Zavrieť

Porady

tichý spoločník

ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Aký je to tichý spoločník? Má aj nejakú zodpovednosť a povinnosti? Ďakujem za odpovede
Usporiadat
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Pozri si ustanovenia §673 ObchZ - zmluva o tichom spoločenstve.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tichý spoločník je oprávnený nahliadať do všetkých obchodných dokladov a účtovných záznamov týkajúcich sa podnikania, na ktorom sa podieľa svojím vkladom podľa zmluvy o tichom spoločenstve. Podnikateľ je povinný poskytnúť tichému spoločníkovi na požiadanie informácie o podnikateľskom zámere na budúce obdobie a o predpokladanom vývoji stavu majetku a financií týkajúcich sa podnikania, na ktorom sa tichý spoločník podieľa svojím vkladom podľa zmluvy o tichom spoločenstve. Podnikateľ je povinný na požiadanie poskytnúť tichému spoločníkovi kópiu účtovnej závierky, ak zákon ukladá podnikateľovi povinnosť mať účtovnú závierku overenú audítorom, a výročnú správu. Ak zo zmluvy medzi podnikateľom a tichým spoločníkom nevyplýva iný spôsob poskytnutia informácií a listín podľa § 675 ods. 2 Obchodného zákonníka, podnikateľ je povinný na žiadosť tichého spoločníka zaslať požadované informácie alebo kópie listín tichému spoločníkovi na ním uvedenú adresu na vlastné náklady, inak je povinný ich poskytnúť v mieste svojho sídla.

Práva a povinnosti voči tretím osobám z podnikania vznikajú iba podnikateľovi. Tichý spoločník však ručí za záväzky podnikateľa, ak jeho meno je obsiahnuté v obchodnom mene podnikateľa, alebo vyhlási osobe, s ktorou rokuje podnikateľ o uzavretí zmluvy, že obaja podnikajú spoločne.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

Zodpovednosť a povinnosti má minimálne, ale bohužiaľ aj práva, v žiadnom prípade by som do niečoho takého neodporúčala ísť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
V ojedinelých prípadoch sú zdierači a dobre zarábajúci ľudia na úkor druhého .:p


Vopred sa ospravedlňujem za výraz , ale treba si dávať pozor .
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

dana9
Zodpovednosť a povinnosti má minimálne, ale bohužiaľ aj práva, v žiadnom prípade by som do niečoho takého neodporúčala ísť.
Zmluva o tichom spoločenstve vzbudzuje averziu najmä pre jej zneužitie bývalými tzv. nebankovými subjektami. Obecne ale to nie je nič zlého. Závisí od okolností aká je to firma, v akom odvetví podniká, akí ľudia ju výkonne riadia atď atď.
Tiché spoločenstvo je pre firmu často zdrojom financovania rozvojových programov (podobne ako predaj vlastných akcií, bankový úver, pôžička od FO a pod.). Pre tichého spoločníka je priestorom pre vklad voľných zdrojov do podnikania iného subjektu s cieľom podielať sa na zisku spoločnosti. Mieru rizika vyvažuje vyššia miera možného zisku, ako je povedzme pri termínovaných vkladoch či obligáciách. Je to forma investovania, kde nemusí ísť o podvod.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

Podľa môjho názoru veľa závisí od samotného znenia zmluvy o TS. Základný rámec totiž umožňuje, aby tichý spoločník získal údaje, sú to však údaje, ktoré môže získať len v ročných intervaloch na základe ročnej účtovnej závierky. V prípade hospodárenia so stratou by sa pomerne znížila aj veľkosť podielu tichého spoločníka.
Zo zákona tiež vyplýva, že tichý spoločník vystupuje vo vzťahu k svojmu partnerovi ako veriteľ, čo znamená, že nemá nárok na vrátenie svojho podielu pred termínom splatnosti, resp. termínom zániku zmluvy.

Tichý spoločník síce môže získať zaujímavý výnos, ale tak isto môže prísť o celý svoj vklad . Preto je dôležité, aby sa v zmluve o TS výslovne vylúčil podiel tichého spoločníka na strate .
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Tichy spolocnik ma PRAVO NA PODIEL NA ZISKU. Ak sa "zodpovedni" dohodnu, ze koncom roka si vyrobia naklady, aby zakonnym sposobom znizili danovu povinnost, ma tichy spolocnik vystarane :-)
0 0
zu1301 zu1301

zu1301 je offline (nepripojený) zu1301

Ja budem asi trošičku mimo témy, ale mám otázku, musí sa tichý spoločník niekam nahlásiť? na daňový alebo iný úrad?
0 0
ferimonter ferimonter

ferimonter je offline (nepripojený) ferimonter

Ahojte, Mam na Vas jednu otazocku, a to, ci ma tichy splocnik narok aj na iny podiel, ako je podiel na zisku. Napr. ci ma narok na vyrovnavaci podiel a na podiel na likvidacnom zostatku prip. na iny podiel.
Dakujem
0 0
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

ferimonter Pozri príspevok
Ahojte, Mam na Vas jednu otazocku, a to, ci ma tichy splocnik narok aj na iny podiel, ako je podiel na zisku. Napr. ci ma narok na vyrovnavaci podiel a na podiel na likvidacnom zostatku prip. na iny podiel.
Dakujem
Tichý spoločník nemá nárok na vyrovnací podiel ani na podiel na likvidačnom zostatku.
0 0
deina deina

deina je offline (nepripojený) deina

Dobry, mam jednu otazku ohladom ticheho spolocenstva. Majitel s.r.o. by chcel pribrat dcery ako tiche spolocnicky pre pripad, ak by sa mu nieco stalo, aby mohla dalej fungovat s.r. o. Moze tichy spolocnik dalej riadit firmu a nakladat s jej majetkom? Alebo nie? Ako by to bolo najlepsie riesit? Dakujem Vam vopred za vsetky nazory a odpovede.
0 0
mi_ke mi_ke

mi_ke je offline (nepripojený) mi_ke

deina Pozri príspevok
Dobry, mam jednu otazku ohladom ticheho spolocenstva. Majitel s.r.o. by chcel pribrat dcery ako tiche spolocnicky pre pripad, ak by sa mu nieco stalo, aby mohla dalej fungovat s.r. o. Moze tichy spolocnik dalej riadit firmu a nakladat s jej majetkom? Alebo nie? Ako by to bolo najlepsie riesit? Dakujem Vam vopred za vsetky nazory a odpovede.
Tiche spolocenstvo pre tento pripad nie je najvhodnejsim riesenim...Ved ak by sa mu aj nieco stalo, jeho obchodny podiel by presiel na dedicov. Ako tiche spolocnicky nemaju ziadny vplyv na riadenie spolocnosti a to ani v pripade, ak by nastala situacia, ktora by nastat mohla (smrt). Je to len ich majekova ucas v spolocnosti, maximalne maju moznost byt informovane o riadeni spolocnost. Celkovo institut ticheho spolocenstva je u nas nedokonalym institutom....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tichý spoločník formou dodania materiálu prispel do firmy SZČO , spôsobom že vystavil faktúru v mene a na účet SZČO cez ktorú sa predal dodávateľovi stavebného materiálu nespotrebované zásoby zrejme z firmy tichého spoločníka .FA bola vystavená na dodávateľa stavebného materiálu pre SZČO .U SZČO sa táto faktúra javí ako dodávateľská fakúra . Ja som ju riadne zapísala do evidencie odoslaných faktúr a Knihy pohľadávok .

SZČO zriaďuje stavbu , na ktorú zakúpil v tom čase stavebný materiál .Dodávateľ ktorý kúpil materiál ako od SZČO a zároveň aj dodal stavebný materiál SZČO vystavil Dohodu o vzájomnom zápočte pohľadávok .

Môj pohľad tento krok a stav aký je v skutočnosti a na tiché spoločenstvo je taký , že túto transakciu čo spravili , nemôžem považovať za tiché spoločenstvo , nakoľko sa uskutočnil riadny predaj a započítaná čiastka vstupuje SZČO do základu dane - cez príjem OVZD .
SZČO vlastne predal stavebný materiál , ktorý mu nefiguruje v skladových zásobách , ani nemá doklad odkiaľ vlastne tieto prebytočné zásoby vzal .Nezaoberá sa predajom stavebného materiálu .Zmluvne s tichým spoločníkom nemajú nič dojednané ohľadom tejto transakcie .


Máte na to iný názor ?
0 0
Samuel Rast Samuel Rast

Samuel Rast je offline (nepripojený) Samuel Rast

Pri likvidácii má postavenie ako veriteľ spoločnosti (bez prednostného postavenia) a teda má nárok na vrátenie výšky svojho vkladu zvýšeného o zisk alebo zníženého o stratu.
0 0
Samuel Rast Samuel Rast

Samuel Rast je offline (nepripojený) Samuel Rast

Ja mám dve otázky:
1. môže tichý spoločník vložiť celé základné imanie do sro a vyplácať si potom 100% zisku?
2. Môže sro fungovať len z vkladu tichého spoločníka a ako by sa takýto vklad zapisoval do obchodného registra (alebo nezapisoval?)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tichý spoločník nespláca ZI, to musí splatiť spoločník /"netichý"/.
tichý spoločník vklada svoje peniaze a eviduje pohľadávku, z ktorej mu vyplývajú benefity v zmysle zmluvy o tichom spoločenstve.
Ak tichý spoločník poskytne prostriedky na splatenie ZI (ot.č.1), tak nevzniká vzťah k sro, ale k spoločníkovi. Ako sa oni medzi sebou dohodnú, je ich vec. Riadny spoločník má nárok na podiel na zisku - ak ho v zmysle dohody v plnej výške odovzdá tichému spoločníkovi.....ok.
ot.č.2 - vyplýva odpoved z predchádzajúceho textu. De iure bude vždy v OR figurovať splatené ZI riadneho spoločníka.
2 0
mr2 mr2

mr2 je offline (nepripojený) mr2

som kto som len ma nehodnotte prosim podla mojej gamat"y"ky... :) ...viac
zdravim Vas, rad by som sa spytal, ta zmluva o tichom spolocenstve sa da niekde stiahnut?

ma ju len tichy spolocnik a konatel s.r.o s ktorym sa dohodne?

da sa tam zadefinovat aby mal podiel na zisku len z isteho projektu (nie vsetkych aktivit tej s.r.o.) a rovnako aj naklady len na ten projekt?

ak sa firma dostane do problemov (danove uniky, pozicanie penazi nespravnym ludom, pozicanie penazi od nespravnych ludi) moze mat tichy spolocnik nejake problemy? alebo ho okrem jednej zmluvy ho nic s danou s.r.o. nespaja?

ako je to pri vyplacani zisku, musim to potom ako fyzicka osoba zdanit? alebo len mi "donesie obalku" a tie peniaze uz budu zdanene v jeho firme..

pytam sa lebo mam ponuku byt v jednej s.r.o. ako tichy spolocnik, no majitela az tak dobre nepoznam a teda rad by som vedel veci aj po pravnej stranke "keby niečo", dakujem za odpovede
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

zu1301 Pozri príspevok
Ja budem asi trošičku mimo témy, ale mám otázku, musí sa tichý spoločník niekam nahlásiť? na daňový alebo iný úrad?
Toto by aj mna zaujimalo.
0 0
Klara321 Klara321

Klara321 je offline (nepripojený) Klara321

Tichý spoločník sa nikde nenahlasuje a nezapisuje, ani na DU, prave preto je tichy Ked sa bude pripadna danova kontrola zaujimat, predlozis Zmluvu o tichom spolocenstve, to je vsetko.
0 0
Klara321 Klara321

Klara321 je offline (nepripojený) Klara321

My mame vo firme tiez ticheho spolocnika, podiel na obchodnom majetku ma 66,66%, podiel na zisku ma vsak Zmluvne dohodnuty na 95% zo zisku, kedze ma kontakty, bez neho by sme nezarobili ani 1Euro, preto taky podiel na zisku. Ja mam len trochu pochybnosti, ze ci je v sulade s Obchodnym zakonnikom aby mal tichy spolocnik dohodnuty podiel na zisku iny ako je jeho podiel na obchodnom majetku spolocnosti. Pytala som sa na to aj nasej pravnicky, podla nej je to o.k., ale nezdalo sa mi, ze by s tym mala nejake skusenosti. Vy si co o tom myslite?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať