Zavrieť

Porady

A čo na to účtovníci?

srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

vyberám z pripomienok v mpk (pridané na poslednú chvíľu 17.06.2013) - slovenskej komory daňových poradcov k novele zákona č. 78/1992 - o daňových poradcoch a skdp:


... Za § 2 navrhujeme vložiť nové znenie § 3 takto:

㤠3
Daňové poradenstvo
(1) Daňovým poradenstvom je podnikanie2) , ktorého predmetom je poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov (ďalej len „daň“), ako aj v iných veciach, ktoré s daňami súvisia.
(2) Daňové poradenstvo podľa odseku 1 zahŕňa najmä:
a) poradenstvo pri vypracovaní a vypracovanie priznaní, hlásení, výkazov a prehľadov k daniam,2a)
b) poradenstvo pri zisťovaní základu dane a dane a pri plánovaní daní,2a)
c) poskytovanie stanovísk a vysvetlení pre klientov k aplikácii právnych predpisov v oblasti daní,
d) vedenie povinných evidencií vo veciach daní pre klienta,
e) podávanie priznaní, hlásení, výkazov a prehľadov k daniam v mene klienta,

f) poradenstvo pri vypracovaní a vypracovanie žiadostí o záväzné stanovisko podľa osobitného predpisu,2b)
g) zastupovanie klienta v konaní3) pred orgánmi verejnej moci.“.

Poznámky pod čiarou č. 2, 2a), 2b) a 3) znejú:
„2) § 2 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.
2a) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti (CPA) a ktorým sa zrušuje Nariadenie Rady (EHS) č. 3693/93.
2b) § 53a až 53c zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č...../2013 Z. z.
3) Napríklad zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.

Odôvodnenie:
V novom znení § 3 v odseku 1 sa navrhuje všeobecná definícia daňového poradenstva. Daňovým poradenstvom je podnikanie, t.j. činnosť vykonávaná sústavne, samostatne, vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosahovania zisku. Predmetom tejto činnosti je poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov a iných povinných platieb, ako aj v iných veciach, ktoré
s daňami súvisia. Definovanie daňového poradenstva ako podnikania teda vylučuje z tejto definície svojpomocné riešenie daňových problémov pre vlastnú potrebu, zostavovanie daňových priznaní pre seba alebo bezodplatne pre blízke osoby, zostavovanie priznaní a riešenie daňových záležitostí zamestnancom pre zamestnávateľa a podobne.
Odsek 2 obsahuje neúplný výpočet niektorých činností, ktoré sa považujú za daňové poradenstvo, ak sú splnené všeobecné definičné znaky daňového poradenstva podľa odseku 1.
Výpočet týchto činností v rámci daňového poradenstva vychádza najmä z vymedzenia činností Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti (CPA) a ktorým sa zrušuje Nariadenie Rady (EHS) č. 3693/93, ako aj z ustanovení zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňového poriadku) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Navrhujeme nové znenie § 29 :

„§29

(1) Ak daňové poradenstvo vykonáva za odplatu fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nemá osvedčenie na výkon tejto činnosti, považuje sa to za správny delikt a daňový úrad 8) jej uloží pokutu
a) od 100 eur do 10 000 eur, ak ide o fyzickú osobu,
b) od 1 000 eur do 50 000 eur, ak ide o právnickú osobu.
(2) Na účely preverenia skutočností podľa odseku 1 je daňový úrad oprávnený vykonať miestne zisťovanie.8a)
(3) Na konanie o uložení pokuty sa použijú ustanovenia osobitného predpisu.3) Nezaplatená pokuta po lehote splatnosti sa vymáha rovnako ako daňový nedoplatok.8b)
(4) Pokuta je príjmom štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 8a) a 8b) znejú:
„8a) § 37 a nasl. zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
8b) § 2 písm. f) zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.

