Zavrieť

Porady

Môžem zaúčtovať búracie práce do nákladov, keď tam budem stavať novú budovu?

Dobrý deň.

Naša spoločnosť zakúpila pozemok aj zo schátranou budovou. Túto budovu ideme zbúrať a bude nás to stáť dosť veľké peniaze. Potom sa postaví nová stavba. Ako mám zaúčtovať tieto búracie práce? Môžem si to dať do nákladov alebo to zvýši hodnotu novej stavby? Nová stavba bude úplne iná.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je teraz online Mila123

    Mila123
    takéto práce jednoznačne zvýšia hodnotu novej stavby,
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Nemusí to tak byť.
    Mila123 a ako znela otázka zadávateľky? Túto budovu ideme zbúrať a bude nás to stáť dosť veľké peniaze. Potom sa postaví nová stavba....teda????
    marjankaj Nemusí to byť postavené v tomto roku.
    A po zbúraní stavby, môže pozemok aj predať. Kto vie?
    a_je_to ... ale musí. Demolačné práce nemôžu ísť do nákladov. Buď zvýšia hodnotu novej stavby, alebo toho pozemku. Náklady ? ... iba ak pripočítateľné, ale kvôli čomu ? To ... ako s tou DPH minule .... že nemusíš uplatniť odpočet, iba môžeš ... ale kvôli čomu ? Veci sa riešia tak, ako sa patrí, nie v rámci ostatných neužitočných teoretických možností.
    marjankaj Podľa §2i je daňovým výdavkom na dosiahnutie príjmov preukázateľne vynaložený výdavok, ak tento zákon neustanovuje inak.
    Teda aby som dosiahol z predaja pozemku vyšší príjem, tak som dal zbúrať schátralú stavbu. Vieš uviesť § , ktorý zakazuje dať do výdavkov tieto búracie práce? Alebo ustanovuje inak?
    a_je_to … no ak Ti chýba iba ustanovenie proti Tvojej alternatíve úniku, tak tu ho máš :
    § 30d … PÚP
    (7) V účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá obstaráva nehnuteľnosť za účelom ďalšieho predaja, pričom nejde o predaj nehnuteľnosti v nezmenenom stave alebo nie sú splnené podmienky na účtovanie o zákazkovej výstavbe nehnuteľnosti určenej na predaj, sa účtuje na účte 133 –Nehnuteľnosť na predaj. Na účte 133– Nehnuteľnosť na predaj sa účtujú opravy, technické zhodnotenie a súvisiace náklady spojené nehnuteľnosťou, ktoré vznikajú z dôvodu uvedenia nehnuteľnosti do stavu spôsobilého na predaj. Na účte 133 – Nehnuteľnosť na predaj sa účtuje aj obstaranie pozemku, na ktorom sa realizuje výstavba nehnuteľnosti za účelom predaja podľa odseku 6.
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Otázka je, kedy potom?
    Ale ak zbúrate len preto, aby ste tam viacmenej vzápätí stavali novú budovu, tak náklady na likvidáciu barabizne vstupujú do ceny novej budovy.
    Naposledy upravil KEJKA : 10.07.13 at 09:10 Dôvod: preklep
    marjankaj Presne toto napadlo aj mne.
    ekonom1 Ďakujem.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ekonom1 Ďakujem. To som čítala. Lenže tam je likvidácia časti a nie celého komplexu. Jedná sa o to že je to stará nepoužiteľná barabizňa, ktorá tam stojí a my kúpime pozemok. Bohužiaľ je na tom pozemku, tak ju musíme vyvaliť. Podľa mňa by to malo ísť do nákladov na 518.
    Alebo sa mýlim?
    marjankaj Ak tam nebudeš nič stavať, tak do nákladov.
    Neviem čo si z toho čítala. Iba nadpis?
    ekonom1 Až teraz som to pochopila :-D. Idem variť kávu.
    Ďakujem.
      zbaliť

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    zo zadania jednoducho vyplýva, že to nemôže byť účet 518, ani náklady - teoretizovať nad ostatnými možnosťami, kedy by to mohol byť náklad, nemá zmysel...
    proces obstarania dlhodobého majetku investičnou výstavbou môže byť proces dlhodobý (t.j. viacročný), stavba (pôvodná i nová) dokonca môžu byť aj zakonzervované, takže aj po rokoch to vždy bude iba 042 a nie náklad.... až po rokoch, v prípade zmarenej investície sa možno baviť o nákladoch...

    Môžem zaúčtovať búracie práce do nákladov, keď tam budem stavať novú budovu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.