Zavrieť

Porady

Môže inšpektor práce kontrolovať remeselníka (živnostníka) v mojom byte pri oprave napr. vodovodnej prípojky?

Inšpekcia práce sa vykonáva
a) na všetkých pracoviskách zamestnávateľov a fyzických osôb, ktoré sú podnikateľmi a nie sú zamestnávateľmi, vrátane pracovísk nachádzajúcich sa na súkromných pozemkoch a v obydliach fyzických osôb,

b) vo všetkých priestoroch, v ktorých domácky zamestnanec vykonáva dohodnutú prácu a v ktorých zamestnanec vykonáva prácu podľa dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Súkromným pozemkom sa myslí pozemok živnostníka, alebo akejkoľvek inej dotknutej osoby?
Ak ja, ako súkromná osoba nemusím vpustiť do domu(bytu) ani policajta bez súdneho príkazu, ako ma inšpektor práce donúti, aby som vpustila jeho na kontrolu živnostníka?
Naposledy upravil ankaza : 05.07.13 at 07:57
Antea Možno som trochu mimo, ale tak ako Wilma sa pýtam, čo chce inšpektor IP so živnostníkom, ktorý nie je zamestnávateľ? By som typovala iniciatívneho suseda.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Celé je to trošku zložitejšie ako by sa mohlo zdat.
    Inšpektorát práce je pri výkone inšpekcie oprávnený vstupovať aj do cudzích obydlí, pokiaľ spĺňajú definíciu o rozsahu inšpekcie uvedenú v zákone č. 125/2006, Zákon o inšpekcii práce.
    § 2 , ods. 2
    Inšpekcia práce sa vykonáva

    a) na všetkých pracoviskách zamestnávateľov a fyzických osôb, ktoré sú podnikateľmi a nie sú zamestnávateľmi, vrátane pracovísk nachádzajúcich sa na súkromných pozemkoch a v obydliach fyzických osôb,
    Preto vstup do obydlia nie je trestný z hľadiska zákona, pretože trestný zákon (Zákon č. 305/2000) síce vraví, že
    § 194
    Porušovanie domovej slobody
    (1) Kto neoprávnene vnikne do obydlia iného alebo tam neoprávnene zotrvá, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
    (2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
    a) závažnejším spôsobom konania,
    b) prekonaním prekážky, ktorej účelom je zabrániť vniknutiu,
    c) najmenej s dvoma osobami, alebo
    d) z osobitného motívu.
    (3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
    a) voči chránenej osobe, alebo
    b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
    zároveň ale trestný zákon vymedzuje aj okolnosti vylučujúce protiprávnosť činu, napríklad:
    § 28
    Výkon práva a povinnosti
    (1) Čin inak trestný nie je trestným činom, ak ide o výkon práva alebo povinnosti vyplývajúcich zo všeobecne záväzného právneho predpisu, z rozhodnutia súdu alebo iného orgánu verejnej moci, z plnenia pracovných či iných úloh alebo zo zmluvy, ktorá neodporuje všeobecne záväznému právnemu predpisu ani ho neobchádza; spôsob výkonu práv a povinností nesmie odporovať všeobecne záväznému právnemu predpisu.
    Prípadne môžu každého inšpektora vymenovať agentom, potom by mohli aj vraždiť nepoctivých živnostníkov.


    Či sú, alebo nie sú tieto ustanovenia v rozpore s Ústavou, predovšetkým s čl. 23, ods. 3
    (3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy.
    Bolo by dôležité zodpovedať na otázku, či je obydlie, v ktorom inštalatér mení vodovod, obydlím, ktoré sa používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti. Podľa môjho názoru by takým obydlím mala byť len stabilná prevádzka alebo súvisiaci priestor, nie obydlie v ktorom je služba poskytovaná. To ale záleží na rozhodnutí Ústavného súdu v prípadnom spore.

    Podľa môjho názoru si povinná strpieť výkon kontroly inšpektorátu práce, nakoľko trestný zákon v spojitosti so zákonom o inšpekcii práce im toto právo priznáva. O neplatnosti tohoto práva sa môžeš domáhať na Ústavnom súde.
    V prípade ústavnej sťažnosti musíš byť ako sťažovateľ zastúpená právnym zástupcom, pár ich nájdeš aj tu na porade
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj § 2 , ods. 2
    Inšpekcia práce sa vykonáva
    a)........ a v obydliach fyzických osôb,

    Tak toto je dobré
    Teda inšpektor práce môže vstúpiť do ktoréhokoľvek obydlia ktorejkoľvek FO.
    Načo by si polícia vybavovala súdny príkaz, keď tam môže poslať inšpektora práce (kumulovaná funkcia)

    A aké sankcie udelia tomu, kto ich napriek všetkému do svojho obydlia nevpustí?
    blavaciko §20, ods 2: "Fyzickej osobe nachádzajúcej sa na pracovisku zamestnávateľa, ktorá marí výkon inšpekcie práce, môže inšpektorát práce uložiť poriadkovú pokutu vo výške od 65 eur až do 650 eur."

    Zakon o inspekcii ale uz nehovori o fyzickej osobe nachadzajucej sa na pracovisku FO, ktora je podnikatelom ale nie zamestnavatelom
    marjankaj Ešte raz. Trochu to preformulujem vypustením prvej časti.
    §2 ods.2a
    Inšpekcia práce sa vykonáva aj v obydliach fyzických osôb.
    Ako sa má vykonať, keď ju do bytu občan vevpustí?
    blavaciko nuž ako... inšpektor práce by mohol uložiť poriadkovú pokutu vo výške 650,- € a kontrolu opakovať (napr. o 5 minút?).

    Samozrejme inšpektor sa nesmie do obydlia dobíjať ničením majetku.

    Mne osobne by ale nevadilo, keby inšpektor prišiel kontrolovať ku mne živnostníka (1 inšpektor, nie dvadsiati naraz). Pokiaľ to ale niekomu vadí, musí sa obrátiť na ústavný súd.

    Teda, aby sme si rozumeli. Ty samozrejme inšpekciu k sebe do bytu pustiť nemusíš. Len treba počítať s následkami. (poriadková pokuta)
    marjankaj Teda inšpektor ti povie formulku, že prišiel skontrolovať nejakého živnostníka a ty ho musíš vpustiť do bytu? Aj keď tam nijakého nemáš? A máš sa obrátiť na ústavný súd? Pred tým, alebo až potom?
    Teda inšpektor práce je skoro ako kedysi inkvizítor?

    A komu by tú pokutu uložil? Veď tá fyzická osoba sa nachádza vo svojom dome a nie na pracovisku zamestnávateľa. §20 ods.2.
    blavaciko Presne o tom hovorím, že v prípade, ak robotník robí ako zamestnanec firmy u niekoho nejakú fušku, inšpektor môže uložiť pokutu za marenie inšpekcie. Pokiaľ je to ale živnostník, tak takúto možnosť zákon nerieši.

    V prípade, ak v byte nikoho nemáš, už to nie je pracovisko, teda sa tam inšpekcia nevykonáva.

    Ústavný súd ako taký nerieši legálnosť konania (ako takú), ale legálnosť zákonov.
    marjankaj No veď zákon to nerieši.
    Ak ja ako občan v byte nikoho nemám, tak tam inšpekcia nemá čo robiť.
    Ale ak mi tam nejaký živnostník niečo opravuje, tak by som tam tú inšpekciu pustiť mal.
    Kto má dokazovať, či inšpektor má vstúpiť do bytu? A kto rozhodnúť? Súd?
    blavaciko Pokiaľ máš v byte živnostníka, musíš IP pustiť dnu. Čo sa stane, ak tak neurobíš, zákon nerieši. Asi.
    marjankaj Aj keď je iba na návšteve? Prečo by u mňa nemohol byť živnostník na návšteve? Aj to musí inšpektor kontrolovať, čo robím napríklad so živnostníčkou?

    Podľa §2 ods. 2a by inšpektor mal právo vstúpiť do ktoréhokoľvek obydlia(teda aj nepodnikateľa a nezamestnávateľa)
    Ja ako občan ho tam nemusím vpustiť. A žiadna sankcia mi nehrozí podľa toho zákona.
    Ja to nemusím dávať na ústavý súd. Nech to dá na ústavný súd ten, ktorému sa znemožňuje postuopovať podľa tohto zákona.
      zbaliť

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    nie si povinná pustiť si IP do svojho bytu. A okrem iného, kto by ti ho tam poslal živnostníkovi na kontrolu - blbosť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    blavaciko nie je povinna ho pustit, ale IP môže aj tak vstúpiť, nie?
    willma som súkromná osoba, niekto mi opravuje doma vodovod - pozrela by som sa na toho inšpektora, ktorý by sa mi chcel natlačiť do bytu za účelom kontroly - ani policajti bez súdneho príkazu nesmú.
    misoft Kontrolovať môže, ale na POZEMKOCH! Byt je iná kategória - na tú sa vzťahuje Ústava, ktorá zaručuje v čl.16 a čl.21 nedotknuteľnosť osoby a súkromia! A právomoci inšpektora práce nie sú také, aby mohol bez povolenia vstúpiť do obydlia.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ak nie si podnikateľ ani zamestnávateľ, tak ho vpustiť do bytu nemusíš.
    Ale ako má kontrolovať prácu na čierno? Napríklad niekto si akože zamestná upratovačku vo svojom byte(teda sa stane zamestnávateľom) a neprihlási ju do SP a ani sa neprihlási na DU ako platiteľ dane zo závislej činnosti?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    31. Je inšpektor práce oprávnený vstupovať aj na zamestnávateľove súkromné pozemky a komunikácie?

    Áno. Inšpektora práce je zamestnávateľ povinný vpustiť aj na súkromné pozemky a do tých častí obydlia fyzických osôb, ktoré sú pracoviskami (§ 2 ods. 3 zákona o inšpekcii práce), na ktorých sa tiež vykonáva inšpekcia práce. Súkromnými pozemkami a komunikáciami teda rozumieme pozemky a komunikácie alebo tú ich časť, ktorá sa používa na výkon pracovných aktivít zamestnávateľa alebo ktoré treba prekonať cestou k jeho pracovisku.

    Inšpektor práce je pri výkone inšpekcie práce oprávnený vstupovať voľne a kedykoľvek do priestorov a na pracoviská podliehajúce inšpekcii práce a v nevyhnutnom rozsahu na súkromné pozemky a komunikácie (§ 12 ods. 1 zákona o inšpekcii práce). Toto oprávnenie inšpektora práce je v súlade s čl. 2 ods. 2 Ústavy SR, podľa ktorého „štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon“ a v súlade s čl. 21 ods. 3 Ústavy SR, podľa ktorého „ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy“.

    http://www.pp.sk/6585/Inspekcia-prac...PMPP30706.aspx
    misoft Áno - vstupovať do priestorov a pracoviská a na súkromné POZEMKY a KOMUNIKÁCIE - tento zákon však nepovoľuje vstupovať do súkromných bytov - tam je to chránené Ústavou a ani tento zákon to nepovoľuje! O bytoch tam nie je ani slovo.
    §12 ods.1 písm. a:


    a) vstupovať voľne a kedykoľvek do priestorov a na pracoviská podliehajúce inšpekcii práce a v nevyhnutnom rozsahu na súkromné pozemky a komunikácie,


    Teda v súkromnom byte si inšpektor práce ani neškrtne.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ak je v bytovom dome založené spoločenstvo, spoločenstvo môže mať dohodu so živnostníkom na opravu spoločných rozvodov vody v dome, bytoch, tiež , že? Ak vlastník požiada odstránenie závady, poruchy už aj na svojom rozvode v byte, stáva sa ten byt živnostníkovým pracoviskom.

    Len zaboha neviem pochopiť ako sa to inšpektor môže dozvedieť, že kde, v ktorom dome, byte???

    Iná vec je ak má dom správcu a ten má zamestnancov, údržbárov, OSBD, SBD, alebo inak nazvané družstvo. A príde inšpektor na OSBD ... a opýta sa na zamestnancov, údržbarov, kde vykonávajú svoju pracovnú činnosť? Zaklope otvoria sa dvere a prah nemusí prekročiť, požiada údržbárov o predloženie dokladov, aj totožnosti. Mali by, ak nie, OSBD dostane pokutu. A to či zosobní ju, zamestnancovi ???
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj A čo keď ten údržbár je práve u mňa gratuluje k meninám a trošku oslavujeme? Aj vtedy by mal predložiť OP? A je vôbec povinnosťou mať OP stále pri sebe?
    sito Ján, trocha neskoro, ale predsa. Píšeš údržbár, ale život nevylučuje a zmluva o pracovnom pomere s OSBD tiež, že ten u koho vykonáva údržbár svoju prácu, nemôže byť kamarát, alebo aj blízky príbuzný. Ale isto ho šéf údržby nepošle na taký výkon práce ako uvádzaš, a aby doniesol podpísanú faktúru za svoj výkon, a že by ta troška, bol ..., bonus?

    K tomu OP. Ak ho nemáš, povedz policajtom na stanici, nie len ich, ale aj na železničnej, že ťa nemôžu zadržiavať do doby, pokiaľ nezistia, čo si zač? Čo?
    marjankaj Marcel.
    Čo s tým má spoločné šéf? Veď živnostník si šéfuje sám sebe. To nmi naozaj nemôže prísť na návštevu kamarát-živnostník, aby si nejaký inšpektor nevymyslel, že si príde vykonávať svoje povinnosti a bude sa domáhať vstupu do môjho bytu, aby si overil, že sa tam ten živnostník niečoho nedopúšťa? Napríklad nedodržuje bezpečnostné predpisy?
    marjankaj K tomu OP.
    Ak nejaká 14ročná teda OP nemá bude kontrolovaná policajtom, tak ju tiež zadržia na nevyhnutnú dobu, aby zistili jej totožnosť?
    Ak ja pôjdem do obchodu cca 100 metrov, a policajtovi sa budem zdať podozrivý(napríklad nebudem mať reflexnú vestu na prechode- teda ak to schvália), tak ma tiež zadržia a pustia ma až keď zistia moju totožnosť?
    Poznáš taký paragraf, podľa ktorého musím mať pri seboevždy OP? Napríklad aj na kúpalisku?
    blavaciko Pokiaľ u teba živnostník neživnostničí, inšpektor môže len klopať na dvere.

    Mimo témy: Polícia ťa môže za účelom zistenia totožnosti zadržať max. na 24 hodín. Potom ťa buď prepustí, alebo odovzdá súdu.
    sito Ján, samozrejme, že je šéfom svojho, šéfa. Preto som napísal, že zaboha nemôžem pochopiť ako sa dozvie, môže dozvedieť inšpektor, že kde, v ktorom dome, byte je, pracuje.

    Ale na OSBD nemôže byť každý šéf ...
    sito K OP.

    162/1993, §1, odsek 1

    Občiansky preukaz je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky (ďalej len „občan“) preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky a ďalšie údaje zapísané v občianskom preukaze.

    173/1993, § 18, odsek 1

    Policajt je oprávnený vyzvať osobu, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti.

    odsek 3

    Ak vyzvaná osoba odmietne preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2, policajt je oprávnený takúto osobu predviesť na útvar Policajného zboru za účelom zistenia jej totožnosti.

    Ale nemusí. Môže jej povedať. Choď, a ži!

    Ale tiež aj tohoto sa môže dožadovať.

    Priestupku sa dopustí ten, kto poruší inú povinnosť uvedenú v zákone o občianskych preukazoch, ak sa takým konaním sťaží plnenie úloh verejnej správy.

    Keď nemá, nepredloží sťaží verejnému činiteľovi, policajtovi plnenie jeho úloh.

    Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 16 €

    Takže, hodne závisí na tom, aký je policajt, človek!
    marjankaj Blavaciko: Pokiaľ u teba živnostník neživnostničí, inšpektor môže len klopať na dvere.

    Podľa toho §2 ods 2a inšpektor práce má právo vstúpiť do obydlia fyzickej odoby. Spoza dverí ťažko zistí, to čo uvádzaš.To by mu stačilo aj zatelefonovať a nemusel by chodiť po kontrolách.
    Ako dôvod by mohol uviesť anonymné oznámenie, ktoré by si mohol aj sám poslať.
    Ak ho ale nevpustíš, tak ti ani tú pokutu nemôže udeliť. Aj keby si tam mal živnostníka, ktorý u teba živnostníči.
    A živnostníkovi tiež za tento delikt pokutu udeliť nemôže. Živnostník predsa nemá právo púšťať niekoho do cudzieho bytu.

    Podľa mňa je ten §2 ods 2a formulovaný "nešťastne" A v tomto prípade je nevykonateľný.
    Teda môže prísť so súdnym príkazom a policajtom. Ale potom už snáď ani nebude mať, čo kontrolovať.

    http://www.trh.sk/clanky/pravna-pora...ydlia-202.html
    marjankaj Doplnil som zátvorkami.
    Obydlie každej fyzickej osoby je "obydlím fyzickej osoby"
    § 2 , ods. 2
    Inšpekcia práce sa vykonáva
    a)[ na všetkých pracoviskách zamestnávateľov a
    (fyzických osôb, ktoré sú podnikateľmi a nie sú zamestnávateľmi), vrátane pracovísk nachádzajúcich sa na súkromných pozemkoch] a
    [v obydliach fyzických osôb,]
      zbaliť

    Môže inšpektor práce kontrolovať remeselníka (živnostníka) v mojom byte pri oprave napr. vodovodnej prípojky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.