Odôvodnenie:
Upresňujú sa oprávnenia daňového úradu v oblasti ukladania sankcií za porušenie zákona pri zistení neoprávneného podnikania v oblasti daňového poradenstva bez príslušného oprávnenia (osvedčenia na výkon činnosti daňového poradcu).
Ak daňové poradenstvo vykonáva za odplatu fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nemá osvedčenie na výkon tejto činnosti, daňový úrad jej uloží pokutu vo výške ustanovenej v odseku 1.
Daňový úrad môže zistiť skutočnosť, že fyzická osoba alebo právnická osoba vykonáva daňové poradenstvo bez oprávnenia, na základe podnetu tretej osoby, iného orgánu verejnej moci, alebo aj vlastnou činnosťou. Aby bolo možné preveriť skutočnosti relevantné pre uloženie pokuty, explicitne sa ustanovuje právomoc daňového úradu vykonať za týmto účelom miestne zisťovanie, ktorého procesná úprava je obsiahnutá v Daňovom poriadku. Pokuta sa udeľuje v konaní, ktoré sa spravuje ustanoveniami tej istej procesnej normy – Daňového poriadku. V prípade nezaplatenia alebo čiastočného nezaplatenia sumy uloženej pokuty sa táto bude vymáhať rovnako ako daňový nedoplatok. Príjmy z pokút budú tak ako doteraz príjmom štátneho rozpočtu. ....
Usporiadat
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Pekne sa nám to tu rozhorelo. Emócií ... ako v Modrom z neba a ani zdravá analýza, ani návrh východiska akosi neprichádza. Bolo by zaintersovať Vilka, nech to tu spíkruje a viac vystresuje, aj vybičuje emócie.
Keď som písal prvý príspevok do témy, dúfal som, že prispeje aj nejaký daňový poradca. Ale nič. Ani audítori sa akosi nezapájajú. Návrh samotný v tejto podobe zatiaľ nie je žiadnou reálnou hrozbou. Lebo ak sa zatiaľ nemenia súvisiace zákony /živnostenský, správa daní, účtovný, elektronické doručovanie, atď./ tak zostáva v platnosti aj po jeho schválení to, čo bolo doteraz. Návrh je vytrhnutá záujmová túžba z kontextu všeobecných právnych zásad aj vecných a hmotnoprávnych súvislostí. Už z jeho samotného obsahu vyčnieva vysoká kvalifikovanosť komory, aj MF. Odkedy zákon o profesnej komore môže ukladať práva a povinnosti štátnej - daňovej správe ? A definuje čo je správny delikt ? Ako sa môže byť tento zákon v konflikte s platným živnostenským ? Ako možno vyhradiť daňové evidencie a priznania do výlučnej kompetencie daňového poradenstva, keď ich zostavuje sám softvér a iba z účtovných podkladov ? Ktorý daňoví poradcovia ani nevyvíjajú, ani neimplementujú, ani nenastavujú aktualizácie ? A z účtovníctva, ktoré daňový poradca nevedie a nemôže sa v ňom náležite orientovať ? Tu zlyhalo to, že ani kompetentné ministerstá /najmä MV a prokuratúra/ k tomu nevzniesli zatiaľ žiadne pripomienky, viď pdf v úvode. Všetko je ovládané straníckou disciplínou a pevnou rukou vodcu. Turci doma povstali proti novému sultánovi a my si ho tu hýčkame ešte aj preferenciami.
Doterajšie daňové zákony vychádzajú z toho, že daňovník si priznanie zostavuje sám. Hoci je z princípu jasné, že absolútna väčšina daňovníkov to nedokáže a musí poveriť inú osobu. Účtovníctvom môže poveriť aj iný subjekt, ale daňovým priznaním z toho účtovníctva nie. Každý daňovník, ak má takú povinnosť a lehoty na jej splnenie, musí mať právo, aby si v trhovom prostredí a blízkom okolí našiel subjekt, ktorý mu to za dostupnú a dojednateľnú cenu urobí ... a nie zadarmo. Táto možnosť v daňových zákonoch chýba, hoci dopady zo zlyhania spracovateľa, smerujúce k zníženiu dane sú v oboch prípadoch absolútne rovnaké.
Zatím je to jěště dobrý. Horšie bude ak sa začnú prispôsobovať aj súvisiace zákony. Daňovým orgazmom vývoja bude, ak zo živnostenského zákona vypadne živnosť vedenia účtovníctva, alebo sa určí povinnosť dozoru zodpovednej osoby - daňového poradcu. Ako v lekárňach, reštauráciách, kúpaliskách a fitkách. V tomto vývoji je nebezpečie, nie v nami pripomienkovanom návrhu. Ten v takejto podobe nemôže prejsť. A ak áno, tak je nediferencovateľný a nevykonateľný. Návrh je utláčajúci a diskriminačný voči živnostenskému výkonu povolaní, pretože obmedzuje výkon, ktorý je povinný a dovolený aj samotnému daňovníkovi, aj v pracovnom pomere pri tej istej kvalifikácii a tej istej úrovni zodpovednosti zúčastnených subjektov. Je obdivuhodné, aká úžasná priehľadná triedna nenávisť existuje u predstaviteľov, budujúcich silný sociálny štát voči živnostenskému stavu a nezávislej samostatnej strednej vrstve vôbec.
