Zavrieť

Porady

dedicstvo

Prosim Vas potrebujem radu pre moju dcerku,ktora zije na slovensku a je invalidka.Otec sa rozviedol v roku 1996.Mama mu vyplatila v tomto roku 500 000 s ich spolocneho majetku.Otec ako rozvedeny kupil clenstvo a clensky podiel na bytovom druzstve v Leviciach na 3 izbovy byt.Mam i brata.od roku 1998 sme vsetci 3 uzivali tento byt i mame trvali pobyt.Otec sa v roku 2009 ozenil s mladou zenou s ukrajiny,ktora mu porodila 1 dieta a ma od roku 2009 trvaly pobyt.Tento rok 30.04.2013 otec zomrel.Jeho manzelka mi oznamila i mojmu bratovi,ze sa mame vystahovat z bytu,ze byt automaticky patri jej s dietatom.Nakolko na tento byt otec nemohol zanechat ziadnu zavät,lebo je druzstevny na jeho meno.Prosim vas o radu,ako je to po smrti otca.Ved clensto a clensky podiel otec ziskal v roku 1998 a vtedy bol rozvedeny.Tato jeho manzelka v nom zije 4 rok ,nikdy nepracoval.Je to mozne,ze mi 2 jeho deti s prveho manzelstva nemame ziaden narok na tento byt.Este neprebehlo dedicske konanie a uz mna i mojho brata vyhadzje s tohto bytu,ze aj tak pri dedicnosti sa cely byt prepise na nu a ona aj tak byt preda a my sa mame vystahovat.Ved ona ani nebola este jeho manzelka,ked otec ten byt nadobudol.Prosim vas,som tazko chora invalidka s trvalym pobytom na tento byt ,ako je to po smrti otca s tym druzstevnym bytom.Za skoru odpoved velmi pekne dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na tento prípad sa vzťahuje ustanovenie § 707 ods. 2 občianskeho zákonníka. Manželka by mala zo zákona právo zdediť členstvo v družstve a aj družstevný byt len vtedy, keby sa bol nájom bytu nadobudol počas manželstva.

    Ak však otec nadobudol nájom pretým, ako sa oženil, zanikne spoločný nájom družstevného bytu úmrtím. Nájom bytu a členstvo v družstve získa jeden dedič, o ktorom sa rozhodne v dedičskom konaní. Hodnota týchto členských práv sa rovná trhovej hodnote bytu, teda dedič bude musieť ostatných vyplatiť.

    § 707
    (2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov.
    Mária27 Nezabudnite tieto členské práva do dedičstva nahlásiť

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Skús čítať tu http://www.vop.gov.sk/najomna-zmluva macocha sa mýli, aj vy ste dedičia ... a vyhodiť z bytu sa nedajte, lebo sa don už nedostanete. Ak Vás bude vyhadzovať volajte políciu, nakoľko tam máte trvalý pobyt tak isto ako ona . Takže ako nemôžete vy vyhodiť ju ani ona nemôže vyhodiť Vás.

    A najlepšie je nájsť si právnika, aby ste neurobili nejakú chybu. A naozaj neskončili na ulici.
    Aj tu si môžeš čítať http://post.sme.sk/forum/archiv2007/...threadid=30838

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Byt patrí a aj bude patriť bytovému družstvu. Nebude predmetom dedičstva.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.