sa prejaví v konečnej úhrade nákladov v jednotlivých bytov

    Daj na svojara!!!

    Príklad:

    Byt, úhrada 240 € : 12 mesiacov, na jeden mesiac 20 €, krát 1,1 = 22 €.

    Veď v nákladoch bytu sú vyjadrené, rovnosť, aj nerovnosť, či spravodlivosť v spôsobe hospodárenia, spoločnom v dome s teplom.

    A potom bude závisieť ako sa každý vlastník postaví k svojej POTREBE tepla v byte cez spoločné radiátory, spoločný vykurovací systém.

    Ak mu vyjde pri pomere z vyhlášky 358/2009 úhrada dva krát vyššia ako pri rozpočítaní podľa m2, čo majú, môžu vlastníci bytov spraviť, aby rozdiel nebol taký vysoký?

    Zvýšiť pomer v prospech rozpočítania podľa m2, alebo sa vykašľať na toho s dvojnásobkom úhrady, nech si zníži svoj počet zaznamenaných jednotiek a tým aj spotrebu domu. Či aj nákladov za teplo????
    svojar správne sito a ďakujem za podporu.
    Ale v tomto novom systéme sa teraz musím dajako zorientovať. Teda či odpovedať a to len raz a potom len komentovať, či ako?
    sito Jarko je to nátlak na nás, staršie ročníky. podstata, prostata, posrata, je v tom, že Pán sekol nie s Poradou, ale dve podstatné veci sa tým sekom rozhodol oddelili: Otázka- debata. Pri otázke sú ikony, či kone v pravo, pri debate, vľavo. Ale starým pákam to nemôže spôsobiť problém, že?!

    Že z komentárov, viac im môžu dať, zadávateľovi ako odpovede, Ale treba pohltiť slovo Pána. Porozumieť mu. Nie hľadieť a pritom, múúúúú

    Jarko, hlavne, že sme zdraví ! Že.

    Teraz to príde, teraz to príde, teraz to príde ...

    na každého, minimálne raz.

    Nepíšem o športke.

    Pán zatiaľ, tu neumožnil sa vyjadriť smajlíkmi?

    Tak ako tradične, úsmev a všetko mihnutím oka..

    A čo moja ponuka? Kde sú to tie Margecany?
      zbaliť

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    PRVN na zálohy nemajú vplyv.
    Záloha = spotreba bytu za minulý rok x cena tepla 2013+ 10% záloha, to spolu delené 12 , my zaokrúhlujeme na celé € ,a je záloha na mesiac.
    Srnqa http://www.enbra.sk/doc/SK/sluzby/REPORT_VZOR_UK.pdf

    Takto vyzerá výstup, je mi jasné, že podľa spotreby Ale nie je mi jasné, ak mám k dispozícii cenu fix a var. za teplo a v rozúčtovaní ide základná zložka podľa plochy a spotrebná podľa "dielikov"..?
    sito Spotreba v bytoch je vždy nejasná, potrebu ukazujú, ako - tak PRT. Čo tebe nie je jasné, to je jasné, úradu, chce ťa ochrániť, nie len teba, hlavne seba! Veď aj úrad žije rád, a najradšej na vysokej nohe, že v kalnej vode sa najlepšie loví! Či, nič nie je sväté, čo nie je moje? Niekto určil pravidlá, nemohol bez nás, bez nás už potom môže, jede. Je ich stopäťdesiat , ale tí nemajú nad vôľu ľudí, nie skupiny ľudí.

    Kde je PASKOV? Kde je názor, jeho, nie len jeho?!

    Srnqa, buď ako srnka, bdelá, nech to tu fučí ....

    Určenie výšky zálohovej platby na vykurovanie podľa PRVN - ako robíte?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.