Zavrieť

Porady

Ako prebieha všeobecná štátnica (štátna jazyková skúška) z francúzštiny?

Chystám sa na všeobecnú štátnicu z francúzštiny na jeseň v Bratislave a snažím sa dopátrať k nejakým bližším informáciám o tejto skúške. Idem tam totiž ako externista. Úroveň jazyka mám dobrú, už mám aj DALF a pár (presne) rokov som bola vo Francúzsku. Len mi je jasné, že táto skúška je aj o reáliách a jednoducho si treba nacvičiť niektoré témy (predstavujem si to ako maturitu, kde sú tiež nejaké okruhy a človek musí vedieť niečo povedať k tak všeobecným témam ako "Súčasná móda", príp. "Paríž a jeho pamätihodnosti"). Ako to však konkrétne prebieha? Na stránke Štátnej jazykovej školy sú len tieto okruhy a nijaké podrobnosti. Takisto tie reálie a literatúra - koľko informácií o tom treba mať a aké podrobné (napr. taká história francúzskeho jazyka 17.storočie a pod.). Ako dlho o tom človek potrebuje rozprávať?
V tej písomnej časti sa takisto nejaká esej. Sú tam aj nejaké kritériá na štruktúru? Napr. pri DALF treba vedieť urobiť tzv. syntézu či parafrázovanie.

Vopred vďaka za rady, najmä od tých, čo skúšku už absolvovali.
Naposledy upravil Piskotove_cesto : 20.06.13 at 20:16
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    ahoj, pred dávnym časom som urobila všeobecnú štátnicu z angličtiny, snáď je to podobné. z reálií som dostala historickú tému, ak si dobre pamätám udalosti, v maturitnom štýle som porozprávala, čo som vedela, mali aj nejaké doplňujúce otázky, ale neprišlo mi to ako skúška, aj sme odbočil od témy. atmosféra bola taká celkom v pohode.
    slohová práca by asi mala mať štruktúru - v akomkoľvek jazyku. priznám sa, že ja som sa snažila hlavne to nekomplikovať zložitými súvetiami, aby som zbytočne nenarobila chyby.
    témy by som odporučila mať spracované a ovládať tak, aby si vedela základné fakty a k tomu niečo navyše - keďže nie je presne dané, čo všetko treba vedieť. môžeš si ich pripraviť cca v takom objeme informácií, ako maturitné témy.

    Ako prebieha všeobecná štátnica (štátna jazyková skúška) z francúzštiny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.