Zavrieť

Porady

A čo na to účtovníci?

srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

vyberám z pripomienok v mpk (pridané na poslednú chvíľu 17.06.2013) - slovenskej komory daňových poradcov k novele zákona č. 78/1992 - o daňových poradcoch a skdp:


... Za § 2 navrhujeme vložiť nové znenie § 3 takto:

㤠3
Daňové poradenstvo
(1) Daňovým poradenstvom je podnikanie2) , ktorého predmetom je poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov (ďalej len „daň“), ako aj v iných veciach, ktoré s daňami súvisia.
(2) Daňové poradenstvo podľa odseku 1 zahŕňa najmä:
a) poradenstvo pri vypracovaní a vypracovanie priznaní, hlásení, výkazov a prehľadov k daniam,2a)
b) poradenstvo pri zisťovaní základu dane a dane a pri plánovaní daní,2a)
c) poskytovanie stanovísk a vysvetlení pre klientov k aplikácii právnych predpisov v oblasti daní,
d) vedenie povinných evidencií vo veciach daní pre klienta,
e) podávanie priznaní, hlásení, výkazov a prehľadov k daniam v mene klienta,

f) poradenstvo pri vypracovaní a vypracovanie žiadostí o záväzné stanovisko podľa osobitného predpisu,2b)
g) zastupovanie klienta v konaní3) pred orgánmi verejnej moci.“.

Poznámky pod čiarou č. 2, 2a), 2b) a 3) znejú:
„2) § 2 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.
2a) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti (CPA) a ktorým sa zrušuje Nariadenie Rady (EHS) č. 3693/93.
2b) § 53a až 53c zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č...../2013 Z. z.
3) Napríklad zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.

Odôvodnenie:
V novom znení § 3 v odseku 1 sa navrhuje všeobecná definícia daňového poradenstva. Daňovým poradenstvom je podnikanie, t.j. činnosť vykonávaná sústavne, samostatne, vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosahovania zisku. Predmetom tejto činnosti je poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov a iných povinných platieb, ako aj v iných veciach, ktoré
s daňami súvisia. Definovanie daňového poradenstva ako podnikania teda vylučuje z tejto definície svojpomocné riešenie daňových problémov pre vlastnú potrebu, zostavovanie daňových priznaní pre seba alebo bezodplatne pre blízke osoby, zostavovanie priznaní a riešenie daňových záležitostí zamestnancom pre zamestnávateľa a podobne.
Odsek 2 obsahuje neúplný výpočet niektorých činností, ktoré sa považujú za daňové poradenstvo, ak sú splnené všeobecné definičné znaky daňového poradenstva podľa odseku 1.
Výpočet týchto činností v rámci daňového poradenstva vychádza najmä z vymedzenia činností Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti (CPA) a ktorým sa zrušuje Nariadenie Rady (EHS) č. 3693/93, ako aj z ustanovení zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňového poriadku) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Navrhujeme nové znenie § 29 :

„§29

(1) Ak daňové poradenstvo vykonáva za odplatu fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nemá osvedčenie na výkon tejto činnosti, považuje sa to za správny delikt a daňový úrad 8) jej uloží pokutu
a) od 100 eur do 10 000 eur, ak ide o fyzickú osobu,
b) od 1 000 eur do 50 000 eur, ak ide o právnickú osobu.
(2) Na účely preverenia skutočností podľa odseku 1 je daňový úrad oprávnený vykonať miestne zisťovanie.8a)
(3) Na konanie o uložení pokuty sa použijú ustanovenia osobitného predpisu.3) Nezaplatená pokuta po lehote splatnosti sa vymáha rovnako ako daňový nedoplatok.8b)
(4) Pokuta je príjmom štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 8a) a 8b) znejú:
„8a) § 37 a nasl. zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
8b) § 2 písm. f) zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.