Ak sa dielo podarí, ocitne sa mnoho, hlavne jednoosobových účtovných kancelárií v existenčnej tiesni, so škodou na zakúpenom hardvéri a softvéri, ktorý legislatívnou zmenou dofunguje. Alebo odkázaných na to či si milosťpán daňový poradca nájde čas na dokončenie ich ročnej práce do podoby daňového priznania. Polovica daňových poradcov je aj tak v Bratislave, kto bude uhrádzať výjazd na jeho 4 litrovom BMW k účtovníkovi na vidiek ? So zánikom týchto živností padne aj biznis s malým účtovným softvérom. Ohrozená je aj stránka Porada. Nie preto, že zadarmo konkuruje daňovým poradcom a oberá ich o kšeft. Ale preto, že sa zakáže Drak. Lebo jeho poradcovia napriek erudovanosti - kvôli inému vzdelaniu ťažko získajú štatút daňového poradcu a stratí sa hybná motivácia stránky. Účtovníci nebudú môcť podávať prehľady a daňoví poradcovia Draka kupovať určite nebudú. Hustejšie reklamy to jednak neutiahnu a jednak odpudia aj zbytok návštevníkov stránky. Pre ďalšiu analýzu stavu a vývoja treba pozrieť aj dôvodovú správu /nestíham/ , ako sú dopady vyčíslené. Toho roku už koľká novela … s beštiálnymi sankciami ? Je už neúnosné,čo sa na tento stav od silného sociálneho štátu valí … Do konca volebného obdobia ďaleko a nádej žiadna, až mizivá … Babky demokratky už nemilujú Vlada, ale silný sociálny štát.
Daňovým poradenstvom sa u nás asi uživiť nedá. Ani auditom. Ale tí majú vystarané aspoň zákonnou povinnosťou auditu. Pre občanov je daňové poradenstvo drahé, polovičaté, nič okrem nezrozumiteľnosti neprinášajúce. Účtovníci ho nepotrebujú, z tých istých dôvodov. Zostávajú mafiáni a živly, profitujúce z krátenia daní. Väčšina poradcov sa živí aj tak účtovníctvom, ako my. A asi majú pocit útlaku nižšie kvalifikovanými skupinami v spoločnom záujmovom priestore. Taký pocit existuje aj medzi nami účtovníkmi ... všakhej ? No ... čo už !
27 1
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Najskôr tento štát umožní komukoľvek a s akýmkoľvek vzdelaním založiť živnosť na vedenie účtovníctva. Nepožaduje sa žiadne dokazovanie vzdelania a skúseností.Taký bordel, ako v profesii účtovník, nezažila žiadna profesia. Tento problém bolo treba riešiť, ale čo dokázali vypotiť v návrhu DP, nemá obdobu. Práca účtovníka tak bude končiť pri vytlačení hlavnej knihy? Dehonestácia tejto profesie pokračuje. Verím, že takýto paškvil nebude prijatý.
20 1
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ja navrhujem, a to myslím celkom vážne a triezvo, aby daňové priznania mohli podávať a spracovávať len pracovníci metodického oddelenia Ministerstva financií, lebo len oni sú tí, ktorí tomu rozumia, vysvetľujú, usmerňujú a vlastne minimálne "tušia", čo tým zákonodarca resp. navrhovateľ zákona/novely myslel, resp. mohol myslieť... Možno by konečne "POCHOPILI", o čom tie ich "bludy" sú...
19 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Milí poraďáci... Viem, že všetci účtovníci ste s tým návrhom zhrození tak isto ako aj ja.
Opäť sa pokúsim niečo zmedializovať cez TA3 alebo Markízu... Najhoršie je, že sa toto deje teraz, keď musím makať na DPH... Neviem sa modliť, ale asi sa naučím, aby takáto hovadina (slušne napísané) nikdy neprešla... Vláda asi potrebuje kopec ďalších nezamestnaných mám taký pocit.... Joooj taká som nakúrená, že až... Ale štrajkujú učitelia, možno budeme musieť aj my....
16 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
Prečítala som pozorne celú diskusiu . Neviem si však predstavit , že účtovník nebude viest ani len daňovú evidenciu . Ved máme všetci / SZČO , alebo ext. firmy / softver , ktorý robí daňovú evidenciu priamo v účtovníctve . My , čo máme softver oficialne , na každej vytlačenej strane je vytlačený typ softu , resp účt. doklad je so všetkými náležitostami - teda meno účtovníka je na každom doklade , aj na evidencii DPH , aj na doklade o "samozdanení " aj - všade !!!!!! Nič nevytlačím bez toho , aby som tam nesvietila !. Podla tohoto návrhu zákona je každá daňová evidencia daňovým poradenstvom . Povedzte mi ako si toto ošetríte . Vyhýbala som sa aby klient bol vlastníkom softveru / závislá práca / , pracujem so svojim zakupeným softverom, na svojom PC ... . Ono by sme si možno mnohí aj tie skúšky daňového poradcu urobili / odhliadnuc od financií / , len máme tú smolu , že nemáme vysokú školu , máme 50 a viac rokov / čo na tom , že vedomosti z oblasti daní častokrát prevýšia aj VŠ vzdelaných _ nášho "GARGAMELA " na MF určite - sorry neodpustila som si / .
15 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Tu nejde len o daňové priznania, ale aj vedenie povinných evidencií vo veciach daní, podávanie hlásení, výkazov a prehľadov by mohli robiť len daňoví poradcovia. Povinné eidencie z daňového zákona (to si myslím, že je vo veciach daní) sú napr. evidencia príjmov, výdavkov, pohľadávok, záväzkov,... a v mzdovej oblasti napr. evidencia niektorých údajov v mzdovom liste, spadajú sem mesačné prehľady (z miezd). Čiže v podstate celé účtovníctvo a mzdy by mali externe robiť len daňoví poradcovia. Asi skončím s firmou, nie som dostatočne kvalifikovaná.
14 0
Hanka28 Hanka28

Hanka28 je offline (nepripojený) Hanka28

žena
...takže na spracovanie účtovníctva netreba žiadnu školu, ale na vypísanie daňového tlačiva treba VŠ+ďalšie skúšky....a pracovníci daňového úradu nemusia mať ekonomické vzdelanie (stačí im sociálna práca)......Kocúrkovo v priamom prenose
13 0
alumina alumina

alumina je offline (nepripojený) alumina

apo
Ja sa venujem vedeniu účtovníctva od roku 1992. V tom roku sa rekvalifikoval z programátora na účtovníka. Od roku 1993 robím aj DPH. Túto činnosť považujem za výstup z účtovníctva. Priznania k dani z príjmu som robil veľmi nerád, nikdy som nebral peniaze za vypracovanie daňového priznania a ani som nikdy nevystavil faktúru za daňové priznanie.

Som toho názoru, že účtovník má svoju prácu ukončiť účtovnou závierkou a potom má pokračovať daňový poradca. Dnes je prax taká, že daňoví poradcovia nemajú čo robiť a robia účtovníctvo a my účtovníci im kafreme do ich remesla.

Je čas aby nám to niekto zakázal a budeme mať ľahší život.

apo
Toto snáď nemyslíte vážne. Keďže aj ja som účtovníčka od roku 1992, nie som rekvalifikovaná, ale účtovala som už 15 rokov predtým. Veď ak sa správne účtuje s prihliadnutím na zákon o dani z príjmov musíme v analytickej evidencii účtovať o nákladoch, ktoré nepatria do základu dane. Čiže odovzdám pekne vypracované nákladové účty s dôslednou analytickou evidenciou, aby niekto iný vypísal daňové priznanie, ktorého vypísanie podľa takto pripravených podkladov trvá niekoľko minút?
Toto považujem za urážku všetkých poctivých účtovníkov. Degradovanie našej práce a vy zdá sa mi, že nie ste účtovník, ináč by ste tomu rozumeli. Ako potom zaúčtujete daň? To ju zaúčtuje daňový poradca? Účtovná závierka je Súvaha a Výkaz ziskov a strát, teda aj zaúčtovaná daň. Daň je zaúčtovaná, ak je spravená transformácia hospodárskeho výsledku na základ dane, to znamená, urobené daňové priznanie.
13 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre Vase info, dnes sa na FB vyjadril hovorca MFSR Radko Kuruc, ze danovi poradcovia ako obvykle lobuju, ale MF nema zaujem im podlahnut. Uvidime.
14 1
Skladaná Skladaná

Skladaná je offline (nepripojený) Skladaná

...to snáď nemyslíte vážne, kto tu vyplakáva a nechce sa vzdelávať??? Ja sa živím účtovníctvom už od roku 1994, čo znamená sústavné vzdelávanie sa a roky precíznej práce, študovania, a.t.ď..... že nie som kvalifikovaná, to ma uráža! Nemám síce vysokú školu, ale strednú odbornú školu ekonomickú a od maturity pracujem v odbore (nebudem tu rozpisovať čím všetkým som prešla), to mám teraz všetko zavesiť na klinec?? Svoju prácu si robím poctivo a zodpovedne, čo svedčí aj to, že nemám núdzu o klientov. Jediné s čím môžem súhlasiť je, že účtovníctvo musí znova nadobudnúť patričnú vážnosť a stať sa viazanou živnosťou a to čím skôr.
12 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
klbko49
...Dúfam, že sa štát znova vráti k právnej úprave, ktorá zaraďovala účtovníctvo medzi koncesované živnosti. Prejaví sa to nie len na skvalitnení účtovnej evidencie firiem a vo výbere daní ale aj v tom, že sa profesii účtovníka a daňového poradcu dostane tej vážnosti, ktorá jej všade inde vo vyspelých krajinách prislúcha...
... fíha, to je mi novinka - že za mizerný výber daní v tomto štáte vlastne môžu účtovníci! A možno aj zato, ako veľká časť krvopotne nimi zdokumentovanej a vybratej dane mizne rafinovane v čiernych dierach vytvorených ctihodnou a už váženou časťou našej populácie...

P.S. ... jedna malá poznámočka na margo celého príspevku: moja dlhoročná skúsenosť svedčí o tom, že čím kvalitenejší a kvalifikovaný ekonomický managment má daná firma, tým viacej má optimalizovaný (t.j. minimalizovaný) základ dane...
11 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Som rada, že som znova na Slovensku a čo už na to povedať - dovracala som sa z týchto jojovín. Ja budem ako debil nahadzovať, lepiť a niekto si zhrabne tučnú odmenu, lebo mne klient určite zníži odmenu o to, čo ho bude stáť daňový poradca.
10 0
angua angua

angua je offline (nepripojený) angua

ahojte, mám možnosť priamo osloviť redaktora jednej z našich TV ohľadom pripravovanej novely. viem, že pripomienka KDP bola odmietnutá, ale obávam sa, že pri prerokovaní v parlamente to tam vsunie niektorý s poslancov. myslíte, že má zmysel to medializovať?
10 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

tictac7
....nerozumiem tomu.... chce to byť akože pekné, a pritom nám to hovorí, že sme sprostučkí, čo len niečo mechanicky robíme?
blbý názor, predsa, daňové posúdenie vykonávame priamo pri účtovaní a je to základ práce. dovolím si dokonca podotknúť, že kvalitný účtovník vie lepšie posúdiť daňový/nedaňový náklad ako daňový poradca - nakoľko tú firmu pozná lepšie.
10 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Nandrolon
Sám sebe to môžeš podávať, aj ako konateľ a aj ako SZČO.

siso: tá novela sa netýka zamestnaneckého vzťahu a ani podávania "sám sebe", takže sa týka iba externých účtovníckych firiem...
Nebola som ešte na novej Porade, tak dúfam, že odpoviem viditeľne.

Snaha daňových poradcov, aby len oni mohli vykonávať akcie, o ktorých sa píše je dlhodobá. Mnohí máme skúseností, aké sú ich rady a aj snaha nezobrať na seba zodpovednosť. Ak by prešla táto novela, budem mať pocit, že som stratila rozum a vôbec všetko, čo súvisí s minimom demokracie, zdravým rozumom a čímkoľvek.

Zatiaľ uvediem dve oblasti, ktoré ma najviac zaujali:

1. Aké zákony to tvoria zákonodarcovia, že ešte pred uskutočnením obchodného prípadu sa idem poradiť s inštitúciou, ktorá existuje na základe daní obyvateľstva a chce vykladať zákon za 4 000 EUR minimálne /samozrejme je podľa mňa to povinná robiť zadarmo/. Načo budú potom aj daňoví poradcovia. Štát svoju informáciu nezrozumiteľných zákonov ocenil na 4 000 EUR a "obyčajní" účtovník má pomaly robiť za minimálnu mzdu.
Tu doplním ešte jednu vec - tá základná chyba, ktorá sa tu stále robí, a to spájanie pod pojem "účtovník" všetko. Osoba, ktorá spracuje kompletné účtovníctvo, obhospodarí kompletnú daňovú problematiku pre klienta, vrátane poradenstva nie je účtovník....

2. Podaktorí tú píšete, že konateľ, zamestnanec a napríklad ja sama sebe si môžu, resp. môžeme spracovať DP, napríklad aj mesačné k DPH sami. No ja to čítam tak, ako píše vyššie žabinka. Podľa mňa nie - nie sme daňoví poradcovia , ani konateľ ním nie je ani zamestnanec to nieje v zmysle zákona
a v odôvodnení sa jasne píše

Definovanie daňového poradenstva ako podnikania teda vylučuje z tejto definície svojpomocné riešenie daňových problémov pre vlastnú potrebu, zostavovanie daňových priznaní pre seba alebo bezodplatne pre blízke osoby, zostavovanie priznaní a riešenie daňových záležitostí zamestnancom pre zamestnávateľa a podobne.

Alebo, ak niektorí tvrdíte, že sám sebe áno, kde to je napísané? - asi sa musíme poradiť s daňovými poradcami.
Ktorý daňový poradca v krátkom čase na základe neznámeho účtovníctva, ktoré nevykonával spracuje DP, za ktoré si zodpovie? ako píše Braňo vyššie x-vecí si nemusí napr. z hlavnej knihy všimnúť a ukrátiť o dane napríklad aj štát.

Musím povedať, že som skutočne v nemom úžase a súhlasím s Economic, že len tak sa nad tým rozhorčovať nepomôže, ale na solídnych základoch zdôvodňovať, čo za hlúposť a likvidáciu sa chystajú urobiť. Daňoví poradcovia, keby aj boli takí iteligetní ako si o sebe mysli, nemôžu zvládnuť ani len mzdové Prehľady /aby som neublížila ich odbornosti mierim na kapacitné možnosti.
9 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Vážení znepokojení kolegovia a kolegyne, vystresovaní účtovníci živnostníci, neangažovaní v SKDP.
Nedalo mi, tak som odsunul všetko, aby som urobil aspoň hrubé zisťovanie, že čo je vo veci, kto s kým, komu koľko, koho kedy a pod. Aby sme sa trochu upokojili a mohli venovať tomu, čo nás trápi viac. Začal som trochu gúgliť a čítať, dedukovať. Preskúmal som stránku nrsr ... zatiaľ nič. Na Portáli právnych predpisov – časť Materiály v leg. procese som našiel celý materiál.. Vypracovalo ho MF SR 27.5.2013 z vlastnej iniciatívy, podpísaný Kažimír. Dôvod možno vyvodiť z obsahu návrhu. Z neho som zistil, že ide o aktualizáciu na novelizované súvisiace predpisy,aj pripravovanú reorganizáciu štátnej správy. Ale hlavne uznanie zahraničných právnych a ekonomických škôl pre výkon poradcu, aj možnosť pôsobenia zahraničných poradcov u nás. A ešte nejaké pravidlá na zápis a vylúčenie, ktoré sa nás netýkajú. To je zhruba všetko. Teda ... okrem zosúladenia s dobou nič agresívne. V predkladacej správe k vládnemu návrhu sa hovorí o tých istých dôvodoch. A okrem toho, že ... novela nemá vplyv na podnikateľské prostredie, ani na zamestnanosť, ani sociálne vplyvy. A je v súlade s ostatnými predpismi SR. Takže ... zatiaľ sa pre nás živnostníkov účtovníkov úplne nič nedeje.
Medzirezortné pripomienkové konanie sa uskutočnilo 28.5.2013. Zúčastnilo sa ho aj SKDP, ktorá podala v rámci pripomienok písomný návrh zmeny §-ov 2, 3, 29 ... ktoré na začiatku tejto témy v podobe pdf prilepil Srska. Aj s komentárom, ktorý nás sám od seba vydesil viac, než bolo treba. Od SKDP by som teda naozaj čakal niečo pojmovo presnejšie a kvalifikovanejšie. Ale aj v tejto podobe z toho nič nehrozí, lebo my sa zase ako skupina vieme primerane obhájiť.
Vo vládnom návrhu, ktorý ide do NRSR sa paragrafy navrhované SKDP nenachádzajú. Neviem, či preto, že boli MF odmietnuté, alebo vstupujú do procesu až neskôr. Toto som v materiáloch nenašiel. Domnievam sa však, že práve kvôli konfliktu so živnostenským zákonom a deklarovanými istotami pre podnikateľské prostredie a zamestnanosť táto vyhradzujúca podoba na betón nemá nádej prejsť. Vládny návrh je v týchto dňoch zrejme na ceste do NRSR.
Keď si pozriete pdf - vznesené pripomienky z úvodu, je tam niekoľko pozoruhodných vecí, ktoré nám dávajú istotu, že sa nič vážne nedeje. Ide o tieto časti :
OAP SVL – nad rámec návrhu – upozorňuje na precedens súdneho dvora EU proti zväzu portugalských účtovníkov, ktorí si vyhradili nejaké práva, ktoré diskriminovali konkurenciu v hospodárskej súťaži, čo je v zmluve o fungovaní EU zakázané.
SKDP – k čl. 1, bod 2 žiada upresniť pojem, ale zdôrazňuje, že ... nie sú dotknuté oprávnenia na výkon činnosti v súlade so zákonom, napr. o advokácii, ani so živnostenským. To ešte raz zdôrazňuje v odôvodnení, že kde sa sa poradenstvo prekrýva s činnosťou iných profesií, nie je ich výkon novelou dotknnutý.
SKDP – k čl. 3, nový bod – návrh nového § 3 je ustanovenie, ktoré nás právom vynervovalo ... ale neprešlo a podľa mňa v tejto podobe anin neprejde. Aj toto, aj ostatné ustanovenia, po zvážení celého kontextu nie sú dravým útokom SKDP na živnosť účtovníka, ktorý robí svojmu klientovi daňové priznania. Ale odôvodnený strach z agresívnych zahraničných firiem, ktoré by neboli člernmi SKDP a vyfúkli by daňové poradenstvo našim poradcom v tých najlukratívnejších zákazkách zahraničných podnikateľov na Slovensku. K tomu sa viaže zrejme aj návrh tých beštiálnych sankcií a ich sadzieb. Toto možno názorovo iba podporiť. Veď práve na toto sú tu ! Nie na lepenie bločkov z igelitiek za nás !
Keď som sa pred cca 20 rokmi ocitol z postu vedúceho podnikovej učtárne na ulici, mal som aj povolenie na daňového poradcu /práve kvôli tomu …/. Vtedy sa to dalo. V tom čase vznikla komora a tieto povolenia zanikli. V tých časoch som robil daňové priznania pre pilčíkov a chovateľov, ktorí predávali svoje býky do mäsokombinátov. Časom som sa začal uchádzať o členstvo v komore. Absolvoval som plný kurz pre prípravu na skúšky, vtedy stál len dva moje mesačné platy, ale stál zato. Nielen, že mi dal nové vedomosti, ale aj upevnil moje sebavedomie, že som patril do tej lepšej polovice uchádzačov. Na konci kurzu mi oznámili, že nespĺňam požiadavku vzdelania, lebo moja vysoká škola nemá v názve ekonomická. Hoci som mal tri dvojsemestrálky z ekonomiky aj účtovníctva a 5 ročnú prax vedúceho učtárne. Nepomohlo. Pri defenzívnej debate s vtedajšou hlavnou celebritou SKDP došlo aj na tému, či vôbec môžem živnostníkom robiť daňové priznania, keď im vediem celoročné účtovníctvo ? Celebrita povedala … že prečo nie ? Že okrem názvu tlačiva tam nevidí nič extra daňové. Veď je to iba sumarizácia účtovných údajov a nejaké zaradenie a vylúčenie položiek. Potom prenásobenie sadzbou a hotovo. Navyše je to v PÚ posledný účtovný doklad roka. Iba že nemôžem svojich klientov zastupovať pred súdom kvôli dani a otvoriť si kanceláriu na daňové poradenstvo. Odvtedy som sa toho držal a darilo sa. Teraz som sa ocitol na krátku chvíľu tam, kde pred 20 rokmi. Asi som sa naučil cestovať v čase, ako tibetský mních. Našťastie už som na zemi a v reálnom čase.
Nebojte sa ! Robte svoje daňové priznania ďalej. S presvedčením, že nejde o nič iné, než zostavenie DPPO, ako posledného účtovného dokladu roka. Po ktorom ešte musím urobiť rýchlo účtovnú závierku a stíhať odovzdanie na poslednú chvíľu. Alebo rutinné zostavenie DPFO, ktoré si živnostník z môjho účtovníctva sám nevie zostaviť. Toto všetko je náplň účtovníka, nie žiadneho daňového poradcu. Náplňou poradcu nie je makať na dokladoch. Ale radiť tam, kde účtovníkovi nedostačuje bežná rutina a potrebuje odbornú pomoc. Aj to len vtedy, ak si ju účtovník objedná v trhovom prostredí. Nie nariadením zákona o povinnom vyhradení časti jednej nedeliteľnej práce. Ale … neotvárajte si kancelárie s daňovým poradenstvom. A ak nemusíte, nefakturujte nič, čo by mohlo byť čistým daňovým poradenstvom. Aj keď na to máte. Ale … keď príde susedka odvedľa, že jej neprijali žiadosť o ročné zúčtovanie a potrebuje podať daňové priznanie, kľudne jej ho z dodaných podkladov urobte. Aj za primeranú odmenu, ktorá bude určite nižšia, ako od daňového poradcu a v súlade s odbornou, rutinnou, administratívnou prácou. Lebo … otravovať s tým daňového poradcu je také, ako … požiadať renomovaného akademického maliara, aby vám cez víkend prišiel vymaľovať kúpeľnu.
9 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

klbko49
pre všetkých tých, čo akosi nevedia túto právnu úpravu "rozdýchať " len toľko, že konečne sa prijíma rozumná zákonná úprava a dúfam, že znamená ešte len začiatok ďalších zmien v klondajku, ktorý sa dnes nazýva účtovníctvom.
.
.
Tak že vážení kritici zákona, prestaňte nadávať na štát, vyplakávať nad tým, že po vás niekto zrazu chce odbornosť a ak si chcete naďalej zachovat svoju profesiu, prispôsobte sa a vzdelávajte sa. Potom sa bude aj na tomto portáli diskutovat kvalifikovane a odborne, namiesto prázdneho klebetenia.
Skrátila som Tvoj príspevok, aby ten môj nebol s citáciou pridlhý.
Nevyplakávame nad tým, že niekto (zákonodarca) by chcel vrátiť, resp. dať profesii účtovníka spoločenskú prestíž. Pre nás, čo už máme za sebou pár rokov účtovania, ročných závierok, preštudované stohy zákonov a absolvované nejedno školenie je to doslova profesionálna satisfakcia. Ale v tejto novele nejde o toto. Zvýhodňuje sa činnosť daňových poradcov. Nič proti nim nemám, ale na základe dlhoročnej praxe si neviem predstaviť, ako by práve novelou navrhované úpravy mohli prispieť k lepšiemu výberu daní. Určite nie v tejto podobe. Účtovník otvára účtovný rozvrh, účtovník posúdi druh nákladu, účtovník posúdi daňovú uznateľnosť nákladu. Ak dodá daňovému poradcovi hlavnú knihu na spracovanie daňového priznania, tak je buď daňový poradca veštec, alebo bude musieť prezrieť jednotlivé položky, aby účtovníka skontroloval. Aby parlament nehľadal teplú vodu, ten, kto doteraz kontroloval správnosť účtovania, sa volá audítor, a ten skutočne skontroluje celé účtovníctvo. Zákon presne vymedzuje právnickým osobám povinnosť auditu, a práve rozsahom podmienok povinného auditu sa počet firiem podliehajúcich auditu znížil. Prečo nie je v zákone pripomienka, presnejšie, prečo sa nepripravuje novela zákona o povinnosti auditu so znížením hranice imania, obratu a počtu zamestnancov? Prečo sa pripravuje novela so zvýhodnením daňových poradcov? V takom znení, že to sami nemôžu fyzicky zvládnuť.
Tým, že sa živnosť vedenie účtovníctva prestalo viazať na kvalifikáciu a prax, sa účtovníctvu venujú aj ľudia, ktorí sa tu pýtajú tak, ako máme možnosť čítať. Ale aspoň sa pýtajú a majú snahu si tú svoju vedomosť - nevedomosť doplniť. Koľkí sú takí, že sa ani neopýtajú. Spolu s podnikateľským folklórom rozhodne neprispievajú k vážnosti profesie účtovníka. Či už robíme ako zamestnanci, alebo na živnosť, musíme ovládať obchodný zákonník, občiansky zákonník, živnostenský zákon, zákonník práce, zákon o účtovníctve, o DPH, o sociálnom zabezpečení, o zdravotnom zabezpečení, o dani z príjmov, daňový poriadok zákon o cestovných náhradách, zákon o bezpečnosti pri práci, zákon o sociálnom fonde a ďalšie, ktoré sa našej práce týkajú. Ak toto parlament novelou zákona ocení ako profesiu hodnú profesionálnej a spoločenskej prestíže, budeme mu len tlieskať. A budeme len radi, ak tí, ktorí by si za odvahu pustiť sa do vedenia účtovníctva po týždňovom kurze zaslúžili Bobríka odvahy, sa z našich radov vytratia.
9 0
Vestman Vestman

Vestman je offline (nepripojený) Vestman

Si vážne myslíte, že Komora vám dovolí urobiť skúšky len tak? Veď čím viac daňových "poradcov", tým menej ziskov pre nich. Myslím, že je nás dostatočný počet na to, aby sa mohla urobiť petícia alebo iné kroky proti schváleniu novely.
9 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Ja som len zvedavá, kto bude mať hmotnú zodpovednosť v prípade pokuty. Účtovník, daňový poradca, konateľ, FO živnostník?

Inak tých dvoch mladých nagelovaných ministrov zo SMERU by mal už niekto poriadne kopnúť do riti. Odkedy doštudovali, sú prisatí na peniazoch daňových poplatníkov, ale múdri sú jak....
8 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja by som asi daňových poradcov nehodnotila takto .....ani nám by sa nepáčilo, ak by nám niekto ubližoval.Nie všetci sú takí ... aj účtovníci nie sú všetci so zárukou kvality. A ak to niekto zovšeobecní tak sa nás to dotýka a boľavo.
Tu hlavne ide o to, že sa niečo potichu deje a preto naše emócie,lebo nevieme čo.U mňa už opadli.
Tak si počkajme, možno to len čierno vidíme.
8 0
alumina alumina

alumina je offline (nepripojený) alumina

Ako účtovníčka podnikám od roku 1992, teda už je to riadne rokov. No toto je už priveľa. Niekoľko rokov pred dôchodkom môžem povedať, že tento štát ma dokonale vycical. Za tie roky som platila dane ako divá, na odvodoch som zaplatila neuveriteľné sumy, no môj dôchodok bude možno o 400 eurách. Pritom som nikdy nebola na úrade práce, nikdy som nepoberala nemocenské dávky, Stále som iba platila. Tento štát mi nedal nič. A nakoniec ma oberie ešte aj o prácu. Mám zamestnancov, mám klientov, ktorí si ma vážia, čo im mám povedať, keď sa budú so mnou radiť? Choďte za daňovým poradcom, lebo ja nesmiem. Veď niektorí sú pri mne dlhé roky. Je to veľmi smutné. A daňoví poradcovia nech sa tiež snažia makať a nebrať hotovú prácu účtovníkom. Lebo o tom to všetko je. No keď im to schvália, väčšina účtovníkov skončí. Buď sa budú musieť zamestnať, alebo pracovať na čierno.
8 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať