Zavrieť

Porady

je dotacia z EU zdanitelny prijem

v roku 2004 som bola nezamestnaná.dostala som dotáciu 56900,- na začatie podnikania.Od 20.12.2004 mám živnosť.Dotácia mi nabehla na účet 31.12.2004.Peniaze som použila na nákup v roku 2005.Výdavky si uplatňujem paušálne.Je dotácia príjmom podliehajúci zdaneniu? Ak áno v ktorom roku, 2004, alebo 2005.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    helas je offline (nepripojený) helas

    helas
    Pozri sa do prvej témy - najčastejšie dotazy o dani z príjmu, tam nájdeš
    aj účtovanie dotácie

    ediika je offline (nepripojený) ediika

    ediika
    bola som sa tam pozrieť ,uz asi dve hodinky hľadám túto informáciu. Stále som našla dotácie účtované v jednoduchom účtovníctve . Ale o tom ,keď si chcem uplatniť paušálne výdavky sa nikde nepíše.

    helas je offline (nepripojený) helas

    helas
    Tu som našla jeden príspevok

    Re: Nenávratný príspevok
    Poziadal som o vyjadrenie DR SR v BB, tu je odpoved:
    Od dane z príjmov fyzických osôb nie je oslobodené také plnenie poskytnuté v súvislosti s aktívnou politikou trhu práce, ktorého adresátom je fyzická osoba, ktorej takéto plnenie plynie v súvislosti s výkonom jej podnikateľskej činnosti, z ktorej má príjmy podľa § 6 zákona.
    U daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, sa do základu dane zahrnie príspevok v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do základu dane zahrnul aj výdavok hradený z tohto príspevku. Ak ide o odpisovaný hmotný majetok u daňovníka účtujúceho v jednoduchom účtovníctve, prijatý príspevok na jeho obstaranie sa nezahrnie do základu dane celý v tom zdaňovacom období, v ktorom je prijatý, ale postupne vo výške odpisov zahrnutých do základu dane v jednotlivých rokoch (rovnako ako u daňovníka v podvojnom účtovníctve).
    Za predpokladu, že daňovník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, podľa vyššie uvedeného sa do základu dane zahrnie príspevok v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do základu dane zahrnul aj výdavok hradený z tohto príspevku.
    Ak daňovník neúčtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, ale uplatňuje paušálne výdavky (v roku 2005 vo výške 25 %, od 1.1.2006 vo výške 40 %), neuplatní postup podľa vyššie uvedeného, ale prijatý príspevok zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom ho prijal.

    ediika je offline (nepripojený) ediika

    ediika
    ďakujem za radu, nevieš náhodou z ktorého zákona vychádzali,len pre prípad kontroly,aby som im vedela ukázať ako som k tomu dospela.

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Ja som to učtovala takto:
    Dotácia 01/2005 napr. 70000,- Sk zaučtovala ako výdavok NZD.
    pomaly si kupujem potrebné veci na podnikanie napr. 50000,- SK v roku 2005 vydavok OZD - prevádzková režia.
    K 31.12.2005 urobím Interny doklad Príjem OZD - Iný prijem suma 50000,- Sk.
    Záväzok voči ÚPSVaR Ti ostane do ďalšieho roka 20000,- Sk.

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Chcem sa opýtať či vo výkaze o M a Z nám tých 20000,- SK t.z. nepožitých prostriedkov Dotácie v roku 2005 napíčeme ako záväzokriadok 17. vo výkaze M a Z.
    Prosím ak viete tak mi odpíšte.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nemyslím, že dočasne nepoužitá dotácia je záväzok. To by muselo byť napr. tak, že by bola povinná do určitého dátumu minúť celú dotáciu. V prípade, že by si tak neurobila, bola by si povinná nepoužitú dotáciu vrátiť. Vtedy by to bol záväzok.

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Johanka je to tak ako tvrdíš, dotácia po novom sa má vyčerpať do 1 roka od jej prijatia. Mám Dotáciu zaučtovať ako záväzok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.