Odôvodnenie:
Upresňujú sa oprávnenia daňového úradu v oblasti ukladania sankcií za porušenie zákona pri zistení neoprávneného podnikania v oblasti daňového poradenstva bez príslušného oprávnenia (osvedčenia na výkon činnosti daňového poradcu).
Ak daňové poradenstvo vykonáva za odplatu fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nemá osvedčenie na výkon tejto činnosti, daňový úrad jej uloží pokutu vo výške ustanovenej v odseku 1.
Daňový úrad môže zistiť skutočnosť, že fyzická osoba alebo právnická osoba vykonáva daňové poradenstvo bez oprávnenia, na základe podnetu tretej osoby, iného orgánu verejnej moci, alebo aj vlastnou činnosťou. Aby bolo možné preveriť skutočnosti relevantné pre uloženie pokuty, explicitne sa ustanovuje právomoc daňového úradu vykonať za týmto účelom miestne zisťovanie, ktorého procesná úprava je obsiahnutá v Daňovom poriadku. Pokuta sa udeľuje v konaní, ktoré sa spravuje ustanoveniami tej istej procesnej normy – Daňového poriadku. V prípade nezaplatenia alebo čiastočného nezaplatenia sumy uloženej pokuty sa táto bude vymáhať rovnako ako daňový nedoplatok. Príjmy z pokút budú tak ako doteraz príjmom štátneho rozpočtu. ....
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
IVETA N
A potom načo si budem robiť svoju prácu,keď nebudem môcť urobiť žiadne výstupy a ako to deň daňový poradca ,,mechanicky,, preklopí keď nebudú výstupy? A to nepíšem o tom , že keď dám výstupy či vôbec na základe týchto výstupov to dokáže preklopiť/ do tlačív DPH, prehľadov.../ , lebo bez znalosti toho aby vedel čo bolo zaučtované to si myslím nedokáže .
Ale budeš môcť. Len si to nebudeš môcť nechať zaplatiť.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

IVETA N
A potom načo si budem robiť svoju prácu,keď nebudem môcť urobiť žiadne výstupy a ako to deň daňový poradca ,,mechanicky,, preklopí keď nebudú výstupy? A to nepíšem o tom , že keď dám výstupy či vôbec na základe týchto výstupov to dokáže preklopiť/ do tlačív DPH, prehľadov.../ , lebo bez znalosti toho aby vedel čo bolo zaučtované to si myslím nedokáže .
Veru, tak som to aj myslela....buď robiť zadarmo, alebo pekne výstupy povytláčať pre daňového poradcu...a on si s tým už poradí....mechanicky preklopí.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
heket
Veru, tak som to aj myslela....buď robiť zadarmo, alebo pekne výstupy povytláčať pre daňového poradcu...a on si s tým už poradí....mechanicky preklopí.
No on nie "mechanicky", ale "odborne". "A vo tom to je"
2 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

Tak to idem rázne, vulgárne , pekne po SLOVENSKY a od srdca napísať do jednej témy , že kam KRÁČA SLOVENSKO ....
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

marjankaj
heket
Veru, tak som to aj myslela....buď robiť zadarmo, alebo pekne výstupy povytláčať pre daňového poradcu...a on si s tým už poradí....mechanicky preklopí.
No on nie "mechanicky", ale "odborne". "A vo tom to je"
my to robíme odborne a tvrdia, že mechanicky...takže, keď oni odborne, tak potom logicky to musí byť len mechanicky...nie?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
heket
marjankaj
heket
Veru, tak som to aj myslela....buď robiť zadarmo, alebo pekne výstupy povytláčať pre daňového poradcu...a on si s tým už poradí....mechanicky preklopí.
No on nie "mechanicky", ale "odborne". "A vo tom to je"
my to robíme odborne a tvrdia, že mechanicky...takže, keď oni odborne, tak potom logicky to musí byť len mechanicky...nie?
Nie, oni budú mať na to "dekrét" na rozdiel od teba.
Podobne ako je rozdiel, keď niekto šoféruje bez vodičského preukazu. Dôležitý je papier.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Roky spolupracujem s daňovými poradcami, musím zo zákona, inak by som nie, lebo nikdy som nedostala väčšiu, lepšiu, kvalifikovanejšiu odpoveď ako som už dávno vedela. Účtovníci sme spracovali doklady, daňový poradcovia prekontrolovali za pár hodín. Pri daňovej kontrole našli vždy len drobné chybičky, na ktoré ani daňový poradcovia pri svojej kontrole neprišli. Takže ......o čom to celé je? Odpovede tu už boli...a všetci vieme.....peniaze hýbu svet, aj naše Slovensko.
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

