Zavrieť

Porady

Co ma caka v praci po rodicovskej dovolenke?

V septembri sa mam vratit z rodicovskej dovolenky do prace. Pozicia, ktoru som vykonavala pred MD uz neexistuje. Bola mi ponuknuta pozicia, ktora je naplnou uplne ina ako ta, ktoru som vykonavala, Nechcem ju prijat. Ake moznosti mam a na co mam narok. Vo firme pracujem 17 rokov. dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Uršula, ak zamestnávatel nemá pre teba vhodnú prácu v zmysle pracovnej zmluvy, pokús sa s ním dohodnúť na ukončení pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. b). Tento dôvod musí byť v dohode uvedený. Nedávaj si žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou sama, nepodpisuj žiadnu dohodu, v ktorej nie je uvedený výpovedný dôvod - prídeš o odstupné.

    Mesiac pred dovršením 3 rokov veku dieťaťa písomne oznám zamestnávatelovi ukončenie rodičovskej dovolenky. Ak ti zostala nevyčerpaná dovolenka, nasledujúci deň po skončení RD požiadaj o čerpanie jedného dňa dovolenky, ostatnú dovolenku nech ti preplatí + odstupné, na ktoré ti vznikne nárok. Výrazne ti to ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti.

    Ak pracovný pomer skončí dohodou, nárok na odstupné podľa odpracovaných rokov nájdeš tu

    (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    môžeš dať výpoveď (ale je to iba možnosť, nie rada, práve naopak). Máš nárok na prácu podľa pracovnej zmluvy, tak si prečítaj tú svoju a zváž, či náplň novej práce tomu zodpovedá alebo nie.
    §157 v Zák.pr.
    (2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.
    Naposledy upravil KEJKA : 01.07.13 at 09:05 Dôvod: upresnenie pre nedorozumenie
    Llívia Prečo by si mala dať výpoveď Ursula1, keď jej zamestnávateľ nemôže prideliť prácu dohodnutú v pracovnej zmluve?
    KEJKA to nebola rada, len možnosť, kvôli nedorozumeniu som odpoveď upresnila.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Ak táto nová pozícia nemá nič spoločné s prácou, ktorú máš dohodnutú v pracovnej zmluve (pozri aj jej popis, ak ho máš v prac. zmluve uvedený), oznám zamestnávateľovi, že nesúhlasíš s preradením na iné miesto - nie si povinná inú ponúknutú prácu prijať. Výpoveď si nedávaj. Ak zamestnávateľ nemá pre teba prácu dohodnutú v pracovnej zmluve, výpoveď ti má dať on a máš nárok na 3-mesačné odstupné.

    Zákonník práce
    § 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
    (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
    b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,


    § 62 Výpovedná doba
    (3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej
    a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
    b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

    § 76 Odstupné
    (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

    (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ursula1 dakujem za rady.
    Ako to vyzera v praxi, ked neprijmem ponuku a zamestnavatel mi da vypoved. Kde pracujem pocas vypovednej lehoty, ked moja pozicia neexistuje?
    KEJKA môžete sa aj dohodnút na okamžitom ukončené PP z dôvodu nadbytočnosti. Ten dôvod tam uvedený byť musí kvôli odstupnému.
    ursula1 to mi ale zamestnavatel vyplati 4 mesacne platy, takto by som mala narok na 5 mesacnych platov, ak tomu dobre rozumiem. Ako je to s vypoctom podpory v nezamestnanosti? Z akej sumy sa vypocitava? Je potrebne vypisat si dovolenku, aby tato suma bola vyhodnejsia? dakujem,
    KEJKA asi tých 4-5 platov berieš aj s prípadnou výpovednou dobou, lebo samotné odstupné je menej /za 17 rokov//.
    Nebola by som až taká optimistka, čo sa týka vyplatenia odstupného, práve tu sa stretávame s mnohými prípadmi, ked zam-eľ chce nejako vykľučkovať z povinnosti vyplatiť odstupné. Napr. ponukou inej práce a pod. dokonca tak že odstupné jednoducho nevyplatí a nechá to na býv.zam-ca, nech sa súdi. Bývajú s tým ťahanice, ver.
    ursula1 plati teda ze je subeh vypovednej lehoty a odstupneho, ak mi da zamestnavatel vypoved z nadbytocnosti? alebo dostanem iba odstupne? nejako sa z toho neviem vysomarit. A meviete z akej sumy sa vypocitava denny vymeriavaci zaklad na vypocet podpoty v nezamestnanosti? dakujem.
    veronikasad Zostala ti nevyčerpaná dovolenka ?
    ursula1 ano zostala
    Llívia Kejka, okamžité skončeni prac. pomeru je niečo úplne iné ako DOHODA o skončení pracovného pomeru k určitému dátumu. Prosím, nepliesť dokopy ;-)
    Llívia Ursula1, to "neužitočné" si nevšímaj, to je od Alaya1, učiteľky (v osobitnej škole?), o pracovnom práve nemá šajnu a ja zase nemám šajnu, prečo sa k tomu vyjadruje, keď o tom vie figu borovú.
      zbaliť

    Co ma caka v praci po rodicovskej dovolenke?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.