a to ja teraz ako podnikatel budem musiet s kazdou fakturou bezat najprv za danovym poradcom aby mi odobril DPH na vydanej fakture a pri doslych fakturach aby "poradil" predkontaciu na zauctovanie DPH ... potom to dam zauctovat uctovnikovi a s papiermi zase zajdem za danovym poradcom aby laskavo urobil "poradenstvo" a podal DP nasledne znovu odnesiem papiere uctovnikovi aby zauctoval DP DPH ??? ... a kedy budem podnikat?
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

heket
Roky spolupracujem s daňovými poradcami, musím zo zákona, inak by som nie, lebo nikdy som nedostala väčšiu, lepšiu, kvalifikovanejšiu odpoveď ako som už dávno vedela. Účtovníci sme spracovali doklady, daňový poradcovia prekontrolovali za pár hodín. Pri daňovej kontrole našli vždy len drobné chybičky, na ktoré ani daňový poradcovia pri svojej kontrole neprišli. Takže ......o čom to celé je? Odpovede tu už boli...a všetci vieme.....peniaze hýbu svet, aj naše Slovensko.
nemýliš si náhodou "spoluprácu" s daňovým poradcom s povinným auditom ?
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

trochu zle som to napísala...bola spolupráca zo zákona s audítorom, ale vždy chcel majiteľ aj daňového poradcu, aby sa nemusel naťahovať s audítorom...veľké firmy sú o inom...
0 0
Skladaná Skladaná

Skladaná je offline (nepripojený) Skladaná

...to snáď nemyslíte vážne, kto tu vyplakáva a nechce sa vzdelávať??? Ja sa živím účtovníctvom už od roku 1994, čo znamená sústavné vzdelávanie sa a roky precíznej práce, študovania, a.t.ď..... že nie som kvalifikovaná, to ma uráža! Nemám síce vysokú školu, ale strednú odbornú školu ekonomickú a od maturity pracujem v odbore (nebudem tu rozpisovať čím všetkým som prešla), to mám teraz všetko zavesiť na klinec?? Svoju prácu si robím poctivo a zodpovedne, čo svedčí aj to, že nemám núdzu o klientov. Jediné s čím môžem súhlasiť je, že účtovníctvo musí znova nadobudnúť patričnú vážnosť a stať sa viazanou živnosťou a to čím skôr.
12 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Skladaná
...to snáď nemyslíte vážne, kto tu vyplakáva a nechce sa vzdelávať??? Ja sa živím účtovníctvom už od roku 1994, čo znamená sústavné vzdelávanie sa a roky precíznej práce, študovania, a.t.ď..... že nie som kvalifikovaná, to ma uráža! Nemám síce vysokú školu, ale strednú odbornú školu ekonomickú a od maturity pracujem v odbore (nebudem tu rozpisovať čím všetkým som prešla), to mám teraz všetko zavesiť na klinec?? Svoju prácu si robím poctivo a zodpovedne, čo svedčí aj to, že nemám núdzu o klientov. Jediné s čím môžem súhlasiť je, že účtovníctvo musí znova nadobudnúť patričnú vážnosť a stať sa viazanou živnosťou a to čím skôr.
A načo ti to bude, keď smotanu majú zlízať daňoví poradcovia?
1 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
klbko49
áno, súhlasím s vami aj v otázke znižovania hranice pre audit - tadial vedie cesta k dôslednejšej kontrole. Žial dnes je trend opačný (v populistickej viere, že zvýšením limitov pre povinný audit sa odbremenia podnikatelia od byrokracie).

Len by som poopravil vasu predstavu - z hlavnej knihy predsa žiadny DP ani auditor nebude robit daňové priznanie alebo kontrolu učtovníctva. Obidve profesie robia kontrolu priamo kontrolou dokladov podla zvolených krytérií z hľadiska významnosti alebo všetkých dokladov.
Mimochodom, väčšina daňových poradcov pôsobí zároveň aj ako účtovníci alebo auditori.

Je hrozné kam sme sa dopracovali s urovnou cien za prácu učtovníkov, ked v Bratislave je klient schopný navrhovat odmenu za mesačné vedenie podvojného účtovníctva vo výške 20,-€ (lebo doposial mu to za takúto cenu robil iný "účtovník" ) Koľko takýchto "klientov" by profesionálny účtovník musel mať aby zaplatil aspon kanceláriu, min. odvody a ďalšie + mal svoju mzdu na uživenie rodiny. Až sem sme to dopracovali v čase krízy nekontrolovanou čiernou prácou rôznych účtovníkov popri zamestnaní alebo dôchodku.
Iba podotýkam, že audítor nekontroluje, iba overuje a k overovaným skutočnostiam vydáva stanovisko. No ťarcha dokazovania je v konečnom dôsledku na daňovom subjekte.
A tak to bude i po akejkoľvek novele.

Ja som svoj názor na uvedenú novelu už vyjadrila a iba zopakujem, dehonestácia povolania účtovník začala už dávno, keď bola táto profesia presunutá medzi voľné živnosti. Táto novela v ničom nepozdvihuje účtovnícky stav, ako tu kdesi bolo spomenuté. Je to lobing DP a je zameraný iba do ich radov. S účtovníkmi a ich stavom to nemá nič spoločné. Zas len snaha preferovať jednu skupinu na úkor druhej.
5 0
Skladaná Skladaná

Skladaná je offline (nepripojený) Skladaná

...jasné, už by som mala vedieť, že ty pracuješ a smotánku si obyčajne zlízne niekto iný
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre Vase info, dnes sa na FB vyjadril hovorca MFSR Radko Kuruc, ze danovi poradcovia ako obvykle lobuju, ale MF nema zaujem im podlahnut. Uvidime.
14 1
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
http://jurajpolacek.blogspot.sk/2013...ikvidacia.html
4 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jozef Mihál
Pre Vase info, dnes sa na FB vyjadril hovorca MFSR Radko Kuruc, ze danovi poradcovia ako obvykle lobuju, ale MF nema zaujem im podlahnut. Uvidime.
Rozmýšľam, ktorá skupina ľudí má v spoločnosti takéto privilégium a akosi neviem na nikoho prísť.
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

že to môže aj pán hovorca takéto niečo vypustiť z úst.Veď uvidíme ako povedal slepý a padol do jamy
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Áno autor v blogu píše tak ako by bola aj skutočnosť. Táto však poukazuje vôbec na pokrivené skutočnosti v našej spoločnosti-
účtovníčka /podľa mňa ekonóm/ zvládne účtovníctvo vrátane mzdového, komunikáciu s auditorom, obhajobu pred daňovým úradom, evidenciu, poradenstvo a vypracovanie DP za cenu 5krát nižšiu ako daňový poradca bez účtovníctva..... /podnikatelia nebojte sa nemierim na zvýšenie cien účtovníkov 5krát / a to zvládne bez príslušného vzdelávania, znalostí zákonov a pod. napr. oproti daňovým poradcom, či ako to je vlastne?....
2 0
keksicek keksicek

keksicek je offline (nepripojený) keksicek

Mna by aj zaujimalo, kde su vyjadrenia SKCU - preco za nas nebojuje, preco je neustale v uzadi - a to myslim viac - menej vo vsetkom